Taisto ja barbit
Valvoja: Moderaattorit
Taisto ja barbit
Pitäisi tuo pieni allas tyhjentää ja uusia silikonit siitä, huomasin että hieman tulee vettä ulos ja en aijo odottaa että leviää käsiin, mietin vain kun siellä on 10kpl sinineontetroja ja 1 taistelukala koiras, että voisiko ne siirtää tuohon isompaan altaaseen siksi aikaa? Vesi tosin siellä (tietysti) viileämpää ym ja pelkään että keltabarbit nyppivät taiston evät, isommassa siis keltabarbien lisäksi myös 2 haarniskamonnia,muutamia rusokirjoahvenia (suht pieniä vielä) ja 4 pientä leväbarbia.. En kyllä mielellään laittaisi samaan, jo vedenkin takia, mutta onko kellään parempia ideoita/kokemusta barbeista ja taistoista keskenään, entäs nuo tetrat?
-
- Advanced Member
- Viestit: 1693
- Liittynyt: 10:41, 31.12.2010
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Kuopio
Re: Taisto ja barbit
En laittaisi taistoa missään tapauksessa samaan akvaarioon minkään barbin (paitsi ehkä leväbarbin) kanssa. Nuo barbit voivat olla melko kovia näykkimään ja taiton evät kyllä varmasti saavat kyytiä. Taistolle kelpaisi väliaikaiseksi kodiksi vaikka reilun kokoinen muovinen poikasakvaario jossa on hyvä suodatus ja valaistus. Jos se joutuu siellä pitempään olemaan niin hiekan ja kasvejakin voi laittaa. Tetratkin kyllä menevät kyllä tuossa taiston purkissa jos taisto ei ole kovin ärhäkkä.
100, 235 ja 525 litraiset seuralat + 50 litrainen rasbora-allas.
Re: Taisto ja barbit
Sitä mäkin vähän pelkäsin.. Tetroilla ei ole hätää taiston kanssa, harvinaisen rento ukko, ei ole kertaakaan hätyyttänyt niitä
Kaipa se on joku muovi härpäke hommattava..

-
- Starting Member
- Viestit: 41
- Liittynyt: 15:24, 25.02.2011
- Akvaarioseurat: Porin akvaariokerho
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Pori
Re: Taisto ja barbit
Mikään barbi ei nypi kenenkään eviä, jos niillä on tarpeeksi iso parvi ja akvaario. Meillä keltabarbit ovat hyvinkin säyseitä, vaikka on ollut isoeväisiä kaloja. Lämpötila ym. on kyllä sitten asia erikseen. Voi myös olla että nopeat keltabarbit vievät ruuan taiston edestä, mutta nyppimistä en pelkäisi.
-
- Advanced Member
- Viestit: 1113
- Liittynyt: 23:03, 31.07.2009
- Akvaarioseurat: TASHAS
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Helsinki & Seinäjoki
Re: Taisto ja barbit
Helpoin ja halvin varasuunnitelma on sellainen verkko mallinen poikashäkki, kokoa paremmin kuin muovisessa häkissä.Anni 87 kirjoitti:Sitä mäkin vähän pelkäsin.. Tetroilla ei ole hätää taiston kanssa, harvinaisen rento ukko, ei ole kertaakaan hätyyttänyt niitäKaipa se on joku muovi härpäke hommattava..