Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Tinttara
Starting Member
Starting Member
Viestit: 35
Liittynyt: 21:04, 23.09.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja Tinttara »

Eli siis... suunnitelmissa olisi nyt mahdollisesti ottaa muutama piikkisilmä (väh. 6 kpl)... Millaisia piiloja/koloja ko. fisut tarvitsevat? Kuinka paljon? Täytyykö jokaisella olla oma piilopaikka? Tätä kysyn, jotta tietäisin suunnitella hieman akvaarioon sisustusta jo etukäteen.

Millä nimellä sitä Bilteman hiekkaa, joka soveltuu akvaarioon, muuten myydään? En löytänyt ainakaan Bilteman nettisivuilta kyseistä tuotetta 8O Hinta?
Hermis
Member
Member
Viestit: 384
Liittynyt: 09:56, 21.07.2006
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja Hermis »

Meillä piikkisilmät tykkää erilaisista kannoista, toinen mulla on sellainen isompi, jossa on onkaloita ja allakin on tilaa mennä. Toisessa kannossa kasvaa jaavansaniaista ja tuo puskakin on ollut mieluinen. Kaikille ei tarvitse olla omaa piiloa, mutta kai niitä piilopaikkoja olisi hyvä olla tarpeeksi.

Tuosta Bilteman hiekasta... jossain täällä A-W:ssa on ketju, jossa oli muistaakseni, että saattaa olla, ettei tuota Bilteman hiekkapuhallushiekkaa ole enää myynnissä. Niillä oli jotain öljyongelmia. Mutta varmaan kannattaa soittaa Biltemaan. Hinta silloin pari vuotta sitten, kun sitä ostin, oli jotain 7 €/25 kg, joten hinnalla ei ole pilattu.
Deicide
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5126
Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Ii

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja Deicide »

Kasvitiheiköt ovat meillä siaminpiikkisilmien suosiossa. Myös nuo mainitut kannonkolot kelpaa. Siaminpiikit sooloilevat meillä enemmän, mutta käärmepiikit loikoilevat mielellään yhdessä ryppäässä samassa piilossa. Biltemalla on myös "hiekkapuhallus aine", nimellä oleva tuote! Älä ota sitä, se sisältää silikaattia!
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Tammenlehdet, ketapang-lehdet, turve, kuorihake ja muu karike altaan pohjalla on myös piikkisilmien mieleen. Tammenlehtiäkin alkaa löytymään maasta ihan kivasti syksyn mittaan, kuivaus, prässäys ja pussitus, niin riittää taas koko vuodeksi.
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
Riixxa
Junior Member
Junior Member
Viestit: 53
Liittynyt: 12:28, 10.09.2007
Paikkakunta: Eno

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja Riixxa »

Meillä piikkisilmät oleilevat kantojen alla ja tykkäävät myös olla kookospähkinä luolissa :) Kookospähkinöissä kun on reikiä,niin sieltä sitten kurkistelevat..:)
2 kissaa, koira, 235l, 63l ja 20l vauvalaari, minä ja mies :)
HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

Mulla tykkäsi oleskella juwel suodattimen sisällä ja oli lähes aina piikkisilmä siellä kun aloin putsaileen suodatinta.
eldia
Junior Member
Junior Member
Viestit: 64
Liittynyt: 10:06, 13.08.2008
Sukupuoli: Nainen

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja eldia »

Meillä piikkisilmät ( kaikki neljä ) ovat oma- aloitteisesti kaivaneet jonkun "luolan" mangroven alle pehmeään hiekkaan. Aiemmin olivat rehevämpien kasvien suojissa mutta siirtyivät sieltä privaatimpaan ratkaisuun. Ilmeisesti siellä kaikki viihtyvät, niitä kun on niin vaikea päiväsaikaan bongata. Aina nukkumaan mennessä tipautan pohjatabut mangroven viereen, sammutan valot ja hetken päästä ne on kaikki tuhottu. Kotiovelle toimitus, siis.
Hiekka on sitä hienointa puhallushiekkaa K- raudasta, maksoi noin 4 euroa 25 kg.n säkki.
HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

