Kiekkolan tekniikka (700 l)

Kiekkokalojen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
rybka
Senior Member
Senior Member
Viestit: 595
Liittynyt: 17:00, 24.11.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Riihimäki (+ Joensuu)

Kiekkolan tekniikka (700 l)

Viesti Kirjoittaja rybka »

Aloitanpa tästä uuden aiheen; ristiinpostituksen uhallakin kyselen samaa myös tuolla tekniikkapuolella. Perustavanlaatuista tekniikkakonsultaatiota siis olen vailla.

Autotallissa komeilee tuleva kiekkolaprojekti, eli 714-litrainen Giantin allas (170 X 70 X 60k) jalustoineen. Tekniikka menee käytännössä kokonaan uusiksi tässä muun kiekko-opiskelun ohessa. Pienempien altaiden kanssa puljatessa se on mennyt siinä sivussa, nyt on syytä käyttää enemmän harkintaa ja suunnittelua alusta lähtien.

1) Altaan mukana tuli Renan Filstar xp3-ulkosuodatin, noin kolme vuotta vanha. Onkohan siitä mihinkään, jos kaveriksi hankkii toisen ulkosuotimen + sisäsuotimen, vai kannattaako suosiolla uusia koko suodatinsysteemi? Ehdotuksia, suosituksia? Ulkosuodattimia en ole aiemmin käyttänyt lainkaan; 200-litraisessa on pärjännyt hyvällä sisäsuodatuksellakin. Hyvää ja halpaa on vaikea löytää, mutta budjetti on kuitenkin sikäli rajallinen, että tyhjään en halua rahojani kylvää.

2) Valaisimena on ollut kaksiputkinen noin 150-senttinen loisteputkivalaisin. Tarkoituksena olisi hommata monimetallit. Näissäkään en hae kalleinta ja kauneinta, vaan riittävän hyvää ja käytännöllistä (tosin olohuonekelpoista ainakin tuunauksella). Aikomuksena olisi sisustaa puulla enemmän kuin kasveilla; riittäisikö pääasiassa miekkakasveista koostuvalle kasvillisuudelle 2 X 70W?

3) Hiilidioksidilevitin? Tämäkin on ihan uusi juttu, kun kasvit ovat rehottaneet komeasti ilmankin.

5) Entä löytyykö lämmitinvinkkejä kiekkolaan; yksi vai kaksi?

Muitakin ehdotuksia ja kommentteja saa esittää. Kaikki tiedonjyvät ja kokemukset puolesta/vastaan ovat tervetulleita. Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty, väittävät :D .
Hietikkomalawila 714 l: Eclectochromis labrosus, Cyrtocara moorii, Copadichromis borleyi, Synodontis lucipinnis.
Aasia 250 l: kääpiönuoliaisia, rusokiilakylkiä, viherimubarbeja, leväsukarapuja.
kalakaljami
Starting Member
Starting Member
Viestit: 39
Liittynyt: 19:59, 12.04.2007
Akvaarioseurat: PAK
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: pori

Re: Kiekkolan tekniikka (700 l)

Viesti Kirjoittaja kalakaljami »

Itellä kans tollanen 700l kiekkola ja mulla on siellä ainakin 2 eheimin 300w lämppäriä, suodatuksena toimii fluvalin fx5, eheim professionel2 2028 ulkosuodattimet ja pieni eheim aquaball keräämässä isompia roskia, ja ihan moitteettomasti tominut niiltä osin.
akvaariot,40+3x60+90+112+120+2x250+720+975 = 2737 litraa vettä
rybka
Senior Member
Senior Member
Viestit: 595
Liittynyt: 17:00, 24.11.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Riihimäki (+ Joensuu)

Re: Kiekkolan tekniikka (700 l)

Viesti Kirjoittaja rybka »

Kiitos vastauksesta! Tuolla tekniikkapuolella vahvistuikin aiempi käsitykseni kahden ulkosuodattimen ja 1-2 sisäsuodattimen kombosta, jos ei heti halua ryhtyä askartelemaan valutussuodattimen kanssa (senkin aika tulee ehkä joskus, muttei vielä).

