
Eli tulossa olis 63-litrainen, pääasiassa kasviallas, johon kuitenkin olen ajatellut vaihtoehtoisesti rasbora- tai tetraparvea taikka sitten keltakäppänäpariskuntaa ja ainakin joku levänsyöjä, varmaankin ottoja parvi, kun ovat niin söpöjä. Kalasto varmaan ihan okei näillä?
Kun kasveja ajatellaan niin olisiko hieno hiekka parempi pohjamatsku, kuin sora? Musta sora kiinnostaisi, mutta jos kasvit viihtyy paremmin hiekassa, niin sekin käy hyvin. Voiko Biltemasta muuten tilata hiekkapuhallushiekkaa postitse?
Allas on ollut tyhjillään n. 5 vuotta nyt ja silikonien laita mietityttää, eli onko niitä välttämätöntä vaihtaa kun altaan täyttää uudelleen? Ne vaikuttavat kyllä ihan hyviltä, eivät tunnu haprastuneelta ja ovat ns. "tahmeat."
Olen miettinyt Tunzen hiilarilevitintä, niin mitäs mieltä olette? Vai olisko parempia vaihtoehtojakin tarjolla..
