Behemot kirjoitti:Tuli sitten tuosta plekokeskustelusta mieleen kysyä tätäkin:
1) Oletteko antaneet nimen kaikille vai joillekin vai ei kenellekään kalallenne?
2) Miksi?
3) Minkä nimisiä nimetyt kalat ovat?
4) Miten olette valinneet nimet?
1) Kaikilla aikuisilla ja nuorilla n. parisenttisillä kaloilla on nimet, nyrkkisääntönä on myös että kalan tulee olla tunnistettavan näköinen, eipä ole juuri järkeä nimetä pieniä poikasia kun ei tiedä sukupuolia tai muutenkaan näe kunnolla lopullista ulkonäköä.
2) Kalat ovat lemmikkejä siinä missä kissat ja koirat tms., kyllä nekin ansaitsevat saada nimet vaikka niitä on nimeltä turha huutaa.
3) Nykyiset nimetyt kalat ovat: Sirius Iratus, Hypnos, Osiris, Draco (pojat), Gehenna, Tiamat III, Carmilla, Phénix, Elektra, Venus, Artemis, Ignis, Iris, Xena (naaraat) + poikasaltaassa on tosin iso poikanen nimeltään Scarlet.
4) Sirius on oranssinpunainen kala, joka sai nimensä suurimman Maahan näkyvän kaksiosaisen tähden mukaan, jonka nimi tulee jostakin kreikankielisestä tulta tarkoittavasta sanasta. Eli kun on "tulenvärinen" kala... lisänimi Iratus (latinaksi raivoisa) tuli myöhemmin raivoisasta käytöksestä.
Hypnos eli uni, Hypnoksen emo oli nimeltään Nyx, molemmat kreikkalaisia mytologisia nimiä, taruissa Nyxillä oli mm. Hypnos-niminen poika.
Osiris sai nyt vaan edesmenneen isänsä Solaris:in (latinaksi aurinkoon viittaava - keltainen kala) nimeä muistuttavan nimen.
Draco=lohikäärme, ei mitään sen suurempia perusteita miksi sai tämän nimen.
Gehenna on kai jokin laakso, tosin kuulemma myös juutalaisten helvetti

No, ei tälle mitään perusteita ole, tuli mieleen lähinnä eräästä samaa nimeä kantavasta bändistä, ja ihan nätti nimi.
Tiamat= mytologinen, meressä asuva jumalatarolento, en nyt muista tarkempaa määritelmää...
Carmilla= vampyyrinainen (jossain leffassa vissiin)
Phénix on kuvaannollisesti tarkoittanut jo 1500-luvulta asti lajinsa ainutlaatuisinta, etevintä jne. Phénix on tosi kaunis kala joten siitä nimi.
Elektra= kreikan mytologiaa taas...
Ignis= tuleen viittaava, (oranssi kala)
Scarlet= myöskin voimakkaan oranssi kala, joten siitä tuo verenpunainen nimi, tuli mieleen myöskin Death SS:n biisistä Scarlet Woman.