Vinkki: rengastiivisteet kiljupullojen tiivistämiseen

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Z
Starting Member
Starting Member
Viestit: 27
Liittynyt: 15:54, 26.07.2006

Vinkki: rengastiivisteet kiljupullojen tiivistämiseen

Viesti Kirjoittaja Z »

Kun silikonitiivisteet vuosivat jatkuvasti, ostin Etolasta rengastiivisteitä (à 0,2 e), joilla sain kätevästi tiivistettyä hiivatepullon ja pesupullon korkit. Tiivisteet ovat mustia, pieniä ja huomaamattomia. Jonkin verran vaatii käsinäperrystä, että tiivisteen saa istumaan sopivankokoiseksi porattuun reikään. Ostin myös kiljupullot (3 l) Etolasta. Niissä on mukavan suuri halkaisija, jossa hiivalla on hyvää pinta-alaa käyttää sokeria.
saurama
Valopää
Valopää
Viestit: 1880
Liittynyt: 13:54, 12.06.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja saurama »

Tarkoitatko läpivientikumeja? Ne ovat helppoja, halpoja ja hyvin pitäviä - käytössä myös meillä. Nuo liimajutut pitävät huonosti suurimmassa osassa limpparipullojen korkkeja, kaikki alkavat vuotaa. Nuo eivät ja ovat yksinkertaisuudessaan 10+ kauniita.
Samu Saurama
www.AudioVideo.fi - ilmaiseksi kaikki viihde-elektroniikasta
Z
Starting Member
Starting Member
Viestit: 27
Liittynyt: 15:54, 26.07.2006

Viesti Kirjoittaja Z »

Etolan myyjäsetä sanoi, että virallinen nimi on rengastiiviste, mutta läpivientikumi kuulostaa myös erittäin sopivalta nimitykseltä noille, kumiahan ne ovat.

Meinasin ostaa itse sellaisia kalliimpia metallisia tiivisteitä, mutta sattuivat olemaan myyjältä silloin loppu ja onnekkaasti tulin käyneeksi Etolassa, sillä tämä on kyllä paljon halvempi vaihtoehto.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”