
Reipasta ja puolensa pitävää seuraa tiikeribarbit kyllä vaativat. Leväbarbien ja nuoliaisten kanssa pärjäsivät hyvin edellisessäkin altaassa.
Valvoja: Moderaattorit
Kiitos. Kyllä noita albiinoja on 5 kpl:tta, 2 raidallista ja 3 täysin valkoista.Vege, nuo sinun tikrusi näyttää kyllä tosi upeilta. Näyttää sullakin jokunen albiino joukossa olevan vai onko jotain muuta lajia kenties?
Kysymykseesi en osaa vastata mutta itselläni on aika paljon noita "värivirhe" tikruja, joillakin loppuu tuo keskimmäinen raita puoliväliin, toisilla mustia läiskiä siellä täällä.Onko muuten tietoa siitä, että miksi joillakin tiikeribarbeilla on pystysuorien raitojen lisäksi enemmän tai vähemmän vaakasuora raita/läiskä kyljessä? Joskus aikoja sitten oli tiikeribarbeja ja ihmettelin tuota, kun missään silloin näkemissäni kuvissa ei ollut ylimääräistä mustaa kalassa ja omissa oli.
Tuohon kaipaisin itsekkin vastauksia. Mä luulin, että itse "värjäsin" nuo kalat, kun räkmixiin lisäsin spiruliinaa puristeista jauhaen... Tuo liika spiruliinahan saattaa aiheuttaa läiskiä kaloihin, mutta se ei kait sittenkään johtunut minusta, kun noita on kerran muillakin.Malys kirjoitti:Onko muuten tietoa siitä, että miksi joillakin tiikeribarbeilla on pystysuorien raitojen lisäksi enemmän tai vähemmän vaakasuora raita/läiskä kyljessä? Joskus aikoja sitten oli tiikeribarbeja ja ihmettelin tuota, kun missään silloin näkemissäni kuvissa ei ollut ylimääräistä mustaa kalassa ja omissa oli.