Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.
Karvaisista lemmikeistähän monesti että onpa suloinen, kaloja sanotaan lähinnä kauniiksi.
Mutta voiko teidän mielestä kala olla suloinen?
Minusta ainakin voi, esim nuo piikkisilmät, avaimet ja lippukirjot ja jopa partikset ovat suloisia.
Olenkohan ihan hullu
80, 100, 136 ja 230 litraiset, 5 kissaa ja mies, täydellistä
Tottahan toki, jouduin nostamaan satalitraisesta kolme partista neljästä fileelaudalle, mutta annas olla kun viikon päästä pelmahti kannon takaa 15 noin sentin mittaista pikkupartista ja ne vasta on SULOISIA kun imuttavat tohkeissaan etulasia...suloisia siis vielä pienenä, mutta eläinkauppaan onneksi lupasivat ottaa niitä ettei taas tarvi fileointipuukkoa teroitella. Pieniä saa onneksi paremmin kaupaksi kuin isoja möllisköitä. Nyt vain ihaillaan noita lutuisia että ehtivät luovutusmittaan. Äitimuori ois väkisin ottanut pyöreään kultakalamaljaan pari kun olivat niin söpöjä. Veti herneen nenään kun ei irronnut. No elämä on!
Kyllä nuo kääpiöpallot on kans sulosia ku ne isoilla silmillään kattovat suoraan kohti; tulevat aivan pinnalle jättimäisine öögoineen...ripset vain puuttuu!
Samoin noi mun kimalaispallot on tosi lutusia.. ne on niin söpöjä kun ne tulee tohon toljottelee isoilla pyöreillä silmillään, väliin iskee silmääkin.. voiko mikään olla söpömpää? <3
Kardinaaliahventen poikaset ovat aivan hirmusuloisia, sillä kun iskä sylkäisee ne menemään niin ne ovat täydellisiä kopioita vanhemmistaan, mutta alle puolen sentin mittaisia! (kyseessä siis suolakala Pterapogon kauderni).
Piipukka77 kirjoitti:Juuri ukolle tuossa huokailin kun istuin altaan edessä ja ihastelin pikkulehtiksiä, meidän Beebet, ja totesin että kuin ne voi olla noin sulosia?
Jotenkin itellekkin tuli hempee olo kun katteli niiden leijumista
Tiedän täsmälleen mitä tarkoitat. Reilu viikkon noita ihailtu, eikä tuosta kala söpömmäksi muutu. Kasvaneet ihan hurjasti viikossa
Onnelliset ihmiset ovat odottaneet elämältä vähemmän. -Brana Crncevic-
-Alix- kirjoitti:Kardinaaliahventen poikaset ovat aivan hirmusuloisia, sillä kun iskä sylkäisee ne menemään niin ne ovat täydellisiä kopioita vanhemmistaan, mutta alle puolen sentin mittaisia! (kyseessä siis suolakala Pterapogon kauderni).
Ja purppurasuuhautojien poikaset: ihan uskomatonta miten niiden muoto ja olemus on ihan tarkka miniatyyrikopio aikuisista!
Huomenta Miusta noi miljoonakalan poikaset on tosi sulosen näkösiä
ainakii ihan pieninä. Samoin mun yks platy naaras on tosi ihana
kun, se on se niinsanottu auringonlaskun värinen ja sit sillä on vaaleansiniset silmät.