Roskankerääjä
Valvoja: Moderaattorit
Roskankerääjä
Akvaarioni koko on 160l ja siinä on ulkosuodattimena Tetratec EX700 mikä olisi hyvä sisäsuodatin roskankerääjäksi (Tetratec IN1000) käykö vain jokin muu mutta mikä??
Minulla on Sicce-merkkinen ikivanha sisäsuodatin, joka on saanut olla akvaariossa sen vuoksi, että on loistava roskankerääjä. Muuten sen kanssa menee hermot; hankala saada käyntiin putsauksen jälkeen ym. Toinen suodatin on Hydor Christal 2, pyörittää vettä tehokkaasti, mutta vähemmän sen vaahtomuovista törkyä löytyy kuin Siccen.
-
- Elite Member
- Viestit: 6450
- Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Espoo, HAS
Aquabeen newline 300 tai 500. Huomattavasti edukkaampia vaihtoehtoina kuin Eheimin 2048, joka toki on erinomainen myös.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
Kysymys liippaa läheltä otsikkoa, joten tungen tänne ongelmineni. Tilasin Saksasta Eheim Powerline 2048. Tuossa se nyt möllöttää, mutta vähän olen hukassa nyt tuon kanssa. Siinä tuli erilaisia suutinosia, mikä noista kolmesta kannattaa laittaa vaiko ei mitään?
Voiko tehoa mistä säätää?
(
Älkääkä sanoko, että lue käyttöohjeesta, kun ei siinä kummoista ollut mukana, juu ja Googlella löytyisi varmaan, mutta haluan neuvoja kyseistä suodatinta käyttäneiltä )
Vähän jänskättää, ollut vain noita pienempiä ja tehottomampia Eheimejä.
Voiko tehoa mistä säätää?
(
![Embarrased [:I]](./images/smilies/icon_redface.gif)

Onnelliset ihmiset ovat odottaneet elämältä vähemmän. -Brana Crncevic-
-
- Advanced Member
- Viestit: 1899
- Liittynyt: 09:47, 26.05.2004
- Akvaarioseurat: PAK:n sihteeri, TAS
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Pori
Tarviit näitä kumminkin.
http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleit ... e_2048.pdf
Löytyy suomenkieliset ohjeet.
Varaosat:
http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/ersatz ... ine_GB.pdf
http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleit ... e_2048.pdf
Löytyy suomenkieliset ohjeet.
Varaosat:
http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/ersatz ... ine_GB.pdf
Laadukasta kalanruokaa ja akvaarionesteitä myytävänä EDULLISESTI
Ota yhteyttä YV tai SP:llä. Micke.PAK(at)gmail.com
Ota yhteyttä YV tai SP:llä. Micke.PAK(at)gmail.com
-
- Advanced Member
- Viestit: 3024
- Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
- Akvaarioseurat: TAS
- Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS
Se toinen (musta, jossa sellainen harmaa mutteri) on ihan normaaliin käyttöön tarkoitettu. Eli se yleisin käytetty.viivis kirjoitti:Juu-u. Eipä tuosta ilmene kahden erilaisen poistosuuttimen eroa, kumpi kannattaa laittaa ja mikä ero niillä kahdella on.
Kiitos kuitenkin. Ehkä on vain opeteltava yrityksen ja erehdyksen kautta.
Sitten se toinen kirkas on diffuusori, jota käytetään jos halutaan ilmastaa akvaariota tehokkaasti. Sen suuttimen päällähän on semmoinen pieni nippa mihin saa ilmaletkun pätkän, josta se imee ilmaa. Ei tarvitse erillistä ilmapumppua ollenkaan.
Itse käyttäisin näin kesällä (varsinkin helteillä) sitä kirkasta siffuusoria, niin pysyy akvaarion hapetus paremmin kunnossa.
Toivottavasti auttoi.

Auttoi, vähän. Tuon mukana tuli se kirkas diffuusori sekä sen lisäksi kaksi erilaista mustaa suutinta. Sellainen jossa on se harmaa kierteellä oleva mutteri ( tämän merkitystä ihmettelin ), suuosa näyttää vähän sellaiselta pikaliittimeltä. Sitten toinen, jossa on sellainen pieni kuminen rengas ympärillä. Tämän suuosa on isompi.
Ilmeisesti näihin saa jotain liitettyä lisäksi, pitää jostain tutkia, että mitä. Laitan kesäksi tuon kirkkaan suuttimen, kuten neuvoit. Kiitos Pleko_88
Ilmeisesti näihin saa jotain liitettyä lisäksi, pitää jostain tutkia, että mitä. Laitan kesäksi tuon kirkkaan suuttimen, kuten neuvoit. Kiitos Pleko_88

Onnelliset ihmiset ovat odottaneet elämältä vähemmän. -Brana Crncevic-