1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
Ruutijäämät ja muut liat saa varmasti pestyä pois.Jos pelkää että kala jää jumiin hylsyyn niin voihan hylsyn tukita silikonilla.Mitenköhön tuo itse messinki käyttäytyy vedessä?Samanlainen koriste se hylsy on kuin muutkin.Tarpeeksi iso hylsy antaa suojaa kaloille siinä missä muutkin onkalot.Jokainen sisustaa tyylillään.
Hylsyt kannattaisi varmaankin lakata ennen altaaseen laittoa, muutoin niistä saattaa liueta kuparia veteen. Akvaarioon sopivia lakkoja voi etsiä noista taustanrakentelijoiden topiceista. Tietenkin ohut kerros silikoonia hylsyn päällä saattaisi riittää, ongelmana saattaa olla tasaisen siistin kerroksen aikaansaaminen jottei pinta jää röpeliäiseksi.
Jani kirjoitti:Pointtina on varmaankin tuolla linkillä:
"Nallissa on kautta aikojen käytetty mm. lyijyatsidia, räjähdyselohopeaa, lyijytrisinaattia, tetratseenia."
Eli tosi myrkkyjä on nallissa. Se ainakin tulisi poistaa ennen akvaarioon laittoa, vaikka nalli olisikin jo laukaistu.
Nimenomaan. En ehtinyt laittaa sen tarkempaa saatetta tuohon linkkiin.
Lyijyä tai elohopeaa saattaa tosin olla vähäisiä määriä, mutta vähäiset ovat ne määrätkin, joilla ne aiheuttavat oireita.
Älä hätäile.
-Linnunradan käsikirja liftareille-
(T-day may 25th)
Messinkihän on kuparin ja sinkin seos. Ettei vaan käy niin, että sinkki katoaa altaassa hapettumisen myötä ja jäljelle jää kuparia. Kupari taasen ei ole hyväksi.
Jos nalli on ongelma sen voi napauttaa sisäkautta jollakin piikillä pois.
Tossahan olisi jollekkin armymiehelle ideaa.ArmyShopin kautta akvaariota sisustamaan.Kranaattena,piikkilankaa ja joku vanha armeiran peltikypärä akvaarioon.Ai ai,kohta menee täällä akvaarion sisustus uusiksi.