Se on kyllä todella hienoa hiekkaa,jos hienointa on.Se on ilmeisesti 0.4mm hiekkaa,kuinkas se pysyy että ei mee tukkoon?
Kalallinen
Senior Member
Senior Member
Viestit: 552
Liittynyt: 07:58, 10.02.2007
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Nokia
Viesti:

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja Kalallinen »

K-Raudan Maxit hiekassa on on vaan sellainen huono puoli, että se on törkeän likaista verrattuna Bilteman hiekkaan. On kauhee peseminen
Merika
Junior Member
Junior Member
Viestit: 108
Liittynyt: 22:14, 25.07.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja Merika »

Meillä piikkisilmillä on kaksi piilopaikkaa, kivikko jonka kasasin vartavasten niille ja kannon alle ovat itse kaivaneet.. Ongelma tuossa akvaariossani on, että pohjalla on aika isoa raetta, eli eivät pääse kunnolla kaivamaan.. Mutta niillä onkin varmaan viikonloppuna muutto edessä yläkerran akvaarioon, jossa on hiekkalaatikkohiekkaa pohjalla.. siellä on useampiakin kantoja ja ostettu "kivi", jossa on kaksi aukkoa.. siis kiven näköinen keraaminen luola, joka on ontto.. ja varmaan tuon "kivikon" sinne myös siirrän jos kalat sinne lähtee.. eipä nuo muut sitä oikein käytä..

Tykkäävät myös kasvistossa samoilla [;)]
eldia
Junior Member
Junior Member
Viestit: 64
Liittynyt: 10:06, 13.08.2008
Sukupuoli: Nainen

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja eldia »

HomerXVI kirjoitti:Se on kyllä todella hienoa hiekkaa,jos hienointa on.Se on ilmeisesti 0.4mm hiekkaa,kuinkas se pysyy että ei mee tukkoon?
Ilmeisesti nuo piikkisilmät ovat möyhineet sen aika perusteellisesti. Ja sitten siinä kasvaa paljon erilaisia kasveja. Ihan rehellisesti, en tiedä miten se ei mene tukkoon. Joka aamu näyttää siltä että siellä on riekuttu ihan kuin olisi ainainen vappu.

Ja on sitä samaa isossakin akvassa. Sinnekin on tulossa partis talkkariksi mutta lähtee vasta ensi viikolla kaupasta meidän osoitteeseen barbien kanssa. Mutta suuremmassa akvassa asustaa neljä luonnehäiriöistä avainta jotka hoitavat grynderinhommat vaikkei haluaisikaan ( kutevat tauotta äläkä kysy sitäkään että miksi ), kuoppaa löytyy joka päivä eri paikasta. Ehkä se menee helpommin tukkoon enemmän rauhallisissa akvoissa?

Hiekka on todella ihan käsittämättömän hienoa koostumukseltaan. Ja likaista, kyllä. Ihan ensimmäisen satsin pesin vanhanaikaisesti ämpärissä vaihtaen vettä montamonta kertaa, aikaa ja vaivaa meni ihan liikaa siihen pelleilyyn. Kuitenkin hiekka jäi likaiseksi ja vaihdoin akvankin veden kolmesti ennenkuin se soppa selkeni.
Kaksi seuraavaa säkillistä pesin hiekanpesuketjusta napatulla konstilla. Eli suihkupää ämpäriin, hiekat päälle ja vettä tulemaan. Möyhintää muutaman kerran ja hiekka on puhdas kun vesi ämpärissäkin kirkasta. Kaikki pöly kevyempänä valuu veden mukana ämpärin reunoilta ulos ja hiekka jää pohjalle. Tällä tavoin hiekka puhdistui vaivatta ja tosi nopeasti. Kokonainen 25 kg säkki meni kolmessa ämpärissä pesten ( en laittanut kaikkia hiekkoja kerralla samaan astiaan koska en jaksa kantaa niin paljon kerralla ) ja aikaa ei siinä kulunut paljoakaan pikkukakkosta pidempään, siis hiekan akvaan lapioiminen ( hiekkalapiolla ) mukaan lukien.
Olen katsokaas pessyt sen 25 kilon verran jo ihan muutamaan otteeseen. Joten K- raudan hiekan pesuun kannattaa lähteä voittajana jo heti alkumetreiltä.
Tinttara
Starting Member
Starting Member
Viestit: 35
Liittynyt: 21:04, 23.09.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja Tinttara »

