Huomenia!
Nyt varmaan tarjoan teille makeat aamunaurut, mutta...
mistähän olen saanut sellaisen käsityksen, että mattosuodattimen voisi rakennella myös akvaarion pohjalle, siis hiekan alle. Korjatkaa, jos olen täysin väärässä. Harrastuksen alkuvaiheessa varmaan esiintyy kaikenlaisia harhakäsityksiä, mutta onneksi aina löytyy alan asiantuntijoita, jotka voivat estää suurempien vahinkojen synnyn.
-W-
Mattosuodattimesta
Valvoja: Moderaattorit
Re: Mattosuodattimesta
Kyllä kai se periaatteessa mahdollista on, mutta pumpun huoltaminen, mahdollinen lietetilan lappoaminen ja muut huoltotoimenpiteet ovat sitten mahdottomia. Esimerkiksi ison sähkökatkon tai muun katastrofin aikana et pystyisi lappoamaan lietettä pois. Myös kiertovesipumpun rikkoutuminen tai tukkeutuminen jostain syystä tietäisi koko altaan uudelleen perustamista.
En ole laiska, pelkästään mukavuudenhaluinen.
Re: Mattosuodattimesta
Muistaakseni moiset kulkevat nimellä pohjasuodatin. Olen ymmärtänyt niiden olevan vaikeahoitiosia, mutta en itse ole moista kokeillut.