Apua! Liian korkea lämpötila!

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Apua! Liian korkea lämpötila!

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

make82 kirjoitti:Mulla ilmeni samaa ongelmaa viime yön aikana. Elikkäs laitin lämmittimen (vanha, jossa ei ees näy minkä asteiseksi lämmittää), aamulla kun katoin mittaria... näytti se 36c ja sit käänsin sitä pienemmälle (luulin ainakin), niin nyt illalla 38c.. hui. 8O
Nyt voisi vettä vaihtamalla tiputtaa lämpötilaa muutamalla asteella, mutta liian suuret äkilliset muutokset rasittavat kaloja. Valot pois, jos ei jo ole, eikä kannata sytyttää aamulla lämmittämään. Jäillä tai jos mahdollisuus on, pienillä vedenvaihdoilla pitkin päivää lämpötilaa hiljalleen alaspäin. Nitraattiarvosta ei kannata huolestua, kasvitkaan ei tykkää liiasta lämmöstä, ja hetkellinen nitraatinpuutos ei ole vaaraksi. Ja jos valot eivät ole päällä, kasvit eivät tarvitse ravinteita, koska eivät yhteytä, joten senkin puolesta nitraatilla ei ole merkitystä.

Ja koska lämpimämmässä vedessä on vähemmän happea, suodattimen reilu puhallus pintaa rikkomaan on tosi tärkeä.
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
Alsshon
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1067
Liittynyt: 23:30, 21.09.2008
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: Apua! Liian korkea lämpötila!

Viesti Kirjoittaja Alsshon »

Jos on tee-se-itse-henkeä, niin poraa valaisinkannen takaosaan kaksi aukkoa etäälle toisistaan. Toiseen aukkoon asennat esim. tietokonetuulettimen puhaltamaan ilmaa kannen sisään, ja toisesta aukosta lämmin ilma pääsee ulos. Tuulettimen kiinnityksen voi tehdä vaikka sinitarralla, jolloin kannen resonointi vähenee. Täällä putosivat 40l rapualtaan lämmöt tuolla virityksellä 28-->23 asteeseen. Ja kannen voi tällöin pitää kiinni.
R_R
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1463
Liittynyt: 19:36, 27.05.2009

Re: Apua! Liian korkea lämpötila!

Viesti Kirjoittaja R_R »

Millaista muuntajaa käytit tuulettimessa?
Taavetti
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1809
Liittynyt: 15:07, 13.09.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Re: Apua! Liian korkea lämpötila!

Viesti Kirjoittaja Taavetti »

Täällä on käytössä Biltemasta ostettu 12V muuntaja yhdistettynä kahteen tietokonetuulettimeen, jotka on asennettuna akvaarion takareunalle.
make82 kirjoitti:Mulla ilmeni samaa ongelmaa viime yön aikana. Elikkäs laitin lämmittimen (vanha, jossa ei ees näy minkä asteiseksi lämmittää), aamulla kun katoin mittaria... näytti se 36c ja sit käänsin sitä pienemmälle (luulin ainakin), niin nyt illalla 38c.. hui. 8O Elikkäs mitäs nyt tekisin, kalat ei varmasti kovin tykkää. Lämmittimen jo poistin!
Itse tekisin heti viilentävän vedenvaihdon, esim. 30% vedestä.
R_R kirjoitti:Mittaa nitraattiarvo, ettei se laske alle 5, kun ne kasvit tarvii sitä.
Tuo neuvo vedenvaihtojen yhteydessä hieman kummastuttaa.. :roll:

Vedenpinnan liike ei muuten vaikuta bakteerikantaan, eikä tehokkaampi suodatus, eikä myöskään vedenvaihdot (kommentoin tekstiä tämän sivun alkupuolelta). [;)]
Mikäli huomaat erehtyneesi, olet jo varmaankin oppinut jotain uutta. (oma ajatelma)
Mika Sandell
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2027
Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turku

Re: Apua! Liian korkea lämpötila!

Viesti Kirjoittaja Mika Sandell »

Taavetti kirjoitti:Itse tekisin heti viilentävän vedenvaihdon, esim. 30% vedestä.
Samaa pitkään mietin, mutta kallistuin varovaisempaan lämmön laskuun.

Isolla vedenvaihdolla lämpötilan saa nopeasti turvalliseksi, mutta muutos on vaarallisen nopea. Varovaisella jäähdyttämisellä muutos tapahtuu turvallisesti, mutta lämpötila on vaarallisen korkea pidempään.

Yksi seikka kannattaa huomioida, lämpötila on ollut jo vuorokauden korkea. Kalojen elimistö on jo alkanut hakemaan uutta tasapainoa vallitseviin olosuhteisiin. Nopea viilennys vettä reilusti vaihtamalla olisi ollut paljon turvallisempi heti ongelman havaitsemishetkellä (tämä ilman moralisointia/jälkiviisastelua, vain vastaisen varalle, jos joku muu sattuu samoihin ongelmiin ratkaisua hakiessaan törmäämään tähän ketjuun).
28.1.2012 asti MHS

CorydoradinaeFinland
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”