Vedenvaihdon veden lämpötila? Kiire!

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
monniomistaja
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1695
Liittynyt: 21:07, 20.12.2004
Paikkakunta: Helsinki

Vedenvaihdon veden lämpötila? Kiire!

Viesti Kirjoittaja monniomistaja »

Ämpärisysteemistä letkuun siirettyään taisin laskea liian kylmä vettä altaaseen (kylmin mitä hanasta tulee)ja nyt lämpötila on 20 oltuuan 27. Miten haitallista tämä on kaloille? Sopiva lämpötila on ilm.haalea tai sama kuin akvaarion veden?
Kylmässä vedessä kuitenkin vähemmän bakteereita. Toivottavasti tästä ei ollut haitta kaloille...
Deicide
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5126
Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Ii

Re: Vedenvaihdon veden lämpötila? Kiire!

Viesti Kirjoittaja Deicide »

Tuolle bakteeri määrälle on yks hailee. Ilmeisesti laskemasi vesi on ollut todella kylmää, jos lämpö laskenut jopa 7c astetta. Herkimmät lajit ei varmasti tuosta tykkää. Useamman asteen kylmempää lasken monnisille esim. kutuun saattelussa, mutta 7c asteen muutos kokonais lämmössä on jo mielestäni liikaa. Täytyisi ainakin toteuttaa todella hitaasti.
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
Malys
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1413
Liittynyt: 12:02, 23.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kuusamo

Re: Vedenvaihdon veden lämpötila? Kiire!

Viesti Kirjoittaja Malys »

Kannattaa pyrkiä laittamaan mahdollisimman samanlämpöistä vettä altaaseen kuin siellä on jo ennestään. Minulla on pakko vahtia ja kokeilla aika tiheästi tuota tulevan veden lämpötilaa, kun hana on sellainen että se lämpötila vähän vaihtelee. Alkuun kannattaa laskea jonkin aikaa vettä viemäriin, niin se lämpötila tasaantuu paremmin, muuten voikin lopputuloksena olla liian kuumaa/kylmää vettä altaaseen, vaikka heti alkuun vesi olisi tuntunut sopivalta.

Jos lämpötila on pudonnut 7 astetta, niin huh. 8O Kalat kestävät vielä parin asteen muutoksen suuntaan tai toiseen ihan ok, mutta 7 astetta, huhhui.. Mutta älä ala nyt panikoimaan lisäämällä lämpimämpää vettä altaaseen, stressaa kaloja tuokin, että lämpötila nousee liian nopeasti.
112 ja 312 litraiset altaat sekä keskikokoiset villakoira-urokset. Läträystä vuodesta 1994 lähtien.
Alsshon
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1067
Liittynyt: 23:30, 21.09.2008
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: Vedenvaihdon veden lämpötila? Kiire!

Viesti Kirjoittaja Alsshon »

Anna sen lämpötilan tosiaan nyt nousta omaa tahtiaan takaisin sinne 27 asteeseen. Kokeile sitten seuraavalla vedenvaihtokerralla tehdä siten, että kun olet poistanut altaasta sopivan määrän vettä, ota erilliseen pieneen astiaan vettä altaasta. Jos vesihanaan on liitetty käsisuihku, voit altaaseen vettä laskiessasi vertailla kädelläsi lämpötiloja pienessä astiassa olevan veden ja käsisuihkusta tulevan veden välillä samalla kun lasket hanasta letkulla vettä. Näin ei tarvitse lämpömittareiden kanssa kikkailla ja saat aika tarkkaan samanlämpöistä vettä altaaseen.
Tonddu]
Junior Member
Junior Member
Viestit: 70
Liittynyt: 17:10, 13.12.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Vedenvaihdon veden lämpötila? Kiire!

Viesti Kirjoittaja Tonddu] »

Tuo aste ero on kyl aika iso, mut joskus iha muutaman asteen heitto on hyväksi kaloilla? esim just monnisille kudun suhteen :D
250l Seura-akvaario ja 60l sukarapula/poikasallas :)..
monniomistaja
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1695
Liittynyt: 21:07, 20.12.2004
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vedenvaihdon veden lämpötila? Kiire!

Viesti Kirjoittaja monniomistaja »

Lämpötila on nyt tasaantunut ja kalat voi hyvin. Eilenkään en huomannut mitään outoa vedenvaihdon jälkeen, jatkoivat vain tyytyväisen oloisena pohjan tonkimista.
taistelu-kala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 25
Liittynyt: 19:13, 22.06.2009
Sukupuoli: Nainen

Re: Vedenvaihdon veden lämpötila? Kiire!

Viesti Kirjoittaja taistelu-kala »

Hyvä että, lämpötila on tasaantunut ja kalasi voivat hyvin :D
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”