Macrobrachium pilimanus ja sinirapu samassa altaassa?

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Siege
Starting Member
Starting Member
Viestit: 46
Liittynyt: 17:30, 19.12.2005
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Macrobrachium pilimanus ja sinirapu samassa altaassa?

Viesti Kirjoittaja Siege »

Ostin eläinkaupasta lauman rapuja, joista myyjät eivät tienneet oikeastaan mitään. Kaksi noista näyttää olevan Macrobrachium pilimanus-laatua ja lämpötilavaatimukset näyttävät vähän siltä, ettei minulla ole kuin yksi allas johon ne sen puolesta sopisivat.

Uskaltaisinko kipata ne samaan altaaseen kahden siniravyn kanssa? Tilaa on n. 100 litraa. Siniravut ovat suunnilleen 5 cm kokoisia, pilimanukset ehkä kolmesenttisiä, mutta vaikuttavat tosi kiukkuisilta väliaikaismajoituksessaan.

Macrobrachium pilimanuksien mukana ostin kaverin, joka näyttää ihan macrobrachium lanchesterilta, mutta sillä on mustat silmät. Voiko se silti olla lanchesteri? Kaikissa kuvissa, joita löysin, lachesterilla oli silmissä vaaleampia osia, tuolla taas silmät ovat kaikista suunnista katsottuna mustat pallot. Muuten epeli on ihan läpikuultava, ruumiinmuoto sama kuin pilimanuksilla.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”