TAY ry:n kuukausikokous torstaina 28.9

Etusivulla näkyvät uutiset. Käyttäjät voivat kommentoida aiheita, mutta eivät lähettää uusia viestejä.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Kipa68
Starting Member
Starting Member
Viestit: 33
Liittynyt: 22:49, 11.07.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Masku

TAY ry:n kuukausikokous torstaina 28.9

Viesti Kirjoittaja Kipa68 »

Kesätauko on ohi ja TAY:n kuukausikokoukset alkavat jälleen. Kokouspaikkana on Mauno Koivisto-keskus, kokoustila 3, BioCity, Tykistökatu 6, 20520 Turku. Paikalle pääsee mm. paikallisbussilinjoilla 6 (Kauppatori-Vaala), 110 (Kauppatori-Piikkiö) sekä 32 ja 42 (Kauppatori-Varissuo). Parkkipaikkoja löytyy lähistöltä. Kokouspäivä on yleensä kuukauden viimeinen torstai, poikkeuksena joulukuu. Kokoukset alkavat tuttuun tapaan klo 19.00.

Torstaina 28.9 Markus Nurmi kertoo vesikemiasta.

Kokouksen aikana testataan jäsenten tuomia vesinäytteitä. Vesitestejä varten tulee ottaa noin 2 dl vettä puhtaaseen, ilmatiiviiseen lasipurkkiin. Vesinäyte kannattaa ottaa juuri ennen kokousta.

Kokouksessa käsitellään myös vuosikokouksesta siirretyt asiat: edellisen kalenterivuoden tilipäätös, tilitarkastajien lausunto, tulo- ja menoarvio sekä vastuuvapauden myöntäminen hallitukselle ja rahastonhoitajalle.

Tervetuloa!


Turun Akvaarioystävät ry
Pallokala
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1700
Liittynyt: 00:31, 02.07.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Pallokala »

Onkohan sinne mitään järkeä tuoda näytettä merivesiakvasta, onko testit vain makealle vedelle?
Multa löytyy kyllä molempia, voisi vain olla mielenkiintoista nähdä poikkeaako tulokset minkä verran omista testauksistani....
Tai sitten voisi tuoda ihan hanavettä testattavaksi, haluaisin saada toisen mielipiteen siitä paljonko siinä on nitraattia.
P.A.L.L.O.K.A.L.A
Patalaiska Ahmatti, Lempeän Lattajalkainen Oliivinpoimija ja Kengurunkesyttäjä sekä Arvaamattoman Levoton Auringonpalvoja
sahe
Junior Member
Junior Member
Viestit: 108
Liittynyt: 01:57, 13.05.2002
Paikkakunta: Turku, TAY

Viesti Kirjoittaja sahe »

Merivesitestaukseen on nitrattitippatesti (JBL) tulossa, mutta en tiedä auttaako se sinua, koska itse olet sitä testannut ehkä samalla testillä. Valtaosa testeistä on makeanveteen. Muista ohjeet veden tuonnista (kaikille muistutus).
Ikuisuus on aina läsnä. Elämme sitä nyt. -C. Gilman
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Etusivun uutiset”