Kuvia n. 40 l ja kehyksettömistä?

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
ElinaS
Starting Member
Starting Member
Viestit: 37
Liittynyt: 09:27, 08.11.2005
Paikkakunta: Vantaa

Kuvia n. 40 l ja kehyksettömistä?

Viesti Kirjoittaja ElinaS »

Eli haaveissa olisi sellainen n. 40 litraa keittiön tasolle... Akvaariokeskuksessa oli sellasia kivan näkösiä kehyksettömiä.

Nyt haluaisin nähdä (lähinnä sisustusvinkiksi) kuvia noista pikkualtaista ja sitten sellasia kuvia yleensä kehyksettömistä, missä näkyy niinku sen kehyksettömyyden vaikutus altaan yleiskuvaan ja ulkonäköön, you know..? Kun en juuri ole sellaisia livenä koskaan nähny.
Hermen
Senior Member
Senior Member
Viestit: 909
Liittynyt: 16:26, 21.09.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Rantasalmi

Viesti Kirjoittaja Hermen »

Juuri laitoin kypsymään tuon 31-litraisen altaan, joten siitä ei hirmuisia sisustusvinkkejä saa. [;)] Mutta kiva kun laitoit tällaisen aiheen tänne, juuri olin itse aikeissa laittaa samanlaisen (vinkkejä siis tuohon omaan uutukaiseen kaipailen). Mutta mulla on kuva 112-litraisesta kehyksettömästä akvaariosta. Kyllä siitä jo jonkinlaista suuntaa saa, vaikka ei nyt ihan pelkkiä "kehyksiä" kuvassa olekaan. [;)]
seura-akvaariot 350l + 112l. Akvaarioharrastuksessa mukana myös kissarouva ja labradorilapsi.
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Melkeinpä kaikki sisustuskilapilualtaat ovat nykyään kehyksettömiä ja kirkkaalla silikonilla kasattuja. Katso vaikka:
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... ry=0&vol=0
Siinä on mistä ottaa mallia 8-)
Kannattaa myös tiirailla Amanon altaita netistä.
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
SirpaN
Junior Member
Junior Member
Viestit: 245
Liittynyt: 09:30, 17.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Re: Kuvia n. 40 l ja kehyksettömistä?

Viesti Kirjoittaja SirpaN »

ElinaS kirjoitti:Eli haaveissa olisi sellainen n. 40 litraa keittiön tasolle... Akvaariokeskuksessa oli sellasia kivan näkösiä kehyksettömiä.
Muistatko mitä hintaluokkaa olivat?
Kovasti tekisi mieli 20-40l pikkuallasta... mutta vielä monta muttaa edessä sellaisen hankkimiseen :|
ElinaS
Starting Member
Starting Member
Viestit: 37
Liittynyt: 09:27, 08.11.2005
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja ElinaS »

Kylläpä on noiden ekan viestin kuvien perusteella ihan toisen näköinen allas ilman kehyksiä!

Koitin vielä pitää itseni kaukana niistä altaista siellä kaupassa, kun ei sitä keittiötäkään vielä ole... :mrgreen: Siitä nurkan takaa se Petri niitä vaan näytti... joten hintaa ei ole tiedossa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”