Luonnollinen vai ei?

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja paul »

Eli kun tuossa olen katsellut toisten altaita niin tuli vain mieleen, että miten yleisesti sisustatte akvaarion?
Sekä miten valitsette kalat? Onko muuta väliä kunhan vesiarvot osuvat kohdilleen vai pitääkö olla geotooppi vai peräti biotooppi?
Pitääkö olla aitoja vai käykö värimuunnokset?
Ajattelin saada vähän keskustelua aikaan aiheesta. :)

Tykkäättekö, että allas näyttää mahdollisimman aidolta vai olisiko mahdollisimman epäaito (linnat, avaruusalukset ymst) se oma juttu vai olisiko sittenkin mahdollisimman pelkistetty?

Itselläni on ollut altaista vuosien varrella 40 litrasesta lähes 800 litraseen.
Parhaimmillaan tais olla 5 allasta yhtä aikaa. :)
Alussa oli linnoja ja laivoja altaassa sekä kaikkea kliseistä mitä nyt löytyy.
Aika äkkiä ne hävisi kun huomasin, että luonnollisuus rauhoittaa eniten.
Myös aloin haluamaan kalaston olevan luonollista eli ei enään kaloja ympäri maailmaa vaan halusin, että kalat voisivat oikeasti luonnossa tulla toisiaan vastaan (periaatteessa :) ).
Sitten silmään alkoi häiritsemään värimuunnokset sillä luonnossahan usein kaikki albiinot ymst tulevat nopeasti tiensä päähän, koska ei ole saalistajia vastaan suojaväriä.

Lopulta altaissa oli aika pieni kalasto (1-4 lajia) jotka ovat vähintään samalta mantereelta (geotooppi) sekä kasvien piti olla myös samalta alueelta.
Tykkään myös aika pelkistetystä, mutta silti kaloille pitää olla suojapaikkoja.
Eli näyttävä tausta sekä kiviä ja kantoja joiden rakoihin muutama kasvi.
Usein on ollut E-Amerikka teemana kun on plekot ja kirjoahvenet lähinnä sydäntä (varsinkin oskarit).
On myös ollut Malawi sekä Tanganjika -altaat.

Tällä hetkellä ei ole varsinaista akvaariota kun 530 litrasessa asuu pari vaippakilkpikonnaa, mutta tarkoitus on taas joku geotooppi tässä lähiaikona perustaa. :)
Aasia on päälimmäisenä mielessä, mutta voi olla, että tulee taas E-Amerikka tai Malawi.
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
jenniliini82
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1138
Liittynyt: 21:49, 15.10.2009
Akvaarioseurat: Tampereen akvaarioseura
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Nokia

Re: Luonnolinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja jenniliini82 »

Tykkään mahdollisimman luonnonmukaisesta. Paljon kasveja ja kantoja. Haluan että kaloilla on mukava olla.
Kaloja valitessa katson mikä silmääni miellyttää ja mitkä kalat tulevat samoissa olosuhteissa toimeen. Ja myös mietin miten tulevat keskenään toimeen. Ja tietenkin mahtuuko.

olisi kyllä tosi kiinnostavaa kokeilla joskus poppoota mitkä ovat kaikkia samalta seudulta. siinä pitääkin miettiä kasvillisuudet ja kaikkia. :)
500l Pikkulehtikalojen Amazon ja 300l Helmirihmojen viidakko

https://www.youtube.com/watch?v=E3z1mJgJx-s
juketsu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 13:13, 16.01.2011
Sukupuoli: Mies

Re: Luonnolinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja juketsu »

Luonnollista toki...

Ite tykkään mahdollisimman pelkistetystä ilman mitään erikoisia härpättimiä. Juuri ja juuri "mahtuu" isoimpaan altaaseen (n.950l) vanhoja salaojaputkia piilopaikoiksi talonmiehille. Muuten pyrin luonnonmukaisen näköisyyteen, kaikki oliot/kasvit kun ei ole samalta mantereeltakaan (oskuja, haarniskoja, isopurjepleko ja koruniilinhauki). Hauki tosin taitaa olla ainut muukalainen kalojen puolelta ja jaavansaniainen kasveista.

