

Valvoja: Moderaattorit
En ole tarkemmin niitä mittaillut mutta nyt kun kysyit niin kävin lasinläpi vähän arvioimassa mitta kädessä. Kaksi suurempaa on luokkaa 25-30cm toinen kalpea möllykkä ja toinen enemmän tuolla red-devil värityksellä. Ovat kuitenkin solakamman oloisia kun esimerkiksi tuo Leo - kuvien perusteella, joten ei ne taida vielä täysikasvuisia olla. Pienin naaras voisi olla luokkaa 12-15cm, sitten 4 koirasta on tältä väliltä. Sukupuoli-veikkaus liittyy noihin otsakyhmyihin, jota kuulemma ei naarailla ole. Lähikuvat kaloista ovat ehkä hivenen liian värikylläitä - otettu ilman salamaa tosi pitkällä valotusajalla ja pokkarin macro-moodilla.valde kirjoitti:Theodor: minkäs kokoisia nuo sinun sitruunat ovat? Komea väritys niillä ainakin on.
Olivat varmaankin altaassasi nokkimisjärjestyksessä hivenen alakynnessä ja pysyivät rauhallisina. Minulla on 7 isohkoa sitruunaa keskenään 500L altaassa, ja aloin hiljattain käyttämään lasien putsailussa paksuja kumihanskoja koska nyppivät kerran rystyseni verille. Normaalia puolustautumis mekanismiahan tuo on ahvenilla ja alakynteen jäädessä kala on taas päiviä säyseä. Joten kun kokemusta ei ole muista isoksi kasvavista ahvenroduista, en väitä että sitruunat mitenkään erikoisen äkäisiä olisivat.elukka88 kirjoitti: Enpä ole tiennyt mitään tuosta sitruunoiden äkäisyydestä.
Vahingossa satuin eksymään tähän ketjuun ja kuulin ensimmäistä kertaa sitruunoiden äkäisyydestä.
Luulempa, ettei löydy oskareista yksilöitä, jotka pärjäisivät äkäisellä sitikka ukolle. Vaikka oskareista puhutaankin välillä nimimerkillä agressiivinen kala, on se kuitenkin huomattavasti alemmassa sarjassa painiva laji verrattaessa sitruunakirjoahveniin. Iso managuensis ukko voisi pärjätä jos akvaariossa olisi tarpeeksi selvät reviirirajat. Onkos akvaarion pohjapinta-ala kuinka suuri? Tuo akvaarion koko kyllä hieman rajoittaa tilannetta, mutta kannattaa kokeilla jos jostain satutu esim. managuensiksen löytämään.AsberGekko kirjoitti:Mitäs luulette, uskaltaisiko tuollaista miksausta kokeilla, jos jostain löytäisi pari tarpeeksi isoa ja äkäistä oskua? Vai loppuuko tila auttamattomasti kesken? Ihan heti en ole isompaa allasta hankkimassa, joten onko parempi jättää tuo 500litraa yhden ei-kuitenkaan-niin-äkäisen sitruunan valtakunnaksi?