Auttakaa - en saa suodatinta käyntiin!
Valvoja: Moderaattorit
Auttakaa - en saa suodatinta käyntiin!
Voi jeeveli vaihdoin sen suodatin levyn mun Eheim prf II (isompi), enkä saa nyt sitä käyntiin. Ongelma on se, että vaikka painan "männän" alas ja päästän ylös (tein sen useasti!), ei vesi nouse putken mutkan yli. Niinpä vesi ei mene suodattimen pönttöön > en voi laittaa sitä pirulaista käyntiin. Toisen putsasin viikko sitten, eikä ollut tollasia ongelmia. Vinkkejä!! Neuvoja!!
Pöntössä on just sen verran vettä, kun hiukan lorahti putkista. kun laitoin ne takas pönttöön kiinni. En siis pessyt putkia, vaihdoin vaan sen suodatin levyn (valk.) ja pesin ne korit massoineen. Kaikki pitäis olla auki!! En tehnyt mitään ihmeellistä, mitä toisen kanssa viikko sitten. Kun painan mäntää, niin vesi nousee putkessa ylöspäin, muttei niin, että lorahtaisi sen hitsin mutkan yli ja sitä kautta pönttöön asti. TArkistin että kaikki tiivisteet on kiinni ja letkut on kauniisti siinä letkunsoviteessa kiinni. Se vesi ei vaan nouse saakutti sen poistoputken kaaren yli!!!
Nosta tuloletkun pää pois vedestä ja avaa hanayksikkö ämpärin päällä, varmista että imuletku on tällöin vedessä. Tuloletku tyhjenee vedestä ja imuletku on täynnä vettä. Sitten ei muuta kun hanayksikkö suodattimeen kiinni ja hanat auki.
Kun tuloletku on tyhjä ja pää veden pinnan yläpuolella ei muuta tarvita, imu lähtee käyntiin kun hana aukeaa. Äärimmäisenä konstina tietysti vielä tuloletkusta imaisu mutta jos ei halua akvaariovettä suuhunsa niin varmempi tehdä edellä mainitulla konstilla.
Kun tuloletku on tyhjä ja pää veden pinnan yläpuolella ei muuta tarvita, imu lähtee käyntiin kun hana aukeaa. Äärimmäisenä konstina tietysti vielä tuloletkusta imaisu mutta jos ei halua akvaariovettä suuhunsa niin varmempi tehdä edellä mainitulla konstilla.
Oli ulkosuodatin mikä tahansa, niin parhaiten sen saa käyntiin aina täyttämällä sen pesun jälkeen "piripintaan". Esim. Eheimin Classicit saa toimimaan siten, että lappoilmiöllä täyttää suodattimen ja, kun suodatin on täynnä, paluuletku altaaseen ja töpseli seinään. Pro:n painike on vissiin toiminut sen yhden ja ainoan kerran, kun sen uutena kytki akvaarioon - muutoin se on sadunomainen taru koko painike
Täyttö valmiiksi, niin pörähtää mukavasti käyntiin...