Malawiallas (250l) sitten on "kivettynyt " mahdollisimman luonnonmukaiseksi kalastoa myöten.

Kolmas allas (n.240l) on projektina työn alla ja tuskin sinnekään mitään pulputtava pääkalloa tulee laitettua...
kerttu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1270
Liittynyt: 20:05, 13.04.2003
Paikkakunta: Otava

Re: Luonnolinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja kerttu »

Minä tykkään toisaalta molemmasta. Aiemmin ajattelin, että vain juurakkoa, kasveja Aasiasta, tsekkailin mitkä kalat ois samalta alueelta kotoisin... Tuli sitten melalehtilammikko, jossa on piikkisilmiä ja rusokiilakylkiä ja turveuutteinen, lämmin vesi. Tykkään tuosta altaasta kovasti, enkä halua siihen suuria muutoksia tehdä.

Sitten tuli platyla. Nehän on ihan sorkittuja kaloja väreineen muineen, ja vaikka aluksi mietin että nyt otetaan sitte Väli-Amerikkaa kehiin kasveissakin, niin äääh. En jaksa :mrgreen: . Biotoopin leikkiminen noiden lemmikkikalasten kanssa tuntuu jotenkin typerämmältä kuin noiden villimpien otusten. Paljon kasveja haluan, ihan sama mistä ne on kotoisin, mutta melalehtiä en tuohon altaaseen ota kun ne on pääosassa tuossa Aasia-altaassa (tai siis, tällä hetkellä odottelen niiden uusiutumista kun sulivat kaikki, argh). Platylaan mun on jo muutamaan kertaan himottanut ostaa jotain noita kreikkalaisia pylväitä tai muuta pöljää, vielä en oo sortunut mutta saatan sortuakin! Myös partamonnin piiloksi oon katellu kaikenlaista keraamista pöljää, kun juurakoita ja kepukoita en tuohon altaaseen sen vesiarvotavoitteiden takia paljoa haluaisi. Taustakuvanakin joku vähän räikeämmän värinen kuin musta saattaisi olla hauska kokeilla.
urppis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1321
Liittynyt: 18:50, 08.01.2011
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pohjanmaa

Re: Luonnolinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja urppis »

Mahdollisimman luonnollinen. Puuta, kiveä ja paljon kasveja.
Bio- ja geotoopit kiinnostavat, mutta kalasto on valittu vesiarvojen, lämpötilojen ja värien mukaan. Teema on musta-valkoinen ja pitkittäis raitainen.
Talosta löytyy yksi laji allas, taistelukala haaremi ja sukarapula. Niin ikään kasveja ja kantoja. Sukarapula on 5 vuotiaan poikani allas, jossa on keskiaikainen linna.
Joskus teen tästä nykyisestä pääakvaariosta joko afrikka teeman taikka ahven altaan. Mutta nyt se palvelee koko perhettä tällä kalastolla.
kaloina siis kulmatetraparvi 40kpl, lehtikaloja, leväbarbeja, helmi- ja leopardimonnisia, tulijuovabarbeja, palettikala pariskunta...
450 litraa vettä...
1000 litraa vesivahinkoa
AkvaarioTyttö
Senior Member
Senior Member
Viestit: 662
Liittynyt: 13:18, 10.02.2008
Sukupuoli: Nainen
Viesti:

Re: Luonnolinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja AkvaarioTyttö »

Mä tykkään enemmän luonnollisesta. Viihdyn muutenkin luonnossa koirien kanssa, joten nautin siitä että mulla on oma luontolaari tossa parin metrin päässä.
Joissain tapauksissa ne muoviset härpäkkeet voivat olla ihan sopivia, mutta en niitä kyllä itse tonne tunkisi. :D
Naura ongelmillesi, niin muutkin tekevät.
miljoonakala84
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6732
Liittynyt: 20:55, 29.01.2007
Paikkakunta: Kerimäki

