Millanen pullo kiljulle?

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Deicide
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5126
Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Ii

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja Deicide »

_Ansku_ kirjoitti:Tein nyt 2l Lidlin pulloon reseptillä 3dl sokeria, 1rkl hiivaa, 3-5tl soodaa. Näyttää toimivan :D. Tuosta soodan määrästä en löytänyt ohjetta, paljonko tuota kannattaa laittaa?
Oisko 1/2tl... [;)]
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
bj
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2426
Liittynyt: 06:44, 27.12.2006
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Paikkakunta: Turku

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja bj »

iomeron kirjoitti:Mitä muuta sen levittimen sijaan voi käyttää? Hohkakiveä?
Kyllä hohkakiveä voi käyttää myös, sitä en sitten tiedä, kuinka hyvin hiilarit siitä liukenee. Mutta kyllä se varmaan yhtä hyvä on kuin pullon puolikaskin.
SaksanpaimenKoira - kotisivut http://www.kamuteams.fi, kalajuttuja http://www.kamuteams.fi/Akvaariokalat.html
Teemu Salonen

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja Teemu Salonen »

Tällä hetkellä pulputtaa reilun litran mehupulloon laitettu liivate-hiivate systeemi. Kaasu johdetaan suodattimen ulostuloon. Sitte ku innostusta taas riittää (en tykkää mistään diy-systeemeistä) niin askartelen sellasen aktiivilevitin systeemin. Tai sitte en, koska mulle ei ole vieläkään sataprosenttisesti auennu sen toimintaperiaate...
Deicide
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5126
Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Ii

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja Deicide »

Osta Teemu tällaisia! http://www.akvaarioon.fi/epages/TP.sf/f ... 4162634702" onclick="window.open(this.href);return false;
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
Mikkor
Senior Member
Senior Member
Viestit: 862
Liittynyt: 17:20, 23.02.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: loppicity

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja Mikkor »

Deicide kirjoitti:Osta Teemu tällaisia! http://www.akvaarioon.fi/epages/TP.sf/f ... 4162634702" onclick="window.open(this.href);return false;
Juu tuo toimii oikein hyvin. Mulla oli tuo jatkopalalla varustettuna 240 litraisessa ja kyllä kasvit tykkäs, kaks kiljupulloa oli tuohon liitetty.
Mistä näistä tietää..
_Ansku_
Member
Member
Viestit: 300
Liittynyt: 11:33, 30.06.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: SLN

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja _Ansku_ »

Onko jotain riskiä olemassa, että tuota kiljumössöä päätyisi akvaarioon esim. höyrystymällä? letku on n. 10cm korkeammalla, kuin mössö.
Deicide
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5126
Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Ii

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja Deicide »

On jos käymisaineet kuohuvat altaaseen. Huolella tehty mäski, ruokasooda ja kuohuntavara pullossa kyllä korjaavat asian. Jotkut käyttävät myös "pesupulloa" tuossa välissä, mutta siitä saa kertoa joku joka sitä käyttää. Itse en.
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
bj
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2426
Liittynyt: 06:44, 27.12.2006
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Paikkakunta: Turku

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja bj »

No on silltä tavoin, että kilju voi alkaa kuohumaan ja se sitten nousee akvaankin saakka. Jotkut on niin viitseliäitä, että laittavat ns. pesupullon vielä väliin, johon sitten jos kuohuu ni mömmöt jää. Mä en oo koskaan käyttänyt noita pesupulloja, enkä aio laittaa vieläkään, kun on sen verran noita pulloja jo. Otan riskin. Yli vuoden noita on ollut, ei ole kuohunut kuin kerran ja sekin vain muutaman sentin kerroksella. Noi kaksilitraiset Lidlin pullot on siittä justiin turvallisia, kun on kuohunnallekin vähän tilaa.

Muuten, kun kuplia kulkee kuukausikaupalla, jättää ne semmoista töhnää hieman. Se voi tukkia takaiskuventtiilin ja sotkee levitintä sekä letkun päätäkin hieman, että jos kiljua ei tuu, vaikka hyvät mömmöt on tehty, ni kannattaa tarkistaa sitten tuo venttiili ja joskus voi muutoinkin noita putsailla.

