Onko hiilidioksidi SE juttu?

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Aquastus
Junior Member
Junior Member
Viestit: 166
Liittynyt: 18:15, 20.04.2004
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo

Onko hiilidioksidi SE juttu?

Viesti Kirjoittaja Aquastus »

Te, jotka olette hommanneet CO2-systeemin (sammutinpullo tai muuten vaan jatkuvasti hiilidioksidia tuottava systeemi), katosivatko leväongelmat tämän jälkeen? Kuinka herkästi tasapaino tämän jälkeen on retkahtanut levän kasvun puolelle? Oletteko saaneet altaanne sellaiseen kuntoon, ettei levää näy missään edes hitusta?
muiscu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 695
Liittynyt: 13:15, 12.09.2003
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja muiscu »

Ei mulla hiilidioksidi vaikuttanut levään paljoakaan (no varsinaista ongelmaa ei kyllä edes aloittaessa ollut) vaan vasta nestemäinen hiili hävitti kaiken levän (tällöin oli ongelmia). Ongelmaa oli mm. rihmalevän kanssa ja nestehiili oli todella tehokas apu.
Hiilidioksidia olen käyttänyt lähinnä siksi kun se alentaa pH:ta, ja kyllähän siitäkin varmasti on apua kasveille.
sani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2417
Liittynyt: 09:43, 23.01.2003
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja sani »

Itse sain hiilidioksidin avulla pois kaikki muut levät paitsi täplämäisen viherlevän. Täysin levättömän altaan sain vasta sitten kun lopetin nestemäiset kasviravinteet eli veteen ei lisäillä mitään, ainoastaan kasvien juurille (lumpeita, miekkakasveja). Rajoittaa kasvivalikoimaa mutta toimii. Punalevät viihtyvät joskus ravinnepuutoksissakin, mutta nehän saa hengiltä nestemäisellä hiilellä [;)]
en
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1922
Liittynyt: 13:55, 20.05.2007

Viesti Kirjoittaja en »

Meiän levät lähti kun ostin imunuoliaisia... paitsi punalevää... joka ei lähde edes nestehiilen 2ml/50l annostuksella (eikös toi ole se maksimi). Eli altaista ei siivota edes etulaseja mistään. Ei ole levää enää paitsi yhdessä 128l joillakin kovalehtisillä hitalla kasveilla hitusen...
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Mitenkäs tämä tapaus:

Allas 38 l. Kalastona 13 hehkurasboraa, ei siis levänsyöjiä muuta kuin joukko kierteisiä. Passiivinen hiilidioksidilevitin kiljupullosta, ja lisäksi EasyCarboa useimpina päivinä (3-4 krt/vko) normaaliannos eli hieman vajaa ml:n maustemitallinen. Valoa 1 x 15 W heijastimella. Vettä vaihdan noin puolentoista viikon välein 25-30 %. Kasveja on välillä ollut todella paljon, välillä vähemmän, mutta koko ajan myös rihmalevää. Samoin levää on ollut sekä ilman hiilidioksidia että sen kera. Millä kummalla siitä siis pääsee eroon? Ikävää, kun joutuu kerran kuussa heittämään uudet, komeat riccia- ja jaavansammalkasvustot pois, kun niistä puolet alkaa olla levää. :roll:
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
en
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1922
Liittynyt: 13:55, 20.05.2007

Viesti Kirjoittaja en »

Osta pari seepraleväkotiloa....
nirppu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1268
Liittynyt: 14:20, 05.11.2006
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja nirppu »

Etkö voisi harkita sinne muutamia sukarapuja? Mulla ainakin putsaavat innoissaan jaavansammalia (mokomakin pöheikkö, tekisi mieli heittää kokonaan pois...).
muiscu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 695
Liittynyt: 13:15, 12.09.2003
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja muiscu »

7330: Minkälainen suodatus tossa altaassa on? Mulla ainakin rihmalevä viihtyi virtaavissa kohdissa. Mä tekisin ehkä niin, että poistaisin kaiken mahdollisen elävän tuosta altaasta (kalat, kotilot) ja laittaisin tehokuurin (vko, 2vkoa?, 3krt annostus?) easy-carboa. Siis tämä tuli ihan ekana mieleen, ensin kyselisin vielä varmistuksia suunnitelmalleni a-w:stä :mrgreen: Ja jatkaisin sitten normaaliannostuksella joka päivä. Mulla meinasi tulla rihmalevät takaisin, kun liian aikasin aloin harventaa easy-carbon käyttöä. Eli säännöllisyys siinä taitaa olla se avainjuttu [;)] Nyt ovat pysyneet poissa, parin kuukauden käytön jälkeen.
en
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1922
Liittynyt: 13:55, 20.05.2007