Eli siis hiekkaa pohjalle piikkisilmille. Tuolla aikaisemmin, tässä ketjussa siis, joku kirjoitti, ettei sitä Bilteman puhallushiekkaa saa käyttää, näinkö tosiaan on?

Täytyy lähteä sitten K-Raudassa käymään, että saapi oikeeta hiekkaa :mrgreen: Myyvätkö akvaarioliikkeissä hiekkaa? Oon nähny vaan erikokoista soraa myytävän niissä, tosin en ole kyllä kysynyt, että onko niillä hiekkaa. Ja tietysti on hirmuhintasta :cry:
miljoonakala84
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6732
Liittynyt: 20:55, 29.01.2007
Paikkakunta: Kerimäki

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja miljoonakala84 »

Miula ois tuosta hiekasta semmonen kysymys, että kun miulla on tällä hetkellä tuolla 84L akvaariossa mustaa roda sand hiekkaa 0,2 - 1,5 mm, mutta ongelmana on se että piikkisilmät ei enää pysty tonkimaan tuota hiekkaa vaikka miten koettasivat, eli pitäskö miun nyt vaihtaa tuo hiekka pienempi rakeiseen, vai mitä ihmettä tekis. Tuntuu vaan jotenkii pahalta kattoo kun noi piikkarit ei saa mitenkään oikeesti tongittua sitä, auttasko jos tuon musta hiekan sekaan sekottaa jotain hienojakosempaa hiekkaa, vai jaanko tuon pohjan silleen kahtia, että toisella puolella on musta hiekka ja toisella jokin hienojakosempi hiekka? :?
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Vaihda joko kokonaan tai jaa jollain konstilla kahteen osaan, sekoittaminen ei auta, nimittäin hienompi aines painuu ajan kanssa pohjalle.
Ketuttaa kuin pikkuoravaa pakkasella. Käpy on jäässä, hammas katki ja oksakin niin himskatin liukas. (Siistitty versio.)
miljoonakala84
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6732
Liittynyt: 20:55, 29.01.2007
Paikkakunta: Kerimäki

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja miljoonakala84 »

No jos mie vaihan puolet pohjasta hienompaan hiekkaan , niin ööh millä tavalla saisin sitten ne hiekat pysymään erossa toisitaan, eli että hienompi hiekka ei sekottus karkeamman kaa sekasin? siihen pitää varmaan laittaa joku levy, tai sitten jollain littanoilla kivillä tehdä semmonen jonkiin lainen este. :?
eldia
Junior Member
Junior Member
Viestit: 64
Liittynyt: 10:06, 13.08.2008
Sukupuoli: Nainen

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja eldia »

Ehkä joku tuollainen systeemi?
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=38" onclick="window.open(this.href);return false;.
miljoonakala84
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6732
Liittynyt: 20:55, 29.01.2007
Paikkakunta: Kerimäki

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja miljoonakala84 »

Ei toimi tuo linkkisi. :?
Jännä juttu tuon roda sand hiekan kanssa, kun ite kokeilee sitä sormella niin se tuntuu ihan semmoselta hiekalta jota piikkisilmienkii luulis pystyvän kaivelemaan, mutta kun ei ni ei. Kierteiset kyllä möyrii siinä ihan vaivattomasti, mutta eipä möyri piikkarit, kyllä pitää olla voimattomia kaloja. :roll: :mrgreen:
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Rodasand on loppujen lopuksi melkoisen terävähköä, ainakin mun mielestä. Kevyttä kyllä ja kyllä siihen ainakin kärsänuoliaiset sujahtaa vauhdikkaasti. Mutta eipä sitä esim. taas monniset tongi niin innolla meillä kuin puhallushiekkaa.

