Apuja kiekkoparin kudetukseen

Kiekkokalojen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
pauge75
Junior Member
Junior Member
Viestit: 140
Liittynyt: 00:46, 06.12.2002
Paikkakunta: Pori, Turku

Apuja kiekkoparin kudetukseen

Viesti Kirjoittaja pauge75 »

Ostin kiekko kutuparin ja olivat vanhassa kodissaan kuteneet ahkeraan. Nyt täällä minulla kutua ei kuulu.. olisiko antaa vinkkejä, miten saada kalat kutuvireeseen?
Olisiko ph:n lasku paikallaan kun se täällä hanavedessä on noin 7? Auttaisiko se. Ovat olleet minulla 2kk kahdestaan tuossa 100l altaassa, vaihdan vettä kerran viikossa noin 50%.
Ruokin survareilla ja sydämellä. Eivät suostu syömään kuivaruokaa..
-Discus-
Junior Member
Junior Member
Viestit: 90
Liittynyt: 18:17, 03.01.2011
Sukupuoli: Mies

Re: apuja kiekkoparin kudetukseen

Viesti Kirjoittaja -Discus- »

Oletko siirtänyt kiekkosi suoraan paljaaseen kudetus altaaseen saatuasi ne? Jos olet niin mielestäni kannattaisi laittaa kiekot ensin normaaleihin oloihin sisustettuun akvaarion ja ruokki ja hoita siellä kutukuntoon. Mutta jos kuitenkin olet jo tehnyt näin, niin siinä tapauksessa suosittelisin ns. sadekauden matkimista eli runsaat veden vaihdon jokapäivä, lämpötilan lasku ja runsas ruokinta. Tuolla tavoin sain ainakin omat kiekkoni kutemaan, vaikkakin nythän ne kutevat jo ilman mitään erityisiä kommervenkkejä hyvin usein. Nytkin on kutu kannossa kiinni :)
"Only God Can Judge Me" -2pac
catze
Member
Member
Viestit: 437
Liittynyt: 17:26, 30.03.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turun seutu

Re: apuja kiekkoparin kudetukseen

Viesti Kirjoittaja catze »

Mulla hiukan päinvastaisiakin kokemuksia: kutevat kun vesi "huononee" ja ph laskee. Ovat toki vedenvaihdon jälkeen innoissaan ja saattavat kutea sen kunniaksi uudelleen mutta muutamia kertoja on käynyt niin etten ole ehtinyt vaihtaa vettä ihan säännölliseen tahtiin ja sitten onkin odoteltu siitä vielä lisää kun en ole raskinut vaihtaa vettä kun kutu jäisi pinnalle..
Odottele, kyllä ne kutee kun tuntee olonsa turvalliseksi [;)]
Seeprapleko L-046 poikue videolla ♥ http://www.youtube.com/watch?v=DYc1NzgmBf0
-Discus-
Junior Member
Junior Member
Viestit: 90
Liittynyt: 18:17, 03.01.2011
Sukupuoli: Mies

Re: apuja kiekkoparin kudetukseen

Viesti Kirjoittaja -Discus- »

Olen samaa mieltä catzen kanssa, että kiekkojen pitää todellakin sopeutua uuten ympäristöönsä ennen kutemista. Mutta jos haluat kokeilla pH arvojen laskemista niin mielestäni sen saa hoidettua helpoimmin lisäämällä turveuutetta veteen, teko ohjeet löydät googlettamalla [;)] .
"Only God Can Judge Me" -2pac
Tulpu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 16:20, 25.01.2009
Sukupuoli: Nainen

Re: Apuja kiekkoparin kudetukseen

Viesti Kirjoittaja Tulpu »

Samaa mieltä edellisten kanssa. Meillä kiekot saa kutemaan helposti lämpötilan laskulla ja veden vaihdoilla. Mutta oottele rauhassa, kyl ne vielä sitä kutua pukkaa [;)]
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kiekkokalat”