Kuis tuo valaistuspuoli? Onko kaikilla jo monimetallit, vai vieläkö kiekkoväki sinnittelee loisteputkilla? Kiekoille itselleen asialla ei liene väliä - hämärämpi parempi? - mutta onko 60 cm korkeaan akvaarioon mitään järkeä edes harkita "perinteistä" loisteputkikantta? Meinaan, ettei noihin kalliimpiin, "oikeisiin" akvaariomonimetalleihin (Arcadia etc.) ole varaa, mutta edes jonkinlaista olohuonekelpoisuutta haetaan.
Hietikkomalawila 714 l: Eclectochromis labrosus, Cyrtocara moorii, Copadichromis borleyi, Synodontis lucipinnis.
Aasia 250 l: kääpiönuoliaisia, rusokiilakylkiä, viherimubarbeja, leväsukarapuja.
_Harald_
Starting Member
Starting Member
Viestit: 1
Liittynyt: 13:56, 17.03.2010
Sukupuoli: Mies

Re: Kiekkolan tekniikka (700 l)

Viesti Kirjoittaja _Harald_ »

Laitoin noin vuosi sitten pystyyn 600l kiekkolan (8 kiekkoa, tetroja, monnisia) ja jotain kokemusta jaettavaksi tekniikkaan liittyen on tullut. Mulla on ollut suodattimena Aqual Unimax 700 ja hyvin on pelannut. Tuossa riittää speksien mukaan kapa aina 700l asti. Jos jotenkin tuota muuttaisin nyt niin ottaisin saman suodattimen varustettuna sisään integroidulla UV lampulla. UV lampulla varustettu sisäsuodatin tuli hankittua sittemmin jälkikäteen ebaystä - suodattimena mitätön mutta UV toimii mainiosti ja pitää veden kirkkaana. Ton Aquaelin hankin myös aikanaan Ebaysta, suht edullinen ja tuli kotiin kannettuna.

Valaisimen suhteen olen pärjännyt mainiosti putkivaloilla, 3x120cm putkea ja putket ovat osramin akvaario/kasviputkia. Valaisin on itserakennettu hyvinkin simppeli konstruktio. Jos ei ole peukalo keskellä kämmentä niin tämä on ihan mainio vaihtoehto. Valot päällä akvaariossa 8h päivässä ja ainakin intianvesitähdikkiä on riittänyt jakeluun lähipiirille kerran kuussa.

Toinen muutos minkä tekisin nyt jos olisin akvaariota perustamassa liittyi akvaarion lämmitykseen ja pohjahiekan hapetukseen. Mulla on hiekkana bilteman puhallushiekka. Tähän tuli vinkki yhdestä akvaariokaupasta, että jos olisin laittanut pohjalämmityksen niin hiekan hapetus olisi hoitunut kasveille samalla kertaa. Nyt lämmitys on hoitunut yhdellä eheimin 300w lämppärillä. Tämä pohjalämmitys olisi sikälikin ollut mulle ihanteellinen ratkaisu sillä jotenkin tykkään ajatuksesta että mitä vähemmän akvaariossa on ylimääräisiä vehkeitä, sitä vähemmän siellä on häiriöitä asukeille ja omalle silmälle.

mutt joo.. toimivia ratkaisuja on varmaan monia ja tuossa edellä mainitut toimivat varmasti nekin.

t. _Harald_
hande1
Junior Member
Junior Member
Viestit: 115
Liittynyt: 12:35, 05.04.2006
Akvaarioseurat: Jyväskylän Akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kiekkolan tekniikka (700 l)

Viesti Kirjoittaja hande1 »

Vastasin tuolla tekniikkapuolella... kannattaisi varmaan pitää vain yhtä ketjua pystyssä...
900-litrainen Akvastabil kiekkola, 180-litrainen monnisakvaario
rybka
Senior Member
Senior Member
Viestit: 595
Liittynyt: 17:00, 24.11.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Riihimäki (+ Joensuu)

Re: Kiekkolan tekniikka (700 l)

Viesti Kirjoittaja rybka »

Juu, kiitos! Saman asian repostelu kahdessa ketjussa ei ole tietenkään hyvän netiketin mukaista - mutta kiekkopuoli on välillä kovin hiljainen, ja toisaalta täällä saattaa käydä harvakseltaan kiekkoguruja, jotka eivät vilkkaammalla tekniikkapuolella ketjua hoksaa. Yritin siis itsekkäästi maksimoida saadun informaation...
Hietikkomalawila 714 l: Eclectochromis labrosus, Cyrtocara moorii, Copadichromis borleyi, Synodontis lucipinnis.
Aasia 250 l: kääpiönuoliaisia, rusokiilakylkiä, viherimubarbeja, leväsukarapuja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kiekkokalat”