Re: Luonnolinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja miljoonakala84 »

Mie tykkään että akvaarioissani on runsas/rehevä kasvusto ja muutenkii mahdollisimman luonnollisesta sisustuksesta.
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Luonnollista, juu. :)

Nykyisissä akvaarioissa ainoa keinotekoinen koriste on suurimmassa altaassa kantojen väliin hukkuva pieni keraaminen tynnyri. Se kulkee mukana nostalgiasyistä, koska on mahtavaa katsoa kolme kertaa tynnyriä isomman juovaokamonnin uivan sen ohi ja muistella aikaa, kun okamonni vielä mahtui asumaan tynnyrissä yhdessä ripsimonninpoikasen kanssa. :roll: Ja salaojaputkia on muutama. Niitä siedän, koska kalat arvostavat niitä kovasti.

Tähän saakka akvaariot ovat olleet pitkälti seura-altaita, mutta viimeisten parin vuoden aikana olen innostunut biotoopeista ja alkanut muokata omiakin altaitani edes vähän saman mantereen suuntaan. Kasveista en ole kuitenkaan juuri jaksanut stressata: jos Afrikasta ei ole saatavilla sopivia köynnöstäviä, kasvatan aasialaisia.

Kaloista ainoa jalostettu lienee nyt taistelukala. En näe jalostetuissa kaloissa tai muissa eläimissä periaatteessa mitään ongelmaa, mutta käytännössä niitä usein on. Vilkkailla kaloilla huntuevät haittaavat liikkumista, albiinot ovat puolisokeita ja pallomollit ja pallomaiset kultakalat kärsivät sisäelinongelmista, joten niiden tuottamista en tukisi missään nimessä. Muutenkin kaupallinen jalostus on siihen käytettyjen menetelmien vuoksi eettisesti epäilyttävää, joten mieluummin suosisin luonnonmuotoisia eläimiä.

Erityisesti olen ihastunut vesirajassa tapahtuviin ilmiöihin. Ison akvaarion mattosuodatin nousee vedenpinnan yläpuolelle, ja olen antanut sekä veden alle että ylle istutettujen kasvien villiintyä rauhassa ja sulautua toisiinsa vesirajassa. Olen aivan rakastunut sammalen peittämään rantapenkereeseeni, joka on vedestä nousevien saniaisten varjostama ja kämmekän kukat hehkuvat vihreän keskellä. :)
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
kerttu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1270
Liittynyt: 20:05, 13.04.2003
Paikkakunta: Otava

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja kerttu »

Tavallaan on muuten jännä ajatella, että se rehevä kasvillisuus olisi justiin luonnollista. Kai ne kasvien seassa viihtyvät useat kalalajit luonnossakin, mutta optimaalisissa oloissa kasvavat levättömät, täydelliset kasvit ei välttämättä kuitenkaan ole kauhean luonnollista jos asiaa hetken kauammin ajatellaan. Myös kasvilajien kirjo on melkoinen semmosessa "perusseura-akvaariossa" verrattuna moniin paikkoihin luonnossa, joissa yksi-kaksi kasvilajia valtaa alaa. Selkärangattomien määrä taas voisi luonnollisemmassa akvaariossa olla aika paljon suurempi kuin moni haluaa omassa altaassaan pitää. Tosin, nämähän vaihtelee kovasti - on umpeenkasvanutta lampea ja sitten tietty sitä virtaavaa jokea jossa joku kasvilaji sinnittelee...
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja paul »

