Minkä hintainen on suunnilleen 250 litrainen?

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
delfiini
Junior Member
Junior Member
Viestit: 177
Liittynyt: 19:22, 25.09.2001
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Minkä hintainen on suunnilleen 250 litrainen?

Viesti Kirjoittaja delfiini »

Millä rahalla mahtaisi saada ton kokosen (200-250) litrasen akvaarion varusteineen (valaisin ei pakollinen)? Kattelin että liikkeessä tommone paketti makso 5500mk... Minkä hintaiset käytetyt vois olla ihan hyviä?
jusa
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1156
Liittynyt: 20:58, 17.09.2001
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jusa »

Millä rahalla mahtaisi saada ton kokosen (200-250) litrasen akvaarion varusteineen (valaisin ei pakollinen)? Kattelin että liikkeessä tommone paketti makso 5500mk... Minkä hintaiset käytetyt vois olla ihan hyviä?
Sehän nyt riippuu siitä että mitä siihen käytettyyn tulee mukaan ja minkälainen se allas nyt sattuu olemaan. Perusakvaario pitäis tonnin-puolentoista pintaan lähteä käytettynä vermeet mukana. Jalusta nyt voi hieman nostaa hintaa. jos alkaa olemaan parempia suodatiimia/kunnon valaistusta niin sitten pyyntö voi olla kovempikin. Tämä nyt on ihan myyjäkohtainen homma. Joskus pyyntö voi olla hyvinkin kova tyyliin maksoihan se paljon kun mä sen silloin aikoinaan ostinkin. joskus vaan halutaan eroon altaasta hinnalla millä hyvänsä. Ei se hullu ole joka pyytää vaan se joka maksaa

Jos nyt uutena ostat ja rahasta on pulaa, niin siinä tapauksessa akvaarioliikkeestä ei kannata raahata mukaan kuin allas joka maksaa ilmeisesti hieman reilun tonnin. Sitten vaan etsit jostain hitsaustaitoista tuttavaa joka värkkäisi sulle suoran jalustan/ teet oman budjettikyhäelmän tiilistä/harkoista. Ja sitten kunnon ulkosuodattimen (massoineen)/lämmittimen/(sisäsuodattimen) tilaat postitse saksanmaalta. Täysin riippuen siitä minkälaisen suodattimen tilaat niin hinta näille pyörii tonnin molemmin puolin. Ja valaisinhan ei ollutkaan pakollinen.

Muokattu - jusa on 19/12/2001 10:14:05
oletus
Starting Member
Starting Member
Viestit: 42
Liittynyt: 11:53, 10.08.2001
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja oletus »

Minulle tuli maksamaan uusi 240l allas ilman jalustaa noin 1300mk, muut värkit tuli mukaan kuten valaisin/suodatin/tausta/lämmitin.
Tosin oikea hinta oli tuolle noin 1800mk mutta oli remonttimyynti päällä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”