Joensuun liikkeet/kalatilanne

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Hilppa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 23
Liittynyt: 15:00, 19.01.2005
Paikkakunta: Kuusamo

Joensuun liikkeet/kalatilanne

Viesti Kirjoittaja Hilppa »

Hei Jojensuun väki!
Mitä akvaarioliikkeitä mahtaneekaan löytyä nykyisin Joensuusta? Hintataso?
Elikkäs mitä liikettä suosittelette, jos suuntaisin sukuloimiskäynnillä kalaostoksille?
Haeskelen ainekin jotain näistä: marmorilehtikalat, timantti- tai ruusutetra, tai kerritetra, voi olla että taistelukalat myöskin (mikäli löydän suinkin samalla reissulla käytetyn siistin ehjän alle 100 centtisen akvaarion)
Kiitos ja kumarrus [;)]
Rosma
Starting Member
Starting Member
Viestit: 30
Liittynyt: 15:28, 14.11.2005
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rosma »

Täällä on nykyään neljä eri liikettä.
Itä-Suomen lemmikkikeskus Kirkkokadulla ja Prisman kädelykadulla. Paras Kaveri tulliportinkadulla ja sitten vielä Rantakylän ostarilla yks uus jonka nimeä en muista (kävin siellä kysymässä vesitestejä=ei ollu 8O ).
Tänään kävin Paras Kaverissa ja nyt oli tullut useampia erivärisiä taistoja. Viime viikolla ei vielä ollu kun pari. Myös vihersuka- (5e) ja red cherry (6e)rapuja saa täältä. Muissa liikkeissä en ole nähnyt. Timanttitetroja muistan nähneeni jossain. Marmorilehtikaloja muuten on ainakin varmasti Parhaassa kaverissa. Oli meinaan tänään allas täynnä. Sen sijaan täysikokosia tavan näkösiä oli kirkkokadun liikkeessä. Kerritetroja en nähnyt ainakaan Parhaassa kaverissa.
Viime viikolla ainakin oli kuparimonnisista Kirkkokadun liikkeessä 5kpl/15e. Yleensä noi monniset on täällä ollu siinä vähintään 9e/kpl (paitsi täplä- ja kuparimonniset.) Piikkisilmiä ei tuntunut olevan viime viikolla koko kaupungissa, mutta sanoivat että ainakin viime perjantaina olis pitäny tullu Kirkkokadun liikkeeseen erä. Samaten jaavansammalta en ole löytäny mistään kun olen viime viikkoina yrittäny ettiä.
Tänään muuten oli Parhaassa kaverissa sitten tosi vähäsen kasveja tarjolla. Että jos olet piakkoin menossa. En tiedä milloin saavat täydennystä. Muuten tuolla voi olla vielä muutama pantterimiekkakasvi. En ole muualla niitä nähnyt.
Kannattaa käydä useammassa liikkeessä. Varsin lähekkäinhän ne kuitenkin ovat.
henene
Member
Member
Viestit: 286
Liittynyt: 13:19, 04.03.2004
Paikkakunta: Joensuu city
Viesti:

Viesti Kirjoittaja henene »

Iha ot, mut kuiteski sanon [;)]

Tuosta rantakylän liikkeestä sen verran, että olen saanut käsityksen että kyseisen liikkeen omistaisi Joensuun lemmikkikeskusten pitäjän veli..
En tiedä olenko aivan hakoteillä, mutta tälläinen käsitys on jäänyt.
Suomalainen sotilas ei peräänny, kääntyy vain 180 astetta ja jatkaa matkaansa!
Angora
Starting Member
Starting Member
Viestit: 36
Liittynyt: 12:11, 25.03.2006

Viesti Kirjoittaja Angora »

Pienet on meillä piirit sitten. :roll:

Eniten kaloja ja kasveja sun muuta taitaa löytyä parhaasta kaverista, jos omistaja on paikalla niin saa asiantuntevaa palvelua ja siltä tummatukkaiselta naiselta saa muuten vaan todella hyvää palvelua. Sanoo jos ei tiedä jotain asiaa eikä koita vain myydä tuotteita. Sieltä tosin olen saanut kerran kaloja jotka eivät olleetkaan vielä olleet karanteenissa (seuraavalla viikolla allasseura alkoi kaupassa tippua kala kerrallaan). Antoivat tosin hyvitykseksi lääkkeet ja omat kalani selvisivät.

Silti pidän eniten Prisman lemmikkikeskuksesta. Omistaja on niin mahdottoman mukava ja tuntuu tietävän kaloista. Ja olenpa ollut huomaavani halvempia hintojakin...
henene
Member
Member
Viestit: 286
Liittynyt: 13:19, 04.03.2004
Paikkakunta: Joensuu city
Viesti:

Viesti Kirjoittaja henene »

Juu..
Kyllä tämä lemmikeskuskuksien pitäjä on minustakin mukava tyyppi.
Tietää paljon asioista ja hinnatkaan eivät ole pahat jos vain osaa hieman tinkiä [;)]
Suomalainen sotilas ei peräänny, kääntyy vain 180 astetta ja jatkaa matkaansa!
sannakatja
Junior Member
Junior Member
Viestit: 152
Liittynyt: 16:25, 15.01.2006
Paikkakunta: Lieksa, Lieksan akvaarioseura ry.

Viesti Kirjoittaja sannakatja »

Minäkin puhun Itä-Suomen lemmikkiliikkeen puolesta! Saa hyvät alennukset, asiantuntevaa palvelua ja mitä hyllystä ei löydy, niin Jarkko kyllä tilaa!! Ja meidän akvaarioseura käy sentään 100km päästä Jarkon luona.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”