Viesti Kirjoittaja en »

7330: mikä on putken nimi? värisävy tms. Ja n-hiilestä... eipä meillä se ole vaikuttanut leviin edes maksimiannoksella päivittäin...
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Hyviä neuvoja. :)

Tosiaan, suodatus on melko olematon, 200 l/h pumppaava kulmamattosuodatin. Mattosuodatinhan se tietysti toimii levien kasvualustana, ja siitä ne sitten leviävät kasveihin. Se on vain toiminut niin hyvin ja näyttää niin kivalta päälle kasvaneine kasveineen, etten siitä millään haluaisi luopua.
Valaistuksena on PowerGlo, sellainen lilansävyinen "tehoputkena" mainostettu. Kasveille on tuntunut kelpaavan hyvin, ja niin tosiaan rihmalevällekin. Voisiko siinä olla jotain vikaa?

Sukarapuja tuossa on ollutkin, mutta poistin ne jokin aika sitten, koska pyrkimyksenä olisi saada hehkut joskus kutemaan, eikä mätimunia syöviä rapuja silloin tarvitsisi altaassa olla. Ainakaan se muutama (alle 10) sukarapua ei auttanut leväongelmaan. Silloin kun rapuja oli altaassa yli 100, levää ei kyllä näkynyt. :mrgreen:

Kuinkahan nuo seepraleväkotilot pärjäävät humuspitoisessa ja happamassa vedessä? Kovuuskin taitaa Jyväskylän vedessä olla aika alhaalla, vesilaitoksen mukaan noin 2 dH.

Taidan tosiaan ensin kokeilla lisätä hieman Easy-Carbon annostusta ja laittaa sitä säännöllisesti päivittäin. Vaikka epäsäännöllinenkin käyttö poisti toisesta altaastani sinilevän, se ei tarkoita ettäkö sama annostus tehoaisi rihmaleviin. :roll: Sitten jos ei tehoa, keksin jotain järeämpää, vaikka tuo Muiscun tehokuuri kokeiluun.
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
sinitarra
Junior Member
Junior Member
Viestit: 207
Liittynyt: 21:03, 24.09.2005

Viesti Kirjoittaja sinitarra »

Suodatuksen parannus ja Easycarbo taisivat olla ne jotka poistivat levät akvastani.
Virvon varvon varvasta. Hikistä ja karvasta
muiscu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 695
Liittynyt: 13:15, 12.09.2003
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja muiscu »

No mullakin on ollut koko ajan mattosuodatin, eikä se ole ainakaan pahentanut tilannetta. Päinvastoin on ollut hyvä kun on ollut sopivan tehokas suodatus.
Itse ehkä myös vaihtaisin tuon putken erilaiseen. Se on vähän niin ja näin, itselläni toimi aikanaan hyvin aquastar+grolux yhdistelmä, nykyisin on aquastar+840 joka on minusta paljon parempi. En sitten tiedä, onko ollut vaikutusta leviin, kun suuria ongelmia ei ole koskaan loisteputkien vaihdon aikaan ollut. Mutta yleensähän noi kasviputket on aika surkeita yleisesti ottaen. Lumeneita vähän ja luonnoton valo...
Kaverillani on ollut suuri apua turveuutteesta keijulevän kanssa. Samennus on lähes häipynyt suodatuksen vaihdon ja turveuutteen järeän lisäämisen jälkeen. Voisin kuvitella, että turveuutteesta voisi olla apua muidenkin levien kanssa. Ja tarkoitan turveuutetta joka tehoaa, ei mitään tetran sikahintaisia turhia litkuja vaan esim. JBL Humolon tabletteja. Turveuutetta voi (kalaston salliessa) laittaa huoletta reippaitakin määriä ja se voisi toimia hyvänä lisänä easy-carbon kanssa.
-Piia-
Member
Member
Viestit: 319
Liittynyt: 11:51, 18.01.2006

Viesti Kirjoittaja -Piia- »

Onko kellään kokemusta poistuuko tai edes väheneekö tupsulevä tuolla nestemäisellähiilellä? Alkaa meinaan olla kiekkoallas niiiin ihanan näkönen ettei tosikaan. hyvä ku ilkii ite katella.
800+570+450 (200+mini... just nyt ei käytössä), minä, mies, 2x mustaterrieri, 2x kissa, 2x neitokakadu
sani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2417
Liittynyt: 09:43, 23.01.2003
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja sani »

