Kasvi järvestä akvaarioon?

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Rulla
Junior Member
Junior Member
Viestit: 61
Liittynyt: 08:51, 08.10.2006
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Kasvi järvestä akvaarioon?

Viesti Kirjoittaja Rulla »

Eli sattuuko kukaan tietämään uskaltaako järvestä (jossa asuu kaloja) napatun kasvin laittaa alunalla käsiteltynä ja "karanteenattuna" akvaarioon? Kuinka hyvin aluna ja vaikka viikon karanteenaus poistavat tauteja/loisia?

Kasvin lajia en tiedä enkä ole ehtinyt ottaa selville, kun sen eilen illalla löysin, mutta äiti epäili kallaksi. Lehdet muistuttavat anubiaiden lehtiä ja kasvi kukkii viirivehkan kukan näköisellä kukalla. Lehdet kasvavat ylös vedestä.

Eihän se muuten voi olla kaloille mitenkään myrkyllinen, eihän..? 8O Olisi kuitenkin sen verran kaunis kasvi 540-litraisessa, että kovasti tekisi mieli se sinne laittaa, vaikka vaan kesäkukkaseksi jos se päättäisi syksyllä kuolla..
JukkaV
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3249
Liittynyt: 13:24, 06.11.2003
Akvaarioseurat: Turun akvaarioystävät
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tuusula ja Turku
Viesti:

Re: Kasvi järvestä akvaarioon?

Viesti Kirjoittaja JukkaV »

Kyseessä lienee vehka. http://fi.wikipedia.org/wiki/Vehka" onclick="window.open(this.href);return false;
Erityiskiinnostuksen kohteena harvinaisemmat synnyttävät hammaskarpit (tällä hetkellä kääpiö-, metalli- ja sirppihammaskarppeja ja seepralimioita) ja monniset (tällä hetkellä mustaselkä-, panda-, pikku-, sihti- ja somamonnisia).
Kalakaverit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2102
Liittynyt: 11:59, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS, SMAS, @#merivesi.fi
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Re: Kasvi järvestä akvaarioon?

Viesti Kirjoittaja Kalakaverit »

Itselläni oli toissa kesänä järvestä kerätty lumme altaassa. "Karanteenasin" lummetta n. 2 vkoa ennenkuin sen altaaseen laitoin ja sinä aikana totutin sen myös lämpimämpiin oloihin. Kasvi kasvoin todella hyvin, teki koko altaan mittaiset juuret (120cm) ja kaikesta huolimatta toi luultavimmin altaaseeni jonkun loisen.
Varovaisuutta siis noiden järvikasvien kanssa.
g.rosea
Senior Member
Senior Member
Viestit: 793
Liittynyt: 10:08, 27.08.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: oulu

Re: Kasvi järvestä akvaarioon?

Viesti Kirjoittaja g.rosea »

Voit toki koittaa jos altaassasi ei ole kansilasia. Vehkaa tosin löytyy myös pienistä lätäköistä joissa ei ole kaloja, joten kannattaa ehkä ottaa sieltä. Jos haluaa olla aivan viimeisenpäällee, niin karanteenaa ja desinfioi alunalla.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”