Sairas partispoika?

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
-Omppukotilo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 107
Liittynyt: 14:15, 19.01.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kuopio

Sairas partispoika?

Viesti Kirjoittaja -Omppukotilo »

onkohan partispoikaseni sairas? Sain sen vaihdossa.. kun se on lasissa kii niin näkyy kuinka laiha se on :| sillä niinkun se "nahka" menee sisään ja ne kaikki jutskat näkyy sieltä nii näyttää tooooosi laihalta. Missä vika? Annan jokapäivä partiksille tarkoitettua tablettia ja reippaana miehenä tämä komentaa muut pois ruualta, mutta miksi se on niii-in laiha?
Kolme koiraa
Kaksi kania
Kolme akvaariota
yksi hamsteri
ninniw81
Senior Member
Senior Member
Viestit: 700
Liittynyt: 09:11, 18.09.2003
Paikkakunta: Kaustinen

Re: Sairas partispoika ?

Viesti Kirjoittaja ninniw81 »

Huolehdi, että se saa reippaasti monipuolista sapuskaa. Kurkkua ja salaattia, vihertabletteja ja välillä jotain proteiinipitoistakin tavaraa. Eiköhän se siitä pulskistu. :) Partikset on hyviä pitämään puolensa ruoka-aikaan, mutta jos pesue on ollut iso, niin joku poikasista on jäänyt hoikkaseksi. Eiköhän se siitä lähde kasvamaan kunnon muonalla.

Tuijottelin tuossa just mun albiinopartiksen masua, kun se lutkutteli lasilla. On tuonkin mahanahka aavisuksen "läpinäkyvä", vaikka onkin mallia pallokala. :mrgreen: Ei uskoisi samaksi kolmesenttiseksi tikuksi jonka olen altaaseen nakannut maaliskuussa.
En ole laiska, pelkästään mukavuudenhaluinen.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”