Uuden lämmittimen valinta

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Miina987
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 01:16, 22.07.2008
Sukupuoli: Nainen

Uuden lämmittimen valinta

Viesti Kirjoittaja Miina987 »

Olen juuri vaihtanut 250L:sen altaan 840L:iseen, ja mieltäni askarruttaa lämmittimen osto.

Olen jonkin verran lukenut keskustelua asiasta, ja erityisesti mieleeni jäi mielipide, että pitää kahta alimitoitettua lämppäriä yhden tehokkaan sijaan, jotta vahingon sattuessa ei synny kalasoppaa. Olinkin aikeissa ostaa vanhan rinnalle (EHEIM/JÄGER 150W) paria astetta isomman, kunnes huomasin, että hintaero sen ja suurimman (300W) on vain pari euroa. Onko siis kuitenkin kannattavampaa ostaa se pienempi, vaikka muutaman euron lisäpanostuksella saisin yhdellä lämppärillä katettua koko altaan?

Ja mitä tarkoittaa merkintä "automaattinen turvakatkaisija"? Tarkoittaako se juuri sitä, että termostaatin hajotessa, lämmitin ei ala keitää vettä vaan se vain lakkaa toimimasta?

Kiitokset neuvoista!
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: uuden suodattimen valita

Viesti Kirjoittaja R_R »

Juuri sitä se tarkoittaa. Hyvin harvoin käy laatu lämppäreissä, että lämmitin kuumuu liikaa.
Lämppärissä on lanka joka katkeaa kun se kuumuu liikaa ja katkaisee samalla virtapiirin.
Vega
Junior Member
Junior Member
Viestit: 137
Liittynyt: 12:28, 17.11.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja Vega »

R_R kirjoitti:Juuri sitä se tarkoittaa. Hyvin harvoin käy laatu lämppäreissä, että lämmitin kuumuu liikaa.
Lämppärissä on lanka joka katkeaa kun se kuumuu liikaa ja katkaisee samalla virtapiirin.
Ja voisitko määritellä mitä tarkoittaa "laatulämppäri"?

Termostaatin ei ole tarkoitus hajota ja laite on hyvin yksinkertainen eli miten "laatulämppäri" muka on teoriassa yhtään turvallisempi kuin mikä tahansa samalla tekniikalla tehty laite?

Itselläni ylikuumeneminen on tapahtunut yhden kerran ja silloin oli kyseessä roskamerkki nimeltä JÄGER...

Toisekseen se ylikuumenemissuoja on sellainen että en siihen aivan täysin luottaisi, päällä oleva lämmitin nimittäin on sen verran kuuma (otappa se ylös vedestä paljaaseen käteen), että parin kymmenen asteen lämpötilan muutos ei tunnu vielä missään, mutta kalat ovat siinä vaiheessa jo kuolleet...

Ja mitä tulee lämmittimen hintaeroon, jos ei ole varaa ostaa kahta 12 euron lämmitintä vaan pitää korvata se yhdellä 15 euron lämmittimellä niin voi miettiä onko ihan oikealla harrastuskentällä...
http://www.terraario.net" onclick="window.open(this.href);return false;
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja R_R »

Scuba 25w sauvalämmitin on halvimpia noin 16 €. Kalleimmat lämmittimet maksaa 24 - 36 €. Itselläni on kaksi Jäger 150 w.
Jos vega on hankkinut mainitsemillaan hinnoilla lämmittimiä ja vielä pitänyt termostaatin veden pinnan yläpuolella, ei ole ihme jos keittää.
Joissakin putkilämmittimissä on säätö yläosassa kierrettävä säädin, jossa ei ole mitään merkintöjä asteista, voi helposti säätää liian kuumalle.
Lämmiti on syytä pitää päällä myös kesällä, välttääkseen veden lämpötilan heilahtelun varsinkin lämpimän veden akvaarioissa.
Miina987
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 01:16, 22.07.2008
Sukupuoli: Nainen

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja Miina987 »

Lisäkysymys:
Olisiko hyvä kombo jos olisi jäger 150W (200-300L) + 250W (400-600L), jolloin yhteensä lämmittäisivät 900L (max),
vai niin, että yhteinen lämmityskapasiteetti menisi runsaasti yli tuon altaan koon, esim. 2x250W (yht. 800-1200L). Silloin toinen sauva ei "rasittuisi" toista enemmän, ja muutenkaan molempien ei tarvitsisi jatkuvasti lämmittää? Tuskin molemmat kuitenkaan kärähtäisivät yhtäaikaa, ja yksinään eivät saisi koko vesimassaa lämmitettyä turhan paljon. Olenko nyt ihan hakoteillä?

