Tauti selvästi tarttuvaa, koska vienyt nyt muutamia punatetroja minulta, mutta ei ole tarttunut toisiin lajeihin, joista mainitsen tuonnempana.
Tätä on kestänyt nyt useita viikkoja
![Embarrased [:I]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Kaloilla ei mitään päällepäin näkyviä muita oireita ole, kun tuo hassulta ja lopulta tukalalta näyttävä uinti.
Akvani tietoja:
-130x50x50cm 325 litraa
-Arcadia T5 valaisin 3x36W putket
-Eheim Professionel II 2028 ulkosuodatin ja
joku vanha sisäsuodatin Eheim pick up 2028?
-vedenvaihdot kerran viikossa noin puolet
-ruokinta 2-3 krt päivässä hiutaleilla, pohjatableteilla ja
joskus pakastesurviaisia, unohtamatta kuitenkaan paastopäiviä
-omatekemä hiilidioksipullo on
-kasvilannoiteet viimeaikoina florenette A tabletit ja Sera florena
nestemäisenä lannoituksen, näitä ohjeiden mukaisesti
-ai niin ja vedenvaihdon yhteydessä lorauttelen vedenparannusainetta
Sera aquatania
-pH 7,0 tehty tippatestillä
-GH 5,0 tehty tippatestillä
-KH 3 d Seran liuskatestillä
-NO2 0 Seran liuskatestillä
-NO3 0 Seran liuskatestillä
-lämpötila 25
Tiedän,että NO3 täytyisi olla miulummin hitusen korkeampi,mutta se kaiketi paranee kun saisin hankittua kaloja enemmän, mikä olikin alunperin tarkoitus, mutta kun alkoivat nämä kalakuolemat, olen joutunut sitä lykkäämään. Allas on toiminut marraskuusta lähtien, mutta osa kaloista on siirtynyt vanhasta pienemmästä altaasta kuten nämä punatetrat jotka ovat nyt noin vuoden vanhoja.
Kalasto:
-partamonni
-helmirihmapariskunta
-1 perhoskirjoahven uros ( leskeksi jäänyt )
-muutamia venetzuelan monnisia
-5 kääpiönuoliaista
-2 leväbarbia
-nyt enään 6 punatetraa
Olenkin haulla löytänyt uimarakkotulehduksesta keskusteluja ja J.Järven sivuilta ohjeita lääkitykseen. Hän taisi suositella Furanolia joka olisi sisäisiin ja ulkoisiin bakteeri-infektioihin. Mutta toisaalta keskusteluissa kävi ilmi, että ko tautia on käytännössä mahdoton saada paranemaan millään, näin minä ainakin sain tämän käsityksen.
Elikkä lopullinen ongelmani. Olisiko minun nyt parempi ottaa karanteenialtaaseen loput punatetrani ja koittaa tuota hoitoa, vai lääkitä koko allasta. Sairastuneet ovat olleet vain näitä punatetroja, en mielelläni altistaisi muita lajeja lääkekuurille, mutta jos ovatkin kuitenkin saaneet tai saavat vielä tartunnan? Mikä on teidän kokeneempien harrastajien mielestä todennäköistä?
Ja kiitos jo kaikille etukäteen, jotka innostuvat auttamaan pulmassani
