Kiiki74 kirjoitti:Hups. Ajatus vihre pääs iskemään. Tarkoitin sitä, että kun on taso niin kintut saa siihen alle. Huono on koneella istua, jos ei saa jalkojaan mihinkään. Sitä meinasin. Mua tarttee aina välil yrittää lukee rivien välistä.
Siinä isossa kulmamallisessa tietokonepöydässä on tilaa jaloille pöydän alla ja soveltuu erittäin hyvin tietokoneelle (eritysesti jos on putkinäyttökin) ja siinä on kohtalaisen paljon pöytätilaa etenkin jos apupöytä lasketaan mukaan. Ei se tietysti isoa keittiöpöytää korvaa, mutta jos sellaista ei löydy niin sillä voisi alkuun päästä. Aputason allekin saa jalat tungettua. Itse käytin sitä aikanaan ompelukoneen paikkana.
Miinusta siinä on se että se on kulmamalli ja kertsin kulmat näytti olevan ovien vallassa. Miksei sillä tosin voisi rajata sitä isoa tilaa pienempiin osiin tai tunkea jommankumman pikkukopin nurkkaan.
Joku kaupitteli netissä vastaavaa kirsikan väristä ergo-työpistettä, joten tässä mitat kopioituna:
-oikean sivun pituus lisäpöydän kanssa 190 cm, ilman sitä 120 cm.
-vasemman sivun pituus 120
-syvyys näppäin- ja näyttötason kohdalta 86 cm
-upotetun, korkeus/kalllistus -säädettävän näyttötason leveys 54 cm. Sopii näytöt ainakin 22” asti.
-sivupöytien syvyys 45 cm
-korkeus 73 cm
Erilliset säädettävät (korkeus/kallistus)tasot näppikselle ja näytölle.
Vasemmalla paikka keskusyksikölle, oikealla kaksi hyllyä.
Lisäksi omassani on vasemman ja oikean "lohkon" päällä lisäksi kaksi "kirjahyllyä" ja muistaakseni niiden välissäkin kulki joku ylätaso.
In all venues there are two types of people, those who "do" and those who complain about those who do.