Aloitin akvaarion pitämisen vuoden vaihteessa. Se on 60-litrainen, ja suodattimen ja lämmittimen tapaiset perusjutut kyllä löytyvät. Muutamaa päivää enempää ei tullut kypsytettyä, mutta veteen tuli laitettua SafeStartin vedenpuhdistajaa ja bakteereja, ja kasvit ovat joka tapauksessa olleet akvaariossa ennen kaloja. Ensin hankimme kahdeksan tetraa, jotka alkupelokkuuden jälkeen kotiutuivat todella hyvin ja näyttävät pärjäävän nytkin. Päivä sen jälkeen ostimme Helsingin Stockmannin kalaosastolta taistelukalan ja partamonnin. Jälkimmäisestä oli aluksi huolta, se ei aina syönyt levätablettejaan eikä edes huomannut niitä vaan oli jostain syystä lehdillä, akvan yläosissa pohjan sijaan. Lisäksi sen peräaukosta näkyi noin sentin mittainen harmaa rihma, jota pelkäsin loiseksi, mutta joka on myyjän mukaan ihan ulostetta.
Nyt palasin matkalta, jolla olin keskiviikosta lähtien. Kaverini, jolla itsellään on ollut ennen kaloja, on käynyt ruokkimassa näitä joka päivä. Monnia ei kuulemma ole näkynyt keskiviikon jälkeen, enkä ole nähnyt sitä itsekään nyt, mutta muuten akvaario on vähän huolestuttava. Joidenkin lehtien pintaan on tullut kauheasti jotain ruskeaa, josta lähtee myös rihmoja. Osa lehdistä on taas melkein puhtaita. Myös lämpömittarin imukuppiin on ilmestynyt jotain vihreää, joka muistuttaa kasvien mukana tullutta turvetta. Kuvia on tässä, pahoittelen heikkoa laatua:
http://i110.photobucket.com/albums/n97/ ... 3_copy.jpg
http://i110.photobucket.com/albums/n97/ ... 2_copy.jpg
http://i110.photobucket.com/albums/n97/ ... 5_copy.jpg
http://i110.photobucket.com/albums/n97/ ... 3_copy.jpg
Lisäksi taistelukalan etu- tai rintaevistä roikkuu jotain. Siinä on muutama, ehkä pari millimetriä halkaisijaltaan oleva vaalea pallo, jotka ovat kiinni toisissaan jotenkin rihmalla. Kuvia:
http://i110.photobucket.com/albums/n97/ ... 7_copy.jpg
http://i110.photobucket.com/albums/n97/ ... 1_copy.jpg
Mistä voisi olla kyse?

Ja tosiaan, taistelukalassa tuollaista ei ennen keskiviikkoa ollut, eikä tuota ruskeakaan noissa lehdissä ainakaan näissä määrin.
//Muokkaus: Niin, ja ellen väärin katsonut, taistelukala on toisinaan hieronut kylkeään lehteen tai pohjaan.
