Liian korkea pH, miten saa laskettua?

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
ultimate
Member
Member
Viestit: 310
Liittynyt: 23:19, 11.01.2006
Paikkakunta: Oulu

Liian korkea pH, miten saa laskettua?

Viesti Kirjoittaja ultimate »

Eli sinä se kysymys tulikin. Kysyn taas niinku siskon puolesta. Se kävi tekeen testit ja ph oli 8. Onko mitään halpoja kotikonsteja, joilla sen saa laskettua? Myyjä oli ehottanu jotain hirveen kallista ainetta, mut ei siskolla siihen oo varaa. Tarkotus olis ph saada siihen 7 kohille. Eli jos viititte pistää vinkkejä ja niistä voitais sit kokeilla jotain keinoa. :)

Niin ja ei hätää, altaassa ei ole vielä kaloja! :D
Zoo
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Haulla löytyy monia aiheita ja siis vinkkejä pH:n madaltamiseen. [;)]
ultimate
Member
Member
Viestit: 310
Liittynyt: 23:19, 11.01.2006
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja ultimate »

Kokeilin hakua ja löysin ohjeita ph:n nostamiseen.. :/ Mut tässä tapauksessa toisin päin. Kaloja altaaseen on menossa 4 elokuuta, että sitä ennen se pitäis saada kohilleen.
Zoo
ultimate
Member
Member
Viestit: 310
Liittynyt: 23:19, 11.01.2006
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja ultimate »

Ai kiitos. :)
Zoo
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Eikös näistä pH:n nostamisista ja laskemisesta vois tehdä sellaasen Tiedotteen, kun näitä aina kysellään kuitenkin.
Jos joku viittis? :)
ultimate
Member
Member
Viestit: 310
Liittynyt: 23:19, 11.01.2006
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja ultimate »

Niin muuten luin tuolta, että kalat lawskevat ph:ta, kun hengittävät ulos niin jos sinne laittaa niita kaloja ja ne laskisivat ph:ta hengittäessään ulos josta syntyy hiilidioksidia niin onko vaaraa että kalat kuolevat ennen kuin ph on sopivaa?

---------------

Joo ja olis kyl kiva jos näistä tehtäs sellanen Tiedote mut kuka osaa tehä? :D
Zoo
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Lisää vaikka itse sitä hiilidioksidia, sen avulla kasvit kukoistavat paremmin ja pH pysyy alhaalla. Hakusanat hiilidioksidi* tai hiivate* (jokerimerkkiä kannattaa käyttää aina).
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
ultimate
Member
Member
Viestit: 310
Liittynyt: 23:19, 11.01.2006
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja ultimate »

Sanoin systerille tosta mut se meinas et ei ei se osaa.. Se aina olettaa, eikä kokeile, mut on sitte sen oma vika ku menee aikaa ja rahaa turhaan.. Potuttaa vaan ku joudun sen asioita kyseleen.. [}:)] [:I]
Zoo
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Jollei hiilarin kanssa jaksa värkkäillä, helpointa tuollaisen kanssa voisi olla joku kaadettava aine, vaikkapa turveuute paremman puutteessa.
Myös "pH-miinus" laskee pH:ta.
Sitä lirautetaan vain altaasen, ei tarvitse osata sen kummemmin.
Jos turveuute on liian vaikea tehdä, sitä saa ostettua akvaariokaupasta. :roll:
jokelamaniac
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2040
Liittynyt: 11:12, 28.05.2004
Paikkakunta: keuruu

Viesti Kirjoittaja jokelamaniac »

Hapot + oletettavasti niihin perustuvat kaupalliset ph/kh- tuotteet ovat sikäli ongelmallisia, että pH pyrkii pomppaamaan takaisin entiselle tasolle jonkin ajan kuluttua. Turveuute ehkä helpoin tapa muutoin (helpompi annostella kuin turve), mutta voi lisätä leväongelmaa, hiilidioksidi kanssa käyttökelpoinen.

Muutoin on huomattava, että jos KH (karbonaattikovuus) on alhainen, altaan pH pyrkii laskemaan ajan myötä. Mikäli näin on, vedenvaihtojen pienentäminen voi auttaa (Milloin on tosin tarkkailtava nitraattia ettei pääse liiaksi nousemaan).
Minä juon nyt kahvia!
tappajatäti
Member
Member
Viestit: 414
Liittynyt: 17:37, 26.02.2006
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja tappajatäti »

Ensinnäkin kalojen tuominen akvaan jo laskee pH:ta. Riippuu aivan kalastosta, minkälaista vettä ne tarvitsevat.

Jos miettii tetroja ja rihmakaloja (kuten taistelukala), ne usein pitävät turvepitoisesta vedestä ja turve itsessään laskee pH:ta. Kaupallisista turveuutteista Humolon on halvimmasta päästä ja oikeasti laskeekin pH:ta. Tetran ToruMin on kallista ja lisäksi puskuroitua, eli pH ei laske. Itsekin voi turveuutetta keitellä, haulla varmasti löytyy ohjeita.

Toinen hyvä ja luonnollinen tapa on hiilidioksidi. Kiljupullo käymään eli 1,5-2 litran limupulloon lämmintä vettä, sokeria ja hiivaa, täyttö vain puoleen väliin. Pullon korkista ohut letku akvaarioon ja letkun pää kiinni levittimeen (pumpun ilmanotto, kaupallinen levitin tai omatekoinen rakennelma). Kun kilju käy, se tuottaa hiilidioksidia, joka alentaa pH:ta, mutta myös parantaa kasvien kasvua.

Haittoja ei ole, vaikka toki sekä turpeella että hiilidioksidilla laskiessa täytyy tarkastella myös KH-arvoa, että ei romahduta vettä liian happamaksi. KH eli karbonaattikovuus nimittäin on veden puskurointikykyä mittaava arvo, korkea KH -> pH laskee huonommin, matala KH -> pH-arvo saattaa romahtaa jo pienillä muutoksilla.

Kaupalliset pH:n alentajat perustuvat rikkihappoon, toiset niitä suosittelevat, toiset eivät. Joka tapauksessa säännöllisessä käytössä kallista. Yleensä yhtenä ainesosana on mainittu myös tammen lehdet, ja itse kerättynä ne ovatkin tehokas pH:n laskija. Siis jos etsiskelee näitä mahdollisimman halpoja keinoja.
112L
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”