Muutimme vanhaan taloon, jossa tietysti ikivanhat putket. Parhaillaan menossa putkiremontti parin rapun päässä ( rappuja yhteensä 16 ).
Millaisia oireita kaloille tulee, jos veteen on liuennut metalleja ( laitoin otsikkoon raskasmetallit, mutta kysymysmerkillä. Ei enää muistissa mitkä on raskasmetalleja ja mitkä eivät, tai mitä vesijohtoputkissa käytetään )? Miten sen voi tutkia vai voiko tutkia "kotikonstein"?
Voi olla tyhmiä kysymyksiä jonkun mielestä mutta en löytänyt haku-toiminnolla vastausta.
Onnelliset ihmiset ovat odottaneet elämältä vähemmän. -Brana Crncevic-
Tuskin niistä vanhoista putkista mitään kaloille hirveän vaarallista irtoaa, muuten olisi tämä harrastus aika vähäistä kaupungeissa jossa on vanha rakennuskanta.
Osa raskasmetalleista on myös tärkeitä hivenaineita.
Todennäköisesti putkista irtoaisi juuri kuparia. TÄmä värjää veden vihreäksi (vrt. kuparipitoinen lääke, vesi täysin vihreätä). JOtta näin ei kävisi, veden pH:ta pidetään 7:n korkeammalla puolella. En usko, että vanhat putket sinänsä erityinen riski ovat.
Ok. Kiitos lohduttavista tiedoista. Ehkä silloin, kun oma rappu on remontissa, voi vähän hillitymmin vaihtaa kuitenkin vettä. Joskus kun nyt on ollut vesikatkoja ( onneksi harvoin ), on ollut tulovesi tumman ruskeaa. Vartin veden juoksutuksen jälkeen vaalentunut.
Onnelliset ihmiset ovat odottaneet elämältä vähemmän. -Brana Crncevic-
Helppo konsti selvittää, onko vedessä paljon jotain ylimääräistä, on laittaa hanan alle joku valkoinen kangas ja jättää hana vuotamaan päälle. Metallipitoinen vesi värjää kankaaseen tahran. Raudasta tulee ruskea (ruosteen värinen) läikkä, kupari värjää vihreäksi. Rautapitoinen vesi voi myös haista pahalle. (Nimim. "lakanapyykin pilannut" )
Kasvit tykkää kyllä tällaisista vesistä, kalat ei. Olen lukenut täällä parikin keskustelua aiheesta (sekä vaihtanut yv:iä), kun kalat ovat alkaneet salaperäisesti kuolla pilaantuneen kaivon tai vanhoista putkista irronneen kuparin vuoksi.
Vedenparannusaine sitoo raskasmetalleja.
Koira, käärmeitä, liskoja, hiiriä, sirkkoja, kaloja, rapuja, kotiloita, sekä pari poroa. "Milloin alatte periä tänne pääsymaksua?" kysyi lapsen kaveri meillä käydessään..
Tänään tulin kotiin vuorokauden mittaiselta reissulta. Olin jo laskenut vettä paljonkin, koska vaihdoin kaikkiin altaisiin vedet ( en tosin keittiöstä ollut laskenut). Kahvivettä mittasin puolen litran tuopilla, vesi oli ruskehtavaa . Tämän ilmiön olen todennut usein, kun lasken vettä teräskattilaan tms. Siitä tämä tulikin mieleen kysyä.
Tuo Tassun vinkki oli hyvä Kiitos siitä. Pitää kokeilla, jollain valkoisella t-paidalla ( mieluiten ei omalla ).
Onnelliset ihmiset ovat odottaneet elämältä vähemmän. -Brana Crncevic-
Jos vedessä on kuparia, niin en suosittele käyttämään akvaariossa. Ainakin viljelyolosuhteissa tehtyjen kuparialtistuskokeiden perusteella kalat ovat todella herkkiä kuparille. Varsinkin pienet poikaset.