Mikä rapu?

Meri- ja murtoveden akvaariot, kalat, tekniikka ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Hansu84
Starting Member
Starting Member
Viestit: 33
Liittynyt: 19:49, 28.01.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kuopio

Mikä rapu?

Viesti Kirjoittaja Hansu84 »

Jälleen kerran kysyttävä mikä tämä on ja onko hyvä vai huono rapu kalojen, korallien yms kannalta? Ainakin näyttäis popsivan kivistä jotain ja on 3-5cm kokoinen... Tuli elävänkiven mukana.

Kuva
Sami
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1889
Liittynyt: 15:47, 06.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Labyrinttiyhdistys
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Mikä rapu?

Viesti Kirjoittaja Sami »

Kuuluu kategoriaan: tappaa talossa ja puutarhassa.
Itselläni tuollainen punasilmäinen, ruskea "gorilla" pisteli hyvällä halulla poskeensa ison osan kaikista kotiloista ja aloitteli uraa korallien syöjänä. Lisäksi mieliharrastuksiin kuului (liimaamattomien) fragien paikoiltaan pudottelu ja kuljettelu.
Voi olla hankala tapaus saalistaa pois altaasta, mutta takuulla vaivan arvoinen ponnistelu.
-Sami-
mightyblue
Senior Member
Senior Member
Viestit: 982
Liittynyt: 11:09, 19.03.2003
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kuortane

Re: Mikä rapu?

Viesti Kirjoittaja mightyblue »

Mulla tuli kans nanoon tuollainen kiven mukana ja oli kyllä melkonen tuholainen..öisin vaan rouske kävi kun saksii kivistä paloja ja siirteli niitä pitkin poikin, myös antheliaa tykkäs käydä pilppuamassa, ei sillä etteikö sitä olis muutenkin pitäny harventaa, mutta se sotku sitten altaassa :?
Pois pois jos vaan jotenkin kiinni saat [;)]
-Aivot ovat ihmeellinen elin. Ne alkavat toimia kun nouset aamulla eivätkä lakkaa ennen kuin pääset työpaikalle..-
Hansu84
Starting Member
Starting Member
Viestit: 33
Liittynyt: 19:49, 28.01.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kuopio

Re: Mikä rapu?

Viesti Kirjoittaja Hansu84 »

Meidän "Raipe Rapunen" lähti eilen altaasta ison urakan jälkeen, toista tuntia odoteltiin valojen sammumisen jälkeen, että ilmestyisi, mutta kun mitään ei kuulunut niin laitettiin pakaste katkoja houkuttimiseksi niin johan ilmestyi paikalle. On muuten yllättävän vikkelä kaveri noin kömpelön näköiseksi otukseksi :D
Kalakaverit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2102
Liittynyt: 11:59, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS, SMAS, @#merivesi.fi
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Re: Mikä rapu?

Viesti Kirjoittaja Kalakaverit »

Nyt on bongattu pari erilaista rapua, jotka kuvattu ihan vaan mielenkiinnosta. Oleilevat erillisessä astiassa joten mitään ongelmaa ei ole tiedossa vaikka pahiksiksi ne joku tunnistaisi.
"Isompi" pitkäsaksinen kaveri löytyi elävästä kivestä, pikkuinen "sienirapu" taasen Porites-korallista. Keksimä nimi tuli siitä, että sillä näyttäisi olevan tuo kuori kuin keltainen sponge :)
Liitteet
Pitkäsaksinen 8mm.JPG
Pitkäsaksinen 8mm.JPG (134.29 KiB) Katsottu 1095 kertaa
Porites rapu 6mm.JPG
Porites rapu 6mm.JPG (204.72 KiB) Katsottu 1095 kertaa
Rapu porites korallista.JPG
Rapu porites korallista.JPG (124.01 KiB) Katsottu 1095 kertaa
Ravut.JPG
Ravut.JPG (139.17 KiB) Katsottu 1095 kertaa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Meri- ja murtovesi”