Eli kumpi olisi mielestänne toimivampi vaihtoehto?
en
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1922
Liittynyt: 13:55, 20.05.2007

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja en »

Paljonko on nostettava lämpötila 22-30 vai 22-24 astetta? (vai onko huoneenlämpösi 18?)
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja R_R »

Miina987 kirjoitti:yhteinen lämmityskapasiteetti menisi runsaasti yli tuon altaan koon, esim. 2x250W (yht. 800-1200L). Silloin toinen sauva ei "rasittuisi" toista enemmän, ja muutenkaan molempien ei tarvitsisi jatkuvasti lämmittää? Tuskin molemmat kuitenkaan kärähtäisivät yhtäaikaa, ja yksinään eivät saisi koko vesimassaa lämmitettyä turhan paljon. Olenko nyt ihan hakoteillä?
Tässä olet hyvin oivaltanut kahden lämppärin periaatteen. Eivätkä lämppärit tarvitse lämmittää täydellä teholla.


Lainaukseen lisätty quote-tagit - ylläpito
-riff-
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1299
Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
Paikkakunta: Tampere

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja -riff- »

R_R kirjoitti:Eivätkä lämppärit tarvitse lämmittää täydellä teholla.
Perinteisissä sauvalämmittimissä ei ole tehon säätöä. Lämmittävät siis aina täydellä teholla, kun ovat päällä. Termostaatti hoitaa vain virrankytkennän päälle ja pois. Toista lämmitintä voi "säästää" ainoastaan laittamalla sen lämpötilasäätimen pykälää, paria pienemmäksi kuin toisen. Silloin se ei ole päällä, kuin harvoin.

Muutamaa lajia lukuunottamatta lämpötilan lasku normaaliin huonelämpöön (20-24) ei ole kaloille kovin haitallista, kunhan sitä ei kestä viikkoja. Sensijaan termostaatin yleisempi vika, eli metallikielten kiinni hitsaaminen on paljon vaarallisempaa. Kuten Vega kirjoitti, kalakeittoa tulee melko nopeasti. Lämmittimien laaduissa on eroja, kokemusta löytyy useista kymmenistä vikatapauksista, enkä huoli omiin altaisiin muita kuin jägereitä. Nekin voi kyllä kärähtää ja ylikuumenemissuoja ei läheskään aina toimi kuten pitäisi. Eli siis tässä tapauksessa kannattaa laittaa korkeintaan tuo 2x250w, pienemmätkin voi riittää, jos lämpöä ei tarvi nostaa muutamaa astetta enempää.
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

Itse lähtisin joko yhdellä alitehoisella lämmittimellä liikkeeseen tai sitten kahdella alitehoisella. Pääsääntönä toimii se, että markkinoilla ei ole olemassakaan vielä 100%% varmatoimista lämmitintä. Itse suosin ja suosittelen Jäger:eitä, mutta en luottaisi niihinkään liikaa, vaan ostaisin suosiolla niin pienen lämmittimen, että jos se hitsaa kiinni, ei pääse keittämään kaloja.

Se on vähän ilkeetä, kun kuolee vaikka parikytä seepraplekoa liikalämpösyyteen (= yleisimmin happikatoon).

