Rapulaa suunnittelemassa, kysymyksiä tyhmästä päästä

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Mineatyr69
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 18:55, 14.04.2006
Paikkakunta: Jyväskylä

Rapulaa suunnittelemassa, kysymyksiä tyhmästä päästä

Viesti Kirjoittaja Mineatyr69 »

Allas on n 54 litraa.

Olen ajatellut hankkia altaaseen pikkurapusia iloksemme.

Pohjalla on pienen sekä ison englanninjokisoran sekoitusta. Kasveja on jonkin verran, mutta niitä on tarkoitus lisätä jossain vaiheessa altaaseen. Lämmitin ja pieni suodatin on toiminnassa.

Kuinka tarkka on kypsytys? Kasvit on otettu tuliliskoaltaasta. Hiekka on kanssa tuliliskoaltaasta, mutta on pesty hyvin juoksevalla vedellä ennen altaaseen laittoa.

Mitä rapusia suosittelette aloittelijalle ja kuinka monta olisi syytä ottaa aluksi? Ehkä useampaakin rapulajia samaan altaaseen..? Mitä suosittelette? Jotain kaunis väristä toivoisin... :)

Käykö pohjamateriaali? Vai pitäsisiko olla hienompaa hiekkaa? Yritän luoda altaasta mahd luonnollisen näköisen ja en jotankin pitäisi ehkä kovin hienosta hiekasta pohjamateriaalina. Onko pohjamateriaalilla muuta merkitystä kuin että rapuset pääsevät helpoimmin kaivelemaan hienossa hiekassa kun ns sorassa?

Mikä olisi oikea vedenlämpötila?

Ovatko vesiarvot kuinka tiukkoja? Eli mitkä ovat suositukset?


Olisiko jollakulla Jyväskylän seudulla ylimääräisiä pikkurapusia?

Kaikki vinkit ja lisätieto rapusista on tervetullutta!

Yhteyttä voi ottaa myös mesen kautta: Mineatyr69@hotmail.com
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Pohjamateriaalilla ei ole sukaravuille mitään väliä, sillä ne eivät kaivaudu tai tongi. Hiekkahan on huoltovapaata, joten kasviviidakon voi antaa rauhassa kasvaa sen päälle, mutta toki rapualtaassa voi soraakin pitää. Omassa rapulassani on akvaarioliikkeestä ostettua hyvin hienoa hiekkaa ja vähän jokisoran tapaista meren hiomaa kivirouhetta sen päällä. Hyvältä näyttää.

Kypsyttää kannattaa huolella, koska ravut ovat myrkyille herkempiä kuin kalat. Niiden akvaarion vesi kannattaa pitää puhtaana joko vedenvaihdoilla tai todella reilulla kasvillisuudella, mutta muuten ne eivät ole tarkkoja vesiarvoista. Pehmeä tai keskikova vesi, pH jossakin 6,5-8 välillä ja lämpötila 20-26 kelpaavat ainakin hyvin kaikille yleisille sukarapulajeille. Lämmitintä ei siis välttämättä tarvitse.

Samaan altaaseen voi hyvinkin ottaa paria-kolmea rapulajia, kunhan ne eivät ole keskenään risteytyviä. Esimerkiksi kolme yleisintä lajia, viher-, kirsikka- ja tulisukarapu sopivat yhteen. Etenkin tulisukarapu on varsin räikeän värinen, eivätkä nuo muutkaan ainakaan harmaita ole.

En ihan Jyväskylän seuduilta ole, mutta juuri tänään haavin rapulasta arviolta sata ylimääräistä viher- ja kirsikkasukarapua, myytävänä ovat. :roll:
diotima
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 21:20, 13.03.2007

Rapuvaario

Viesti Kirjoittaja diotima »

Meille on myös perusteilla tai juuri perustettu rapuvaario. Eli "vanha" 63 litrainen akvaario sai tänään ensimmäiset vihersukaravut (olikohan oikea termi) kalakavereiksi otimme 4 miljoonakalaa, jotka asuivat jo akvaarioliikkeessä samassa altaassa. Alkujaan samassa altaassa elää varmaan tuhat kotiloa. Toivottavasti yhteiselo onnistuu. Ainakin ravut söivät pohjalla olevaa sakkaa innoissaan. Toiseen akvaarioon (140l) laitoimme testimielellä 3 rapua samaa lajia. Siinä on keltabarbeja pari (toistaiseksi) ja 4 partaimumonnia sekä pieni parvi rubiinitetroja. Akvaario on pohjapinta-alaltaan suuri, olisiko ollut joskus terraario, joten piiloutumispaikkoja löytyy kyllä. Mitenkähän monnit suhtautuvat rapuihin? Ja minkäverran niitä uskaltaa hankkia tuohon 63 litraiseen?
kami82
Senior Member
Senior Member
Viestit: 670
Liittynyt: 13:02, 12.12.2006
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja kami82 »

Ei meillä partikset ole moksiskaan ravuista, kuten ei juuri mistään muustakaan. Kymmenen rapua voi olla alkuun hyvä määrä, lisääntyvät niin kovaa vauhtia, että muutamassa kuukaudessa niitä on tosi paljon. Vai tarkoititko monnien määrää? Partiksia ei yhtään 63 litraan mahdu, yksi partis tarvitsee n. 100 litraa tilaa.
diotima
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 21:20, 13.03.2007

partiksista

Viesti Kirjoittaja diotima »

Partikset on isommassa akvaariossa. Pienessä on 4 miljoonakalaa ja seitsemän rapua (plus sikamäärä kotiloita). Näköjään olivat akvaarioliikkeessä antaneet vahingossa 5 niitä vihreitä ja 2 punaisia. Olivat siellä samassa altaassa. Toivottavasti lisääntyyvät. Minä en ole saanut koskaan onnistumaan (akvaario ollut jo parikymmentä vuotta) kuin miljoonakalojen suvun jatkamisen. Saa nähdä miten käy näillä rapusilla. Mitenkähän voisi edistää asiaa?
Retuliini
Member
Member
Viestit: 359
Liittynyt: 20:54, 05.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Siuntio

Viesti Kirjoittaja Retuliini »

Kyllä ne ravut helposti sikiää, jos vain ovat eri sukupuolta. Yhtä helposti lisääntyvät, kuin miljoonakalatkin :) . Itselläni ollut nyt noin kuukauden sukarapuja ja ovat jo tänä aikana lisääntyneet. Asuvat mulla myös miljoonakalojen kanssa ja hyvin sujuu yhteiselämä :) .
Miksi tehdä samat virheet uudelleen,
kun voi tehdä kymmeniä uusia.
http://kuvablogi.com/blog/5383/1/
http://kuvablogi.com/blog/5383/24/ (myynnissä olevaa tavaraa)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”