Taas Deicide ehti ensin, sä oot vikkelä!
SaksanpaimenKoira - kotisivut http://www.kamuteams.fi, kalajuttuja http://www.kamuteams.fi/Akvaariokalat.html
Alsshon
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1067
Liittynyt: 23:30, 21.09.2008
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja Alsshon »

Deicide kirjoitti:On jos käymisaineet kuohuvat altaaseen. Huolella tehty mäski, ruokasooda ja kuohuntavara pullossa kyllä korjaavat asian. Jotkut käyttävät myös "pesupulloa" tuossa välissä, mutta siitä saa kertoa joku joka sitä käyttää. Itse en.
Täältä ainakin löytyy pesupullo. Tein ihan varuiksi tuohon väliin, kun kerran samalla vaivalla meni. On siitä ainakin kätevä tarkkailla tuota käymisnopeutta kun näkee ne kuplat jo siinä vaiheessa. Altaassa on kaasukello, josta ei sitten sitä käymisnopeutta oikein voi katsella, joten koen tuon pesupullon ihan käteväksi. Olen itse vielä niin rookie noissa kiljujutuissa, että yhden pullon olen jo yli kuohauttanut :mrgreen: Pesupulloon sekin mössö päätyi.
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Hiivate, hiivate-liivate, kilju, rakkaalla lapsella on monta nimeä. Reseptejä on monta, mutta ohjenuorana voi pitää sen, että lämpö ja liivatteen määrä korreloi. Mitä lämpimämmässä pullo on, sen nopeammin ja voimakkammin se käy. Liivatteella ja sen paksuudella saa säädettyä käymisnopeutta. Varmimmin pullon saa käymään jättämällä liivatteen pois, mutta silloin myös ylikuohuntariski on suurin. Joka kämppä ja usein myös allas on yksilöllinen ja sitä saa usein hakea oikeaa annostelua jonkun aikaa ennenkuin oma löytyy, kaikki riippuu pullon asettelusta, onko kämppä vetoinen, onko pullo loisteputkivalaisimen päällä jne. Tavoitteena on minulla ollut mahdollisimman pitkä ja tasainen käyminen, paras on minulla ollut löysä liivateseos joka on käynyt kuukauden päivät kunhan välillä on käynyt ravistamassa pulloa. 300-litraisessa altaassa oli kaksi pulloa, joista vaihdoin aina toisen joka toinen viikko, näin käyminen pysyi tasaisena (nykyään olen siirtynyt vaivattomampaan painepulloon :mrgreen: ).

Pullon korkin tiiviste on hankalin kohta rakennelmaa, itse olen käyttänyt kaikkea sinitarrasta silikoniin, mikään ei pitänyt. Sitten ukko keksi minikokoiset läpivientirenkaat autotarvikeliikkeestä. Sen läpi kun runnoo letkun oikein kiukulla niin pitää tiivistä. Jotkut ovat runnomalla saaneet korkista tiiviin ilman liimoja tai mitään muuta. Letkun leikkaaminen kärjeksi sekä perinteinen mutta ah, niin toimiva sylki ovat hyviä apuja tässä verisuonia pullistuttavassa toiminnassa.

Takaiskuventtiili maksaa akvaarioliikkeessä muutaman euron, mutta on halpa turvallisuuslaite, ettei vesi lappoudu lattialle jos pullo sijoitetaan vedenpintaa alemmas tai jos letku käy vedenpintaa alempana. Venttiili lisätään mahdollisimman korkealle letkuun, lähelle akvaariota.

Pesupullo on välipullo hiivatepullon ja altaan välillä, eli hiivatepullosta johdetaan kaasu pesupulloon, jossa kaasu kulkee veden läpi ja näin oletusarvollisesti osa käymisprosessin epäpuhtauksista jää veteen. Siitä johdetaan toinen letku altaaseen. Minä en ole vakuuttunut pesupullon tarpeellisuudesta muuten kuin ylikuohumisessa altaan pelastajana.

Levittimiä on monentyyppisiä, pääpiirteittäin passiiviset ja aktiiviset. Passiivisella ei saa aikaan yliliukenemista, mutta isoissa kasvirikkaissa altaissa niiden hyötykään ei ole mainittava. Helpoimmin tällainen on hohkakivi tai puolikas limupullo tai jokin vastaava kaasukello. Passiivisessa levityksessä joka kuplasta/kaasukellon kasukuplan pinnasta liukenee vain osa ennenkuin kupla karkaa altaasta. Hohkakivimenetelmällä tai suodattimen ilmastimeen johdettuna liukeneminen on minimaalista, kaasukellostakin vähäistä veden liikkeen vähäisyyden takia. Aktiivilevitin on periaatteessa kaasukello, johon johdetaan vesivirtausta. Tällöin tavoitteena on saada jokainen kupla liukenemaan täysin akvaarioveteen ennenkuin se poistuu levittimestä. Liinanen on tehnyt mainiot ja erittäin helpot ohjeet tällaisesta Aponogetonin DIY-osastoon ( http://www.aqua-web.fi/aponogeton" onclick="window.open(this.href);return false; numero 5/2006). Mitä vahvemppi pumppu, sen enemmän hiilaria saadaan liukenemaan, tehoton pumppu ei pyöritä vettä tarpeeksi vaan kaasu alkaa kertymään kaasukelloksi levittimeen. Mikä ei tietenkään ole haitallista, mutta on kyllä tehotonta. Itse en enää johtaisi kaasua suoraan suodattimeen, vaikka sillä tavalla saakin kaasun liukenemaan hyvin sen kulkiessa massojen läpi. Kokeilin sitä aikoinaan ja kesähelteellä kunnolla porissut liemi aiheutti ulkosuodattimen pysähtymisen kun ulkosuodattimen pumppu joutui kuiville kaasun määrästä, ja tietenkin lopetti veden työntämisen. Onneksi huomasin tämän ennenkuin kone hitsasi kiinni :roll:

