
Rusokääpiöahventen kinastelu
Valvoja: Moderaattorit
Rusokääpiöahventen kinastelu
Minulla on sellainen aika suuri naaras ruso ja pieni koiras. Se naaras ajaa koirasta takaa vähän väliä paitsi öisin tai ruokinnalla. Muuten naaras on jatkuvasti nyreilemässä koiraalle... Mitä niitten kanssa pitäisi tehdä? Naaras ei kuitenkaan satuta koirasta. 

Tyhmyydellä ei ole ikärajaa...
-
- Senior Member
- Viestit: 608
- Liittynyt: 11:48, 24.09.2004
- Paikkakunta: Helsinki, HAS/Ciklidistit
-
- Elite Member
- Viestit: 6704
- Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
- Akvaarioseurat: LAS
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Karhula (Kotka)
- Viesti:
Johan on luotettavan kuulosta meininkiä jos on nimetkin väärinCorally kirjoitti:Niin kai sitten. Mulla on 130 litran akvaario ja ne sano siellä kaupassa, että se on sopiva niille. Siellä kaikenlisäks luki että rusokääpiöahven

Tässä vaiheessa lienee hyvä muistuttaa että akvaariokauppoja on samanlainen kirjo kuin autokauppojakin. Osa on ihan asiallisia mutta ne muutaman mädät omenat vievät uskottavuuden koko alalta

Etsipä kuvia koiras- ja naaraskaloista netissä (mm. Googlehaulla tieteellinen nimi ja sana "sexing" pitäisi antaa kuvia ja sivuja jotka auttavat tunnistamaan sukupuolet). Rusokirjo on kiva ja karaistuneempi otus kuin sukulaisensa perhoskirjoahven, mutta molemmilla lajeilla on melko suuri ego. Ne ovat pienestä koostaan huolimatta reviiritietoisia ahvenia.
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet