Täällä 180 juwel rio. Kalasto vielä vähän kesken, tällä hetkellä on 15 kerritetraa ja 2 partispoikasta. Partikset tulivat altaan mukana ja niille on tarkoitus etsiä uusi koti tulevaisuudessa, syövät nimittäin kasveja vaikka pohjatabuja ja salaattia, kurkkua ym niille tarjoaakin - miekkakasvi vissiin vaan maistuu paremmalle
Tämän hetken suunnitelma tulevasta:
- 15 kerriä
- 10-15 kardinaalia
- mahdollisesti pieni kirjoahven pari (perhos, paletti tai panda)
- 2-3 punaista noitamonnia
- 8-10 ottoa
- parvi mustaa venezuelaa tai helo-, ruso- tai somamonnisia
- muutama juovaharjarapu tai/ja pieniä sukarapuja, suunnitelmissa mehiläissuka (riippuu nyt tuleeko kirjoahvenia, jotka söisivät näitä)
Altaassa pH 6,5-7, vesi pehmeää (6), lämpötila 26-27. Lisään turveuutetta ja hiilaria.
Aika näyttää mitä altaaseen sitten loppujen lopuksi tulee. Ensin nimittäin ei pitänyt tulla kerrejä vaan kardinaaleja, mutta bongasin nuo täällä suunnalla harvinaisemmat siniset kaunottaret liikkeestä ja ostin koko parven mukaani. Ja katunut en ole, ovat tosi rohkeita ja kauniita.