Tässä olisi kuvaa, eteenkin kaipaisin neuvoa tuon oikean nurkan osalta, tuo hetorotala ei oikein silmää miellytä. Vasemmasssa takanurkassa olevat bambutikut saavat lähteä kunhan saan uuden altaani ja saan niissä kiinni olevan jaavansammaleen siirrettyä.
Kivi jossa nyt on ricciaa siirtyy ehkä myös uuteen altaaseen, jos vaan mahtuu.
Pohjan vaihto hienoksi hiekaksi, tuo kamala istuva hökötys pois.
Takaa matalat aksvit eteen, taakse jotakin korkeampaa pusikkoa. Hentorotala on minun mielestä kiva tossa, jos et tykkää nin sitten jotakin muuta peittävää kasvia siihen, sillä ilmeisesti suodatin on sen takana?
Oikeasta etunurkasta matalat kasvit(mitä?) tuon hienon patsaan(mielestäni sopii tuohon akvaarioon hienosti(yleensä en "teennäisyyksistä" tykkää)) eteen oikealle tyhjään kohtaan.
Sitten jos yrittäisit jakaa rotalan vaikkapa 3 varren nippuihin ja levittäisit niput tasaisesti(peittävästi) oikeaan reunaan. Näin olen tehnyt omissa akvaarioissani, ja hyvältä näyttää mielestäni.
Juuri vaihdoin hienosta hiekasta tuohon tummaan. Sukarapujen takia, eivät näkyneet siitä hienosta ollenkaan. Vaikka muuten siitä kyllä tykkäsin.
Ja tuosta patsaasta kyllä tykkään
Mutta juu tuota rotalaa voisi tosiaan yrittää jakaa.. Ne pienet siinä nurkassa ovat samaa melalehteä kuin sinä etualalla.. Eli kasvavat aika paljon vielä.
Miten jos laittaisin tuonne vasempaan kulmaan jotain punertavaa kasvia ? esim. ruosteärviää olisiko ihan tyhmä idea ?
Canttarelli kirjoitti:Mutta juu tuota rotalaa voisi tosiaan yrittää jakaa.. Ne pienet siinä nurkassa ovat samaa melalehteä kuin sinä etualalla.. Eli kasvavat aika paljon vielä.
Miten jos laittaisin tuonne vasempaan kulmaan jotain punertavaa kasvia ? esim. ruosteärviää olisiko ihan tyhmä idea ?
Myyt sitten ne ylimääräiset melalehdet jollekin hyvään kotiin ja ostat tilalle esim. kääpiömiekkakasvia, jonka sitten sijoitat tuohon tyhjään kohtaan?
Jokin punertava kasvi sopisi varmasti tuonne kulmaan. Ainut vaan, että riittääkö valo?
Se bambuissa oleva jaavansammal on menossa uuteen akvaariooni kunhan sen kotiin saisin
Niin se valo on kyllä aika heikko tuolla nurkassa... Mitenköhän jos tosiaan sen rotalan laittasi sinne nurkkaan ja sitä ärviää ? tuohon missä rotala on nyt ?
---------------------
Tosin tuon rotalan siirtäminen voi olla ihan mielenkiintoinen juttu, kun tuolla hiekan alla on savi-turvepohja.. Niin se "vähäisen" pöllyää
---------------------
Mitä muita punasävyisiä kasveja olisi jotka voisivat tuonne käydä? ei miekkoja, eikä papukaijalehteä
Sitä katsoin juuri tuolta netistä, onko jollain kokemuksia kuinka herkkä kasvi on ?
Tuolla altaassa on aika hyvin kaikki kasvit viihtyneet. Master Grow on lannoitteena sen lisäksi tosiaan se saviturvepohja + aina välillä jbl:n kuulia sekä aina kun muistan niin easy lifen nestehiiltä.
-------------------
Rotala wallichii (Hapsurotala) entä tuollainen kasvi, netin kuvissa oli ainakin hyvin punainen, mutta mikä on todellinen väri ? (tiedän toki että riippuu monesta tekijästä )
Mulla tuon oman rotalan nimi on unohtunu, mutta voin sen huomenna selvittää ja ottaa vaikka malliksi kuvaa.
Omassani varsinkin latvat ovat hyvinkin punertavia. Ehkä se on juuri tuota punarotalaa.
Voisi joutaa jokunen pistokas jonku ajan päästä myyntiinkin, pistä yv.tä jos kiinnostaa...
Canttarelli kirjoitti:
Rotala wallichii (Hapsurotala) entä tuollainen kasvi, netin kuvissa oli ainakin hyvin punainen, mutta mikä on todellinen väri ? (tiedän toki että riippuu monesta tekijästä )
Kuinka paljon altaassasi on valoa? Minulla on R.wallichii -puska 54-litraisessa, jossa on yksi 15 W:n loisteputki. Vaikka kasvi on sijoitettu suoraan valon alapuolelle, ei sitä voi oikein punaiseksi sanoa. Latvat punertuvat hiukan siinä vaiheessa kun ovat melkein pinnalla asti, muuten koko koasvissa on vain hiukan rusehtavampi sävy kuin toisessa reunassa kasvavalla kirkkaanvihreässä Rotala sp. "Nanjenshanissa". Wallichii saaneekin pikapuoliin siirron tehokkaammin valaistuun rapulaan.
Yksi putki täälläkin on ja varmaan juuri tuo 15W tosin juwelin altaassa on ne heijastinlevyt valmiina mukana.. Mutta riittääköhän sittenkään valo :/
Mitenköhän sitten punainen rusolehti ? Jossain entisessä altaassa muistaakseni sitä ollut, mutta siellä ei ainakaan oikein viihtynyt.Tosin siellä ei lannoitus ollut oikein kohdallaan.
Tuossa olisinyt vähän muutosta tapahtunut. Pahoittelen että kuva on vähän epätarkka.. ja huom! tuo seran pilli suodatin on tuolla vain kypsymässä ei jää sisustukseen.. Nyt ainakin omaa silmää miellyttää enemmän kunhan nuo kasvit vielä lähtevät kasvamaan.
Paljon ryhdikkäämmän oloinen nyt. Ainoa vain, että itse olisin mahdollisesti pistänyt tuon karttulehden/tuoksuvedensuosikin?? ja punarotalan toisteppäi.
Se kasvi on Eustralia stellatta ja koska ilmeisesti vaatii paaljon valoa niin on sijoitettu tuohon.. Voi tosin olla että vaihdan vielä sen takana olevan vedensuosikin ja tuon rusolehden paikkaa niin tulee vähän kontrastia.