kerttu kirjoitti:Tavallaan on muuten jännä ajatella, että se rehevä kasvillisuus olisi justiin luonnollista. Kai ne kasvien seassa viihtyvät useat kalalajit luonnossakin, mutta optimaalisissa oloissa kasvavat levättömät, täydelliset kasvit ei välttämättä kuitenkaan ole kauhean luonnollista jos asiaa hetken kauammin ajatellaan. Myös kasvilajien kirjo on melkoinen semmosessa "perusseura-akvaariossa" verrattuna moniin paikkoihin luonnossa, joissa yksi-kaksi kasvilajia valtaa alaa. Selkärangattomien määrä taas voisi luonnollisemmassa akvaariossa olla aika paljon suurempi kuin moni haluaa omassa altaassaan pitää. Tosin, nämähän vaihtelee kovasti - on umpeenkasvanutta lampea ja sitten tietty sitä virtaavaa jokea jossa joku kasvilaji sinnittelee...
Tässä olen aika lailla samoilla linjoilla. Ei se minun mielestä tee niin luonnollisen näköiseksi jos on monta kymmentä eri kasvia altaassa ja kauheasti eri lajeja kaloja.
Mielestäni ennemmin pari eri lajia kasveja kuin paljon, sillä omissa silmissäni yksinkertainen näyttää aidommalta kuin kauhea värikirjo erillaisia kasveja. :)
Kalastossa aina se peruskaava eli pääkala (pari/haaremi) ja 1-3 parvea sekä pohjakaloja (ripsi- tai imumonni) 1-2.
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
Tintsu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 112
Liittynyt: 10:57, 14.08.2003
Paikkakunta: Helsinki

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja Tintsu »

"miten yleisesti sisustatte akvaarion?"

Kiviä, puunkappaleita ja suht paljon kasveja. Suodattimet ja lämmitin eli "luonnottomat" mahdollisimman piilossa. Tummansininen tausta.

"miten valitsette kalat?"

Käytän kahta menetelmää, musta tuntuu-menetelmää ja mä haluun-menetelmää :roll: . Toki vesiarvot, kalalajin vilkkaus/ruokailutapa ja tankin tilavuus joten kuten huomioon ottaen. Viime hankintaani eli kardinaalien ja kuparien parviin on ilmeisesti vaikuttanut se, kun olen viime aikoina katsellut luonto-ohjelmia kalarikkaista meririutoista. Maku on selvästi muuttunut. Nyt tankki on kuin kalarikas riutta, paitsi että se on makeavetinen ja runsas kasvinen. Ei siis ehkä kuitenkaan oikeasti luonnollinen.

"Onko muuta väliä kunhan vesiarvot osuvat kohdilleen vai pitääkö olla geotooppi vai peräti biotooppi?"

Kolme tankillista geotooppeja on tavoitteena. Niistä Afrikka olisi jo perustamisvaiheesta lähtien valmis biotooppikin. Nykyisessä tankissa Aasian kasvit ja taisto tuo usein mieleen uuden tankin unelmoinnin.

"Pitääkö olla aitoja vai käykö värimuunnokset?"

Aitoja.

"Tykkäättekö, että allas näyttää mahdollisimman aidolta vai olisiko mahdollisimman epäaito (linnat, avaruusalukset ymst) se oma juttu vai olisiko sittenkin mahdollisimman pelkistetty?"

Mahdollisimman aito taitaa tarkoittaa vähäkalaista ja vähäkasvista. Ehkä, jos tankki olisi yli 2 metriä. Mutta kun ei ole eikä tule. Mahdollisimman epäaito ei. Mahdollisimman pelkistetty - suunnittelemani malawila olisi kai sellainen. Mikä ettei kunhan tankki pysyy silti kiinnostavana.
No Big Blue but two mini blues: Brazil 160L 120cm and Burma 130L 80cm.

