Nyt kaipaisin apua pienen altaan tekniikan, sisustuksen ja kalaston kanssa.
Altaan mitat: 60x30x30
Tekniikka: pieni lämmitin ja jokin surkea pieni suodatin ja valaisinkansi joka on sitten niin hävyttömän näköinen
Sisustus: bilteman hiekka + kannot
Ennen altaassa asui taisto Ukko. Tämän lähdettyä paremmille vesille uiskentelemaan ajattelin ostaa altaaseen kunnon suodattimen, ennen kuin rupean sinne mitään elävää laittamaan. Jotenkin kun nuo sisäsuodattimet ovat niin järkyttävän ihmeellisen tyhmän näköisiä mollukoita, niin ajattelin siis ostaa ulkosuodattimen.
Mutta onko noin pieneen altaaseen yleinsäkkään sopivaa ulkosuodatinta? Tuleeko jumalaton myrsky jos laittaisin siihen esim Eheim ecco pro130:sen?
Nyt siis vaan ehdotuksia ulkosuodattimen suhteen tulemaan

Sitten kalasto. Täältä sivustoilta yritin tutkailla, että mitä muut ovat noinkin pieneen altaaseen laittaneet mutta kalojen määrä kuulosti niin uskomattomalta että päätän tässä nyt erikseen kysellä ja ottaa ehdotuksia vastaan.
Kerrotaan nyt vielä että minulla ei juuri ole mitään käsitystä siitä että, mitä noin pieneen altaaseen voi laittaa. (Muuta kuin taistelukala)

Ihan ensimmäisenä siellä oli pieni parvi inkkareita (myyjän myyntipuheiden seuraamuksena), mutta näytti asumus niin pieneltä että saivat lähteä muualle isompaan altaaseen uimaan.
Kiinostunut olisin esim. kääpiöpallokaloista, kääpiömonnisista taikka sitten joistain kaloista jota voi pariskuntana tai haaremina pitää.
Ei lainkaan paha vaikka olisikin pelkkä lajiakvaario. Teema olisi kiva mutta ei pakollinen. (Aasia, E-Amerikka tms.)
Kerro, millainen sinun 54litrainen tulisi olemaan jos nyt sellaisen saisit?

Kiitokset jo näin etukäteen vinkeistä, tiedosta ja ehdotuksista!
- Tiia