Isommassa altaassani itselläni on SHECON elektroninen, automaattinen mittauslaite, joka säätelee 600W titaanilämmitintä, jossa itsessään ei ole mitään säätöä. Tämä on ollut erittäin toimiva & luotettva systeemi. Valitettavasti normiakvaarioon aivan turhan kallis.
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
Tuukkis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1519
Liittynyt: 20:45, 24.06.2003
Akvaarioseurat: Ciklidistit
Paikkakunta: Espoo

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja Tuukkis »

Aqaristic naturelta löytyy mielestäni erittäin hyviä lämppäreitä. Minulla on nyt yksi 300 wattinen käytössä ja luulempa että korvaan jäger eheimit ajankuluessa kaikissa altaissa tolla naturella. Lämppärissä on selkeä digitaalinen numeronäyttö lämpötilalle ja säätöä riittää aina 40 asteeseen saakka. Laite ollut nyt käytössä nelisen kuukautta eli ei kovin pitkään mutta positiivista menoa tähän asti kuitenkin.
In numbers of ten the power is in one.
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja R_R »

Alitehoinen lämmitin lämmittää täysillä ja kauan ennenkuin saa veden säädettyyn lämpötilaan.
Ylitehoinen lämmitin lämmittää veden nopeasti ja J... -lämmittimien termostaatti on herkempi kun halppis lämppäreissä.
Parhaat lämppärit reakoi jo puolen asteen lämpötiloihin. Ne on myös kalibroitu tarkkaan astelukuun.
-riff-
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1299
Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
Paikkakunta: Tampere

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja -riff- »

No niin, nyt kärähti sitten 200 wattinen jägeri 300 litraisessa. Eilen illalla otin kasveja altaasta ja vesi tuntui käteen aika kuumalta. Lämpömittari näyttikin mukavat 35 astetta. Onneksi kalat on lämpimistä vesistä ja happitilanne ok kunnon virtauksen ansiosta. Yhtään kalaa en siis menettänyt. Kasvit on sensijaan pelkkää mössöä, melalehtiä ja muutamia miekkoja lukuunottamatta. Ei paha kuitenkaan, niitähän saa aina uusia helposti tilalle.

Kanattaa siis valita alitehoinen lämmitin tai kaksi yhden tehokkaan sijaan. Jos tuossa olisi ollut alkuperäinen 300 wattinen...
Uusi lämmitin onkin sitten vain 150 wattinen.
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja R_R »

Oliko vanhakin lämppäri? Itellä on rikkoutunut kaksi lämppäriä lopettaen lämmittämisen.

Onko tollainen kuumeneminen yleistäkin? En tarkoita niitä tapauksia, kun jätetään lämmitin vesirajan yläpuolelle ja kuumenee.
Mun lämmitin pitää olla kokonaan vedessä, koska termostaatti on lämppärin yläosassa. Siinä pitää silloin olla tarkkana veden vaihdossa, ettei keitä.
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

R_R kirjoitti:Mun lämmitin pitää olla kokonaan vedessä, koska termostaatti on lämppärin yläosassa. Siinä pitää silloin olla tarkkana veden vaihdossa, ettei keitä.
Tai sitten otat johdon pois seinästä, niin ei varmasti keitä.
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
Vega
Junior Member
Junior Member
Viestit: 137
Liittynyt: 12:28, 17.11.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja Vega »

R_R kirjoitti:Mun lämmitin pitää olla kokonaan vedessä, koska termostaatti on lämppärin yläosassa.
Jaa, oletko muuten koskaan nähnyt lämmitintä minkä termostaatti ei ole sauvan yläosassa? Sauvan alaosaan lämpövastusten sekaan sitä on sattuneesta syystä vähän vaikea sijoittaa...

Lämmitintä ei ole tarkoitettu ylikuumenemaan, eli tapaukset ovat sinänsä hyvin harvinaisia. Mutta ylikuumenemisesta seuraavat tappiot voivat olla erittäin korkeita, vaikka ongelman aiheuttanut laite on muuhun tekniikkaan verrattuna hyvin halpa. Jos markkinoilla olisi halpa ulkoinen termostaatti joka katkaisisi tarvittaessa virrat lämmitimistä riski poistuisi, mutta niitä odotellessa siis kaksi alitehoista lämmitintä minimoi riskiä.
http://www.terraario.net" onclick="window.open(this.href);return false;
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: Uuden lämmittimen valita

Viesti Kirjoittaja R_R »

Viilataans vega vielä,,, Termostaatti on se osa, jossa on anturi joka ilmaisee kohteen lämpötilan.
Se osa joka katkaisee ja yhdistää virran voi periaatteessa olla missä vain.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”