Poikasaltaasta

Synnyttävät ja kutevat hammaskarpit. Miljoonakalat, mollit, platyt, killikalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
S.M.R
Member
Member
Viestit: 283
Liittynyt: 16:04, 26.09.2002
Paikkakunta: Savonlinna

Poikasaltaasta

Viesti Kirjoittaja S.M.R »

Miten ison poikasaltaan pitäisi olla miekkapyrstölle ja platylle?
Kun poikaset olisi syntynyt laittaisin kalat 200 litraseen seura-akvaarioon.

Eli vaikka miekkapyrstö kasvaakin 10cm pitkäksi, niin miten iso pitäisi poikasaltaan olla?

Altaaseen en listoja ostaisi, joten pelkän silikoonin pitäisi poikasallas pitää koossa, entä lasin paksuus?

Edit: Yrittää nyt rajoittaa niitä hymiöitä ja värejä hieman. Pehis
Liisa S
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1129
Liittynyt: 11:39, 02.11.2001
Paikkakunta: Espoo HAS, Monniklubi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liisa S »

Riippuu kuinka monelle poikaselle ja minkä kokoisiksi asti. Jos ajattelit kasvattaa kymmenkunta poikasta kerrallaan sen kokoisiksi että muut kalasi eivät niitä syö (siis 1,5 - 2 -senttisiksi), erittäin hyvällä hoidolla saat tämän onnistumaan 20-litraisessa. Jos taas meinaat kasvatella muutamankymmentä poikasta kerrallaan myyntikokoon asti, litroja olisi syytä olla ainakin 60 - 100.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Hei!
Ei tuollaisiin pikkuakvaarioihin mitään listoja lujuusssyistä tarvita (niinkuin ei muuten suurempiinkaan), vaan sekä koristeeksi että suojaamaan nurkkia iskuilta ja kolhuilta. Silikoni yksinään pitää astian kasassa.

Alle 50 litran akvaarioon käy 4 mm lasi, ja 50 - 100 litraisiin 5 mm lasi; kunhan akvaarion korkeus ei ylitä 30 cm.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
S.M.R
Member
Member
Viestit: 283
Liittynyt: 16:04, 26.09.2002
Paikkakunta: Savonlinna

Jaa

Viesti Kirjoittaja S.M.R »

Mikä olisi sopiva koko poikas akvaariolle jossa ois platyjä ja miekkiksiä cm.
Eli pitääkö noille olla pituutta korkeutta vai leveyttä paljon.

Sopiva allas koko.
-S.M.R-
villimilli
Member
Member
Viestit: 432
Liittynyt: 19:28, 27.04.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Iisalmi

Viesti Kirjoittaja villimilli »

Miekkiksille ja platyille altaassa pitää olla suhteessa pituutta. Koska kalat kasvavat suuriksi ja ovat vilkkaita.

Akvaarion koko riippuu ihan minkäkokoisiksi asti haluat kalat siinä pitää... Niinkuin tuolla edellä jo mainittiin...
Kirjoplatynen
Junior Member
Junior Member
Viestit: 135
Liittynyt: 08:35, 01.03.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Orimattila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kirjoplatynen »

Minulla ainakin kasvamassa n. 56l(muistaakseni se oli 56 mutta saattoi olla 54...) akvaariossa 30-40 kirjoplaty vauvaa. altaan mitat on :
60*32*29 (p,k,l).
Puruluu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 18:59, 26.05.2004
Paikkakunta: Nummi-Pusula

Viesti Kirjoittaja Puruluu »

Jos aiot viedä poikaset myyntikoossa liikkeeseen tai yksityisille, meillä ainakin on piisannut 40 ltr nätiksi sisustettu "poikas-allas" - kun poikasia on tullut (mustamolli/miekkapyrstö) niin olen siirtänyt ne tuohon altaaseen ja siitä sitten hyvin ruokittuna riittävän isoina eteenpäin ämpärillä... Jotkut pyydystää puolukoita, jotkut kaloja :mrgreen:
Uuden talon pihatyöt kesken, neljä kissaa, koira, neljä akvaa, iso poni... mihin niitä etelänmatkoja enää tarvitaan?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hammaskarpit”