Marmorirapuko?

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
AnniinaH
Member
Member
Viestit: 322
Liittynyt: 19:14, 14.09.2005
Paikkakunta: Vimpeli/ AAH
Viesti:

Marmorirapuko?

Viesti Kirjoittaja AnniinaH »

Viimeaikoina on herännyt epäilystä, onko meillä olevat ravut marmorirapuja. Nuo Procambarus- suvun ravut ja muutkin kun tuppaa olemaan niin samannäköisiä.. Rapuja on 2 ja näin niiden parittelevan jokunen viikko sitten, nyttemmin toisella on poikaset pyrstön alla. Kuvat ei ole parhaita mahdollisia, mutta tässä on jonkinmoista, myös siitä parittelusta kuva..

http://i70.photobucket.com/albums/i107/ ... 0_0936.jpg
http://i70.photobucket.com/albums/i107/ ... 0_1926.jpg
http://i70.photobucket.com/albums/i107/ ... 0_0920.jpg

Ravut ostettiin about... puoli vuotta sitten Kokkolan Kennelshopista nimellä punasaksirapu jos jollakin on tietoa liikkeen ravuista.
Mefeas
Junior Member
Junior Member
Viestit: 96
Liittynyt: 20:33, 09.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Mefeas »

Eipä luultavastikaan ole marmorirapu. Marmoriravut kun eivät tarvitse parittelukumppania lisääntyäkseen.
elisa83
Member
Member
Viestit: 294
Liittynyt: 22:04, 06.09.2006
Akvaarioseurat: has
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja elisa83 »

Eikä nuo minun mielestäni näytä marmoriravuilta..
Kaksinkertainen rapula( 67l & 27l) :D ja kaksi seropia

-Kasveja ei voi ikinä olla liikaa-
frosti
Junior Member
Junior Member
Viestit: 77
Liittynyt: 16:39, 06.10.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja frosti »

Myyntinimi voisi viitata sinipunarapuun, eli kyseessä voisi olla Cherax quadricarinatus. http://www.kolumbus.fi/sepa-shop/cheraxquadri.htm osoitteestä löytyy vähän tietoa kysesisestä lajista. Juttua tuosta ravusta on myös Lemmikki lehden numerossa 9/2007 sivuilla 54 ja 55.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”