Olen miettinyt paratiisikala koiraalleni naaras- puolisen kumppanin hankkimista. Allas on 240L, piilopaikkoja on aika runsaasti, muita kaloja on parvi puna-aavetetroja, kääpiömonnisia sekä raitanuoliaisia, 2 helmi-imunuoliaista ja 1 maatiaispartamonni. Tämä meidän koiraamme ei ole ainakaan koskaan ahdistellut muita kaloja, joskus alkuaikoina vihermonnisia mutta niitäkään ei täällä enään ole. Etsiskelin kauan aikaa paratiisikaloja kunnes törmäsin näihin Kokkolan Kennel Shopissa (en sitten tiedä onko se kovinkaan asiantunteva tai turvallinen paikka ostaa). Kyselin vähän kaloista myyjältä, joka kovasti varoitteli että koiras todennäköisesti tappaa naaraan / naaraat vaikka sanoin että se on käyttäytynt muita kaloja kohtaan rauhallisesti.
Mitä olette mieltä- voisinkohan hankkia naaraan/pari naarasta? Onko nuorten paratiisikalojen (kaupan kalat olivat kooltaan 3 - 4cm luokkaa) sukupuolta helppo tunnistaa? Minun silmääni ainakin kaikki näytti kohtuullisen samalta- osalla oli voimakkaammat ja osalla vähemmän voimakkaat värit.
Ajattelin jättää hankkimisen kuitenkin silloin väliin koska kauppiaskaan ei vaikuttanut järin asiantuntevalta että olisinkohan edes saanut naaraan, ja aloin miettimään josko tosiaan paratiisikalamme olisi näitä kohtaan aggressiivinen, miten siinä kävisi kun meidän paratiisikala ei ole ihan pienimmästä päästä ja nämä oli suunnilleen sen pyrstön mittaisia..