Juuri tupsulevän häätämisessä tuo nestemäinen hiili on hyvä koska se tappaa tupsulevän kokonaan. Näin ainakin minulla ja monella muulla mutta jotkut kuulemma eivät ole silläkään päässeet eroon...mitä ihmettelen omien kokemusten perusteella.
en
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1922
Liittynyt: 13:55, 20.05.2007

Viesti Kirjoittaja en »

Niin no... 300l altaassa punaista tupsulevää kasvaa mm. puun päällä... Eipä oikeastaan muualla... JA tuonne altaaseeln laitan nestehiiltä 1-2 kertaisen annoksen joka aamu. 128l kin punaista tusulevää on hiukan ollut juurrakossa, jaavansammal vaan on nyt peittänyt sen. Tämäkin allas saa vähintää 1 kertaisen, usein 1½-2 kerataisen annoksen nestehiiltä. Muuten lannoitan pmdd:llä kerran viikossa. Joillain miekkakaseilla on JBL savikuula-lannoitteena.
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maisu »

Minulla leväongelmiin on viime vuosina ihan järjestään osoittautunut syylliseksi jokin juurakko. Muutama aika sitten hankin yhden Actizoon loisteputken joka osoittautui harvinaisen hyväksi piilevägeneraattoriksi vaikka mainosten mukaan vaikutuksen piti olla päinvastainen. :roll:

Jokainen voi tietysti itse miettiä kannattaako mieluummin etsiä syy levänkasvuun vai hoitaa seurausta jollain vippaskonstilla.
Tuukkis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1519
Liittynyt: 20:45, 24.06.2003
Akvaarioseurat: Ciklidistit
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tuukkis »

Maisu ! Älä vaan hanki actizoon leväskrabaa, ties vaikka jälleen vaikutus olisi päinvastainen. :mrgreen:
In numbers of ten the power is in one.
Joulutonttu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1337
Liittynyt: 16:39, 07.12.2003
Akvaarioseurat: TAY
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Joulutonttu »

Mites tuo Easy Carbo, korvaako "tavallisen" lannoitteen, vai annetaanko toisen kasviravinteen lisäksi?
Altaat 250-litraa, 90-litraa + 65-l rapula sekä 180-litran malawiprojekti
Lisää kuvia
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Joulutonttu kirjoitti:Mites tuo Easy Carbo, korvaako "tavallisen" lannoitteen, vai annetaanko toisen kasviravinteen lisäksi?
Easycarbo ei ole perinteinen lannoite vaan hiililisä. Annetaan siis kasvi"lannan" lisäksi, jos tarvetta on.
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
Joulutonttu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1337
Liittynyt: 16:39, 07.12.2003
Akvaarioseurat: TAY
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Joulutonttu »

Adrianna kirjoitti:
Joulutonttu kirjoitti:Mites tuo Easy Carbo, korvaako "tavallisen" lannoitteen, vai annetaanko toisen kasviravinteen lisäksi?
Easycarbo ei ole perinteinen lannoite vaan hiililisä. Annetaan siis kasvi"lannan" lisäksi, jos tarvetta on.
Kiitos nopeasta vastauksesta! :P
Altaat 250-litraa, 90-litraa + 65-l rapula sekä 180-litran malawiprojekti
Lisää kuvia
karihe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1532
Liittynyt: 17:08, 06.09.2006
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja karihe »

En tiedä poistaako co2 lisääminen kokonaan levää.
Mutta sen tiedän että kun co2 pulloni loppui pari viikoa sitten ja meni muutama päivä ennenkuin huomasin sen (pH-kontrolleri kaapissa) niin akvaarioon tuli levä invaasio ja kun tämän huomasin avasin kaapin oven niin huomasin pH nousseen 7,5 kun se normaalisti pidän 6,7 :kassa.
Nyt pullon täytön jälkeen tilanne on paranemassa mutta vedessä leijuu todennäköisesti kuolutta levää koska vedessä leijuu epämääräistä roskaa.

No sisäsuodattimet puhdistettu ja oletan tilanteen tasotttuvan viikonloppua kohden.

Olen huomannut myös sen että nestemäiset lannoitteet lisäävät levänkasvua varsinkin kasvien pinnalla ylävesikerroksissa. Joten pohja lannoituksen kannalla olen minäkin ja vannoutunut co2 käyttäjä.
Altaat 530L+300L+250L+250L+180L+128L
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”