Kahden altaan yhdistäminen
Valvoja: Moderaattorit
Kahden altaan yhdistäminen
Hei. Olen tässä miettinyt että haluaisin pitkän, mutta en leveää enkä älyttömän syvää allasta niin voisiko kahta alumiini kehyksistä 250l allasta yhdistää päästään toisiinsa leikkaamalla vaikka päädystä 2/3 lasista pois ja liimamassalla yhteen. Näiden alle tulisi 30mm*70mm alumiini palkista pohja välitukineen joten ainakin jäykkyys siinä pitäisi riittää hyvin.
-
- Advanced Member
- Viestit: 3024
- Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
- Akvaarioseurat: TAS
- Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS
Re: kahden altaan yhdistäminen
Periaatteessa kyllä, mutta en näe tuossa mitään järkeä. Miksi ei yhtähyvin ostaa omilla mitoilla valmistettua allasta ja myydä kaksi vanhaa tieltä pois.. Jos nuo yhdistät, joudut tekemään hirveän työn ja niiden jälleenmyyntiarvo tipahtaa käytännössä nollaan. Toisekseen turvallisuuden kannalta ei niin jämerä, sekä varmasti rumempi lopputulos.
Koonti: Onnistuu kyllä, mutta en edes harkitsisi tekemäni.
Koonti: Onnistuu kyllä, mutta en edes harkitsisi tekemäni.
-
- Advanced Member
- Viestit: 1299
- Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
- Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
- Paikkakunta: Tampere
Re: kahden altaan yhdistäminen
Erittäin vaikea ja työläs toteuttaa, en suosittele. Myy mielummin vanhat altaat pois ja tilaa uusi pitkä allas tilalle. Altaita saa tilauksesta lähes millä mitoilla vaan. Tai siirrä vanhat altaat vierekkäin ja peitä väliin jäävä rako jollakin, niin näyttävät yhdeltä kokonaisuudelta.
Re: kahden altaan yhdistäminen
Ok. Täytynee teettää nuo lasit varmaan sitten kaverilla niin säästää siinä sitten, ei oikeen pystyisi nyt kaupasta pitkää ja isoa allasta ostamaan. Pituus saanee jäädä kuitenkin siihen 2,5metrin paikkeille. Alumiinirakentamisen mahdollisuudet on kuitenkin itselläkin joten voinee olla että kehykset teen tuohon uuteenkin sitten tulevaisuudessa. Tietysti jos jollain käytettynä löytyisi maks 45cm leveä mutta pitkä ja maks kork 60cm olevaa käytettyä allasta tyhjänä ilman mitään ylimääräistä niin kiinnostusta olisi.
-
- Advanced Member
- Viestit: 1299
- Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
- Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
- Paikkakunta: Tampere
Re: kahden altaan yhdistäminen
Jos lasit saat halvalla ja on kunnon tila rakantamiselle, niin ehkä kannattaa. Laseille ja listoille tulee vaan äkkiä helposti hintaa ja jos omalle työlleenkin laskee edes jonkin arvon, valmisaltaan hinta lähestyy nopeasti. Olen useamman isohkon altaan tehnyt ja enää en siihen hommaan lähtisi 

-
- Junior Member
- Viestit: 159
- Liittynyt: 20:59, 22.01.2003
- Paikkakunta: espoo
Re: Kahden altaan yhdistäminen
Tai ehkä ne voisi yhdistää putkella helpoiten.
http://www.youtube.com/watch?v=wvpsSaVe ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=wvpsSaVe ... re=related
-
- Katalysaattori
- Viestit: 5530
- Liittynyt: 13:54, 06.04.2007
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Lieto
Re: Kahden altaan yhdistäminen
Tuollaisen putken kanssa vaan pitää varmistaa että vesi altaiden välillä liikkuu putken kautta! Muuten vesi putkessa on pian hapetonta ja sitten on naurussa pitelemistä kun sinne eksyvät kalat pökräävät putkeen ja siirtyvät ajasta ikuisuuteen.
My word's but a whisper - your deafness a SHOUT.
I may make you feel, but I can't make you think.
Liikkuvaa ja liikutettua kuvaa riutastani YouTubessa
I may make you feel, but I can't make you think.
Liikkuvaa ja liikutettua kuvaa riutastani YouTubessa