En haluaisi seuraavia tetroja neontetra, timanttitetra ja intiaaninsulkatetra, koska minulla on niitä toisesa akvaariossa.

Valvoja: Moderaattorit
Siinä tapauksessa allas ei kypsy ikinä. Ei se bakteerikanta sinne toki tyhjästä voi ilmaantua. Lisää vaikka vanhasta altaasta vähän hiekkaa uuteen, ja laita vanhan suodatin pörräämään uuteen altaaseen vaikka viikoksi. Se voisi riittää kypsytykseksi, mutta nitriittiä kannattaa kalojen tultua seurata aluksi päivittäin.-Tetra- kirjoitti:En ole lisännyt vanhasta akvaariosta mitään enkä ole laittanut mitään kypsytysaineita.
En voi väittää mitenkään varmaksi tiedoksi, mutta muistelisin jostain lukeneeni, että ne jakautuvat (= määrä tuplaantuu) kerran 18 tunnissa. Nopealtahan se kuulostaa, mutta tahti on melkoisen hidas verrattuna vaikka kolibakteerin 15 minuutin jakautumisväliin.miljoonakala84 kirjoitti:Pakko kysyä tässä uteliaisuuttani, että onko kellään tietoa että kuinka nopeasti nuo ns. hyvät bakteerit lisääntyy akvaariossa?