Jos pullosta puskee todella paljon kuplaa ja aktiivilevitin onnistuu saamaan kaiken liukenamaan ja allas on pieni ja vähäkasvinen, on yliannostuksen vaara, tällöin pH tippuu vaarallisen alas. Eli jos yhtään mietityttää, niin kannattaa seurata altaansa pH:ta kun aloittaa hiilidioksidin lisäyksen. Herra Amano näkee hiilarin liika-annostuksen sukarapujen liikkeiden hidastumisessa, mutta me pulliaiset saamme turvautua pH-testiin. Etenkin aamuisin on syytä mitata pH, sillä yöllä kasvit eivät kuluta hiilidioksidia, vaan toisin päin muodostavat sitä (ja kuluttavat happea). Jos pH laskee liikaa yön aikana niin voi kytkeä levittimen pumpun samaan ajastimeen kuin valot, jolloin levitin muuttuu yöllä passiiviseksi. Aamulla pumppu sitten päräyttää yön aikana kaasukelloon kertyneet hiilarit taivaan tuuliin ja jatkaa aktiivisena siitä eteenpäin. Tätä ei kannata yrittää pienellä kiertovesipumpulla, tehon pitää olla minimissään 500l/h, mieluummin enemmän, muuten se ei käynnisty kunnolla aamuisin (tämä toki riippuu kertyneen kaasun määrästä ja levittimen koosta).
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
mouse
Junior Member
Junior Member
Viestit: 189
Liittynyt: 17:52, 15.09.2003

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja mouse »

Itselläni on ainakin sellainen 5 litran kanisteri. Tasi tulla kaupallisen lähdeveden mukana. Aineita voi tunkea ihan reilusti eikä kupli yli. Riittää itselläni viikoksi pelkällä hiivalla käyden [;)]
180L http://users.kymp.net/cabl2910/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
bj
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2426
Liittynyt: 06:44, 27.12.2006
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Paikkakunta: Turku

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja bj »

Tuomminen oliskin muuten hyvä, mutta mä en saisi sitä mihinkään piiloon, että ei kiva.
SaksanpaimenKoira - kotisivut http://www.kamuteams.fi, kalajuttuja http://www.kamuteams.fi/Akvaariokalat.html
vallumaarit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1601
Liittynyt: 14:45, 26.03.2007
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja vallumaarit »

Jos käyttää kahta pulloa, niin mihin kohtaan se T-liitin kandee laittaa? Mahollisimman ylös lähelle takaiskuventtiiliä vai alas heti lähelle pullojen suita?

Meinaan kun en meinaa millään saada toimimaan kahella pullolla, ihan ku ne imis vaan toineen toiseensa sitä hiilaria ja mitään ei tu ulos?

T.blondi
sourz
Member
Member
Viestit: 393
Liittynyt: 22:04, 27.01.2008

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja sourz »

Ei sillä t-liittimen paikalla ole mitään väliä.
Jos hiilidioksidia ei mene oikeaan paikkaan vaikka kiljut kävisi, niin silloin sulla on jossain vuoto.
vallumaarit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1601
Liittynyt: 14:45, 26.03.2007
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja vallumaarit »

Selevä, hutkitaan lisää!
bj
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2426
Liittynyt: 06:44, 27.12.2006
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Paikkakunta: Turku

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja bj »

Mulla oli sama juttu kahdella pullolla T-liittimen kanssa, kuplat lakkasi tulemasta, aika pitkään kuitenkin ensin toimi, oliskohan siihen tullut vuoto? Samoihin aikoihin vaihdoin myös takaiskuventtiilin, kun se ilmeisesti oli tukossa, mutta takuuvarmasti en nyt sitten tiedäkään, kun vaihdoin samalla sitten yhteen pulloon ja se toimii. Tartteis koittaa taas kahdella, kun allas tarttis enempi hiilaria ja tunzekin olis sitä hajoittamassa, en oo vain saanut aikaiseksi tehdä sitä uutta pulloa, kun vanhat on jo pikkualtaiden käytössä. Pitää mennä Liiteriin.
SaksanpaimenKoira - kotisivut http://www.kamuteams.fi, kalajuttuja http://www.kamuteams.fi/Akvaariokalat.html
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Yleisimmät ongelmat ovat vuotaminen ja käymättömyys. Mahdollista on myös asentaa takaiskuventtiili väärinpäin. Venttiili kannattaa myös vaihtaa tai vähintäänkin tarkistaa aika-ajoin, se tuppaa möhnääntyä jumiin.
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
Camron
Member
Member
Viestit: 295
Liittynyt: 21:52, 05.06.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja Camron »