Mahtaisiko tuo linkki toimia sinulla näin? Kumminkin siellä on juttu ja kuvia miten altaan pohjalle asennetaan seinämä, jonka avulla kaksi eri pohjamateriaalilaatua erotetaan toisistaan.
Ketuttaa kuin pikkuoravaa pakkasella. Käpy on jäässä, hammas katki ja oksakin niin himskatin liukas. (Siistitty versio.)
miljoonakala84
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6732
Liittynyt: 20:55, 29.01.2007
Paikkakunta: Kerimäki

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja miljoonakala84 »

Joo tommonen seinä olis kyllä varmaan paras ratkasu, tuolla sivulla näky kyllä kuvat mutta ei testiä, mutta jos vaikka hommais rauta kaupasta ohutta kivilevyä ja sillä jakas tuon pohjan kahtia.
eldia
Junior Member
Junior Member
Viestit: 64
Liittynyt: 10:06, 13.08.2008
Sukupuoli: Nainen

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja eldia »

miljoonakala84 kirjoitti: tuolla sivulla näky kyllä kuvat mutta ei testiä.
Sivusto on Japanilainen joten ainoa kirjoitus on paikallisella kielellä.
Laitan linkin etusivulle josta löytyy lisää erilaisia toteutuksia. Toivottavasti tämä avautuu sinulle.
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=38" onclick="window.open(this.href);return false;
miljoonakala84
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6732
Liittynyt: 20:55, 29.01.2007
Paikkakunta: Kerimäki

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja miljoonakala84 »

Tuli vaan mieleen semmonen vaihto ehto tuon hiekan kanssa, että jos sekotan tuon mustan hiekan sekaan vaaleata hienompaa hiekkaa, niin voisiko sillon tuosta hiekka pohjasta tulla parempi piikkisilmille? En tiijjä sitten tulisko edes nätti jos vaaleaa hiekkaa sotkee mustan kanssa sekasin. :?
Kalallinen
Senior Member
Senior Member
Viestit: 552
Liittynyt: 07:58, 10.02.2007
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Nokia
Viesti:

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja Kalallinen »

Hienompi aines menee ajan kanssa pohjalle eli tässä tapauksessa varmaankin vaalea hiekka. [;)] Pinta jää siis mustaan hiekkaan.
miljoonakala84
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6732
Liittynyt: 20:55, 29.01.2007
Paikkakunta: Kerimäki

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja miljoonakala84 »

Voi himputti, Mutta mutta jos ensin otan ja vähennän ton mustan hiekan määrää ja sitten laitan vaaleeta hienompaa sen mustan sekaan, tai jos laitan enemmän vaaleeta kun mustaa hiekkaa, niin sittenhän se hienompi hiekka ei mene sen mustan alle.
nepis76
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2122
Liittynyt: 20:22, 19.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Porvoo
Viesti:

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja nepis76 »

Kyllä se menee sinne alle. Hienompi aines valuu pohjalle ja karkeampi jää pintaan.
Tupu ja 128 litraa sekametelisoppaa seuraarion muodossa
http://www.karvakasat.net
miljoonakala84
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6732
Liittynyt: 20:55, 29.01.2007
Paikkakunta: Kerimäki

Re: Piikkisilmille piiloja - millaisia?

Viesti Kirjoittaja miljoonakala84 »

Tuli vielä semmonen mieleen, että saako suomesta vielä hienompaa mustaa hiekkaa kun tuo roda sand?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”