Mitä tarvitaan kasvien kasvattamiseen pienessä altaassa?

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
jossu+ari
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 22:45, 21.12.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Hämeenlinna

Mitä tarvitaan kasvien kasvattamiseen pienessä altaassa?

Viesti Kirjoittaja jossu+ari »

Tervehdys,

Nyt kun en ole selkeästi tehnyt asioita oikeassa järjestyksessä, elikkä kasvattanut kasveja kunnolla ennen kalojen tuloa, mietin että voisinkohan kasvattaa kasveja erikseen pienemmässä altaassa?
Eli nyt on toiminnassa se 450l allas, jossa olen koittanut kasvit saada kasvamaan ihastuttavien kalojeni kanssa, jotka jyrsivät minkä kerkeävät. Elikkä kasvit eivät ole onnistuneet paljoakaan leviämään lannoitteista tai kaloille annetusta viherravinnosta (salaatti, kurkku, tabletit) huolimatta. Ajattelin että voisin hommata uusia taimia ja laittaa ne kasvamaan 50l pikku altaaseen. Mitä tarvitaan että kasvit lähtisivät pikkualtaassa hyvään alkuun? Onko suodatin välttämätön? Kuinka tehokas? Minkälainen pohja? Kävisiko hienorakenteinen sora? Ja sitten varmaan sitä turvelannoitetta voisi kokeilla?
Toiveena olisi saada kiva rehevä kasvisto isoon altaaseen jonain päivänä :D (Ilman hiilidioksidisysteemiä, jos se vain on mahdollista)
Sanja
Junior Member
Junior Member
Viestit: 184
Liittynyt: 20:49, 06.10.2010
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä tarvitaan kasvien kasvattamiseen pienessä altaassa?

Viesti Kirjoittaja Sanja »

Suodatin tarvitaan, että kasvit saavat happea, ja ettei niiden lehdille kerry moskaa (=yhteyttäminen vaikeutuu). Joku pieni sisäpöristin riittänee. Itse laittaisin samanlaisen pohjan, kuin pääaltaassa on, koska kuvittelisin että juuret kasvavat sitten oikeanlaisiksi. En tiedä onko sillä sinänsä merkitystä.

Paljon valoa ja kunnon lannoitteet, niin kyllä ne siitä. Tavallisen pohjalannoituksen ja nestemäisen lannoituksen lisäksi kannattaa lisätä nitraattia, jos tuossa altaassa ei ole yhtään eläimiä tuottamassa sitä. Tai sitten laittaa sinne jotain kaloja ja vaikka sukarapuja kakkimaan lannoitetta. :) Sukaravut myös pitäisivät kivasti lehdet puhtaina levästä.
500-litrainen seurala.

Myykää minulle rantamonni! Mieluusti kaksi.
Substral
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1394
Liittynyt: 17:24, 21.12.2008
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä tarvitaan kasvien kasvattamiseen pienessä altaassa?

Viesti Kirjoittaja Substral »

Kaloista riippuen teet kyllä turhaa työtä.. Jos siellä isossa altaassa on esimerkiksi vesimiekat naposteleva pleko tai repiviä ahvenia, ei kasvien koolla ole väliä. Kasvit syödään ja revitään kaikesta huolimatta, mutta ovatpahan näyttäneet hetken aikaa hyvältä. Allasta vaihdettaessa kasvi on hetken aikaa "lukossa", ennen kuin lähtee kasvamaan uudelleen. Kasvi ikäänkuin sovittautuu uuteen ympäristöön (=pohjaan) ennen kuin juurtuu tukevammin ja alkaa kasvaa jälleen. Tuona aikana se irtoaa pohjasta kevyesti nykäisemällä, jolloin repivät kalat saavat kasvin irti helposti.

Kasvien ja kalojen yhteensovittamiseen kannattaa myös kokeilla eri lajikkeita. Jotkut kasvit eivät plekoille maistu, toisista ahvenet eivät ole moksiskaan tai sitten ne saa kiinni niin tukevasti ettei keskisuuri ahven voi kuin repiä lehdet rikki. Klassikkotemppu on kokeilla anubiasta irtokasvina tai siimalla kiinnitettynä. Itse en vain vaivautuisi kasvattamaan ruoaksi tai revittäväksi päätyviä kasveja erillisessä altaassa.. Toki se tulee halvemmaksi kuin kaupasta ostaminen, kun pitää pikkualtaassa koko ajan emokasvia.. No, onnea taisteluun! ;)

Itse kysymykseen; samalla tavalla ne kasvavat kuin isommassakin. Ravinteita ja valoa, hiilidioksidia tarvittaessa. Suosittelen myös sukarapuja puhtaanapitohommiin ja kierteisiä ja/tai petokotiloita yleiseen puhtaanapitoon ja hiekan sekoitteluun. Pienehkö jokisora on myös hyvä vaihtoehto pohjaksi, sinne väleihin pääsee hyvin ravinteita ja vesi kiertää juurten ympärillä. Pieni suodatin putsaa lahoavat kasvinosat ja kierrättää vettä; ei muodostu pölykerroksia tai muita pinnalle, lisäksi kaasut vaihtuvat.
Eiköhän tämä ollut tässä..
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”