Hm, nostan vanhaa aihetta koskien ongelmaa. Mulle tuli eilen postissa Tunzen hiilidioksidilevititin. Kokosin sen illalla ja laitoin toimimaan. Kilju lähti käymään, mutta kuplat eivät siirry akvaarioon putkea pitkin? Miksi? Eli yhtään kuplaa ei nouse.. Kaikki pitäisi olla oikein asennettuna. On takaiskuventtiili myös. Ja co2-letku on siellä kiljupullossa ''veden'' pinnan alapuolella. Voiko huono tiivistäminen vaikuttaa jotenkin paineeseen ja sitä kautta homma ei toimi?
Harrastus tauolla
SPLASH
Senior Member
Senior Member
Viestit: 559
Liittynyt: 23:21, 28.06.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Raasepori

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja SPLASH »

Kaiken pitää olla ehdottoman tiivistä. Letkussa (koska se menee veteen) ja takaiskuventtiilissä on jonkunverran painetta. Jos korkki vuotaa niin altaaseen ei mene yhtään CO2. Kokeile laittaa korkki tiiviisti huulten väliin ja taivuta letku niin että siitä ei pääse mitään läpi. Sitten vaan puhallat. Huomaat kyllä jos ei ole tiivistä.
Toinen vaihtoehto on laittaa koko pullo ämpäriin jossa on vettä. Kuplat kertovat jos vuotaa.
Zaphood
Member
Member
Viestit: 486
Liittynyt: 19:01, 13.08.2009
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kangasala

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja Zaphood »

ja silikoniletkusta menee hiiliD läpi. pitää käyttää muovoletkua.
------------
128l + 432l + 200l + 300l; mistänäitäakvaarioitaainatulee
Hakusessa: timanttikirjoahvenpariskunta ja linnunratapleko L262. YV tarjouksia, kiitos.
SPLASH
Senior Member
Senior Member
Viestit: 559
Liittynyt: 23:21, 28.06.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Raasepori

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja SPLASH »

Zaphood kirjoitti:ja silikoniletkusta menee hiiliD läpi. pitää käyttää muovoletkua.
Tuo on totta. Mutta jos letku on uusi niin sen pitäisi kyllä jonkun aikaa kestää vaikka onkin silikonia.
Camron
Member
Member
Viestit: 295
Liittynyt: 21:52, 05.06.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja Camron »

Okei nyt tuo näyttäisi toimivan. Laitoin letkun aika tiukalle ja tiivistelin korkkia. Sitten imasin toisesta ja se alkoi toimimaan. Ainakin letkun läpi näkee, että sitä kiljua menee koko ajan hiljakseen. Aika kovalla vauhdilla tosin, puolessa tunnissa puoli cm vähentynyt? Ja mulla on käytössä co2-letkua.
Harrastus tauolla
SPLASH
Senior Member
Senior Member
Viestit: 559
Liittynyt: 23:21, 28.06.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Raasepori

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja SPLASH »

Käyminen on alussa hyvinkin nopeaa (kannattaa tarkkailla ettei kuohahda ja kiljua mene altaaseen). Huomenna käyminen luultavasti jo hieman hidastuu ja tasaantuu.
Camron
Member
Member
Viestit: 295
Liittynyt: 21:52, 05.06.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja Camron »

Siis kilju lähti käymään jo eilen illalla. Mutta nyt tuota kiljua meni vauhdilla 2cm/tunti. Eli pullo olisi ollu tyhjä alle vuorokaudessa. Pitää kaivaa esille joku vanha keskustelu, jonka muistan joskus lukeneeni tästä aiheesta. Edit: Kiljut on vissiin menneet suoraan akvaarioon.. Eli sen letkun siellä kiljuastiassa pitäisi olla sen pinann yläpuolella? Mahtavaa vesien vaihtoon..
Harrastus tauolla
SPLASH
Senior Member
Senior Member
Viestit: 559
Liittynyt: 23:21, 28.06.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Raasepori

Re: Millanen pullo kiljulle?

Viesti Kirjoittaja SPLASH »

Voi ei. Ehdottomasti pinnan yläpuolella niin että letku menee mahdollisimman vähän pullon sisään. Eli akvaarioon halutaan käymisestä syntyvä CO2-kaasu - ei kiljua. Tässä hyvä linkki:
http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/hiivalla.php
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”