Hei
Onko kenelläkään kokemusta kapeasta ja korkeasta akvaariosta, mitat olisisvat pit. 250cm, kork. 60cm ja syvyyttä 40cm, litroja noilla mitoilla tulisi 600. Lähinnä sitä ajattelin ettei tuollaisilla mitoilla olevaa varmaankaan tarvitse mitenkään tukea kun korkeutta on kuitenkin 20cm enemmän kuin syvyyttä, vai miten on? Jalustaksi tulisi kaksi kerrosta harkkoja ja siihen filmivaneri päälle, harkot varmaan sitten naamioitaisiin panelilla. Valmiina noilla mitoilla en ole mistään löytänyt eli tarvisi sitten teettää, mahtaako olla kallista, onko kenelläkään heittää hinta-arvioita?
Ukolle heitin tuon läppänä (koitin kepillä jäätä) eikä vielä ainakaan tyrmännyt, niin nyt pitää takoa kun rauta on kuuma:)
Kapea ja korkea
Valvoja: Moderaattorit
-
- Senior Member
- Viestit: 541
- Liittynyt: 19:27, 18.08.2009
- Akvaarioseurat: Porin Akvaariokerho
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Satakunta
Re: Kapea ja korkea
Tuo 60cm korkeus sanelee lasinpaksuudet(12mm) ja rakenteen. Sillä ei ole merkitystä onko allas 20cm tai 100cm leveä.
Molempiin tulee sama veden paine pohjalle.
Tuskin teettäminen ainakaan halvemmaksi tulee kuin perinteisillä 60x60 mitoilla.
Molempiin tulee sama veden paine pohjalle.
Tuskin teettäminen ainakaan halvemmaksi tulee kuin perinteisillä 60x60 mitoilla.
Re: Kapea ja korkea
Jätä väliin. Keskieuroopassa joskus noita hölmöyksiä suositaan kun halutaan paljon ikkunapinta-alaa vesimäärään nähden. Vaikea sisustaa kun syvyyttä on vähän. Lisäksi rajoittaa isompien kalojen hankintaa jos semmosista on kiinnostunut ja vaatii korkeuden vuoksi paksumpaa lasia. Samalla vaivalla kasvattaa leveyttä siihen suositeltuun fifty-fifty suhteeseen tai hiukan suurempaan jos haluaa lisälitroja. Samoin on helpompi myydä pois jos on normaalia profiilia.
Re: Kapea ja korkea
Itsellä olis kanssa haaveissa tuollainen "taulu allas".
Kasvien suhteen tuo ei kovin suopea ole, mutta kivillä siitä saa aivan upean ilmestyksen.
Kasvien suhteen tuo ei kovin suopea ole, mutta kivillä siitä saa aivan upean ilmestyksen.
~Sukarapuja ja kehittyvä kiekkola.