paul kirjoitti:Kuten jo aikaisemminkin sanoin on usein wikin ongelmaksi muodostunut kun jotku muuttaa oikeaa tietoa vääräksi kun luulevat olevansa oikeassa.
Jos täältä ihmiset alkaa kirjoittaa wikiin ja kohta huomataan kun joku perusmies-pekka muuttaa kultakalan minimiksi maljan kun sillä on sellainen. Sitten joku korjaa sen takaisin, mutta pian on taas väärä tieto siellä kun perusnainen liisa huomaa siellä virheen,, sillä saahan kaloja pitää jo 40 litrassa.
Tätä samaa ongelmaa on useasti tullut vastaan vaikka siellä on ollut välillä oikea tieto niin joku on taas sen vääräksi muuttanut.
Olen hiukan erimieltä tuosta väitetystä wikipedian ongelmasta eli liian vapaasta tiedon muuttamisesta ja sen mukanaan tuomasta väärän tiedon leviämisestä.
Wikipedia vahvuushan juuri on kuten sivuston ohjeissa on perusteltu tuo vapaa muunneltavuus. Samoin sivustolla on kysymyspalstalla esitetty ennenkin samoja väitteitä väärän tiedon leviämisestä. Käytännössä ongelmat on ilmeisesti koettu melko marginaaliseksi vaikka niitä toki on ilmennyt.
Ainakaan asioista ja aiheista mistä itse olen tietoa etsinyt niin enpä voi sanoa,että olisin paljoakaan tavannut virheitä asiasisällöstä.
Monasti kiistanalaiset aiheet voivat olla ihan vaan mielipiteitä tai tulkintoja asiasisällöstä. Monasti ongelmiin auttaa kun muotoilee kirjoitusasunsa niin että se sallii muitakin tulkintoja. Harvassa asiassa totuus on yhtä tai kahta.
Wikipedia erinomaisuus perustuu mielestäni tiedon kokoamisesta yhteen paikkaan ja nimenomaan siitä,että sitä tietoa voi sinne laittaa kuka tahansa asiasta kiinnostunut. Jos jollekin tietopankille ym. Systeemille laitetaan kovin tiukat kriteerit kirjoittajien asiantuntemuksesta ja kirjoitustavan muodollisuudesta tai peräti ranking systeemi kirjoittajaksi kelpaavasta niin kenen etua se palvelee?
Asianharrastajaa? Asiasta tietoa kaipaavaa? Vaiko systeemiin kuuluvien vanhojen herrojen henkilökohtaista asiantuntija egoa?
Anteeksi nyt vaan kaikki ansiokkaat alalla kunnostautuneet mutta joskus kirjoituksia lukeneena viimeksi mainittu on henkilökohtainen veikkaus monen tiedon jakamisen perusmotiiveista.
En todellakaan keksi mitään järkevää syytä miksi joku yleinen hakuteos pitäisi rakentaa tyyliin jossa on lueteltu noin 7 miljoonaa eri kalaversiota ja ne peräruotojen tai kylkiluu panssarien parillinen tai paritton lukumäärä kertoo mistä voi lopullisen lajimääritelmän suorittaa. Siis ketä loppujen lopuksi moiset pedantiset naurettavuudet kiinnostaa.
Tai pitäisikö sanoa kuinka suuri prosentti lajin harrastajista kuuluu joukkoon joka kaloja ruokkiessaan pohtii moisien asioiden sisältöä saatikka merkitystä harrastuksen kulkuun.
Siis wikipedia on hyvä systeemi juuri kun sinne voi kirjoittaa tekstiä kuka lystää eikä vain yksi tai kaksi armas-yleväistä. Se pitää ymmärtää,että kirjoitettu teksti ja annettu tieto on yhteisessä käytössä ja siitä ei anneta mitaleita eikä glooriaa jaeta.
Wikipedia hyvä myös siksi,että lähteellä on yksi yhteinen lähde ja asioiden selvä esittämisrakenne. Yhdestä paikasta saa valtavasti tietoa monesta eri aiheesta.
Eli kuten varmaan voi päätellä niin täältä tulee yksi lisä-ääni wikipedian kehittämisen puolesta. Samalla vaivalla kun kirjoittaa tänne aqua-webbiin samoja juttuja monen kertaan niin olisi jo laajentanut wikipedian tietokantaa.