It's a victory to the heart everytime the music starts so please don't kill the machine.
(Neil Young)
Andhh
Starting Member
Starting Member
Viestit: 48
Liittynyt: 13:55, 21.05.2011
Sukupuoli: Mies

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja Andhh »

Itselläni on tällä hetkellä työn alla "hollantilaistyylinen" akvaario, eli erittäin paljon kasveja puutarhamaiseen tyyliin. Kalojen luonnollisia esiintymisalueita en ole sen tarkemmin ajatellut niitä valitessani, kunhan pärjäävät samantyyppisissä vesioloissa.
simosk
Junior Member
Junior Member
Viestit: 58
Liittynyt: 15:59, 21.08.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja simosk »

Luonnolliselle ääni myös täältä. Tavoitteena geo- tai jopa biotooppi, mutta homma etenee hitaan puoleisesti. Sen verran noita kalalajeja löytyy mitkä pitäisi kahlata läpi ja poimia sopivat lajit omiin suunnitelmiin.
urppis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1321
Liittynyt: 18:50, 08.01.2011
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pohjanmaa

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja urppis »

kerttu kirjoitti:Tavallaan on muuten jännä ajatella, että se rehevä kasvillisuus olisi justiin luonnollista. Kai ne kasvien seassa viihtyvät useat kalalajit luonnossakin, mutta optimaalisissa oloissa kasvavat levättömät, täydelliset kasvit ei välttämättä kuitenkaan ole kauhean luonnollista jos asiaa hetken kauammin ajatellaan. Myös kasvilajien kirjo on melkoinen semmosessa "perusseura-akvaariossa" verrattuna moniin paikkoihin luonnossa, joissa yksi-kaksi kasvilajia valtaa alaa. Selkärangattomien määrä taas voisi luonnollisemmassa akvaariossa olla aika paljon suurempi kuin moni haluaa omassa altaassaan pitää. Tosin, nämähän vaihtelee kovasti - on umpeenkasvanutta lampea ja sitten tietty sitä virtaavaa jokea jossa joku kasvilaji sinnittelee...
Sitähän joskus näkee runsaskasvisia kauniita akvaarioita, joissa värien ja kasvien harmonia on todella hienosti toteutettu ja suunniteltu. Ja joskus näkee "runsaskasvisen" intianvesitähdikki akvaarion, jossa kasvi valtaa alaa.. se ei näytä kovinkaan silmiä hivelevältä.
Kaunis kasviakvaario, minkä kasvit on istutettu portaittain ja kasvun mukaan on todella luonnollisen näköinen. Runsas kasvinen akvaario, joka on hyvin suunniteltu jättää kuminkin kaloille uimatilaa ja näkyvyyttä. Sellaisenkin saa pilalle heittämällä erivärisiä lasikuulia vapaaseen tilaan ja sullomalla prinsessalinnoja ja "ei kalastusta" kylttejä sinne tänne.
Jokin pieni muovinen elementti voi silti olla ihan paikallaan ja kauniin näköinen, Levättynyt muovipuunkarahka taikka tynnyri saattaa istua maisemaan kumminkin ihan hienosti.
Itselläni on vuodelta miekka ja kirves, puunkarahka, juurikin muovia, yhdessä pienemmässä altaassa, mutta se on istutettu niin täyteen anubiasnanaa, että muovisuus on tipotiessään.

Pieni akvaarion luonnollisuutta sivuava seikka on mielestäni myöskin sen ympäristö. Jos akvaario on kauniisti siististi ympäröity, on se huomattavan paljon "luonnollisemman" näköinen, kun kaikenmaailman rojulla "verhoiltuna". Joskus on hieno kokonaisuus melkeinpä pilattu jättämällä kaikki vermeet lampun päälle ja koko hoito pyykkikasojen keskelle. Makuasia, mutta minä pidän akvaarion olkkarin katseenvangitsijana, ja siihen ei kuulu viikkojen sanomalehtipinot ja eiliset silittämättömät pyykit. Ei myöskään vedenvaihto letkut ja ämpärit akvaarion vieressä... Ketään pilkkaamatta ja kenenkään kotia haukkumatta, minun oma näkemys vain. Jokaisen koti on jokaisen oma ja rakkain. :P
(meni pikkasen ot, sori) :D
1000 litraa vesivahinkoa
Pihlajaninja
Starting Member
Starting Member
Viestit: 46
Liittynyt: 14:01, 05.03.2010
Paikkakunta: Vantaa

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja Pihlajaninja »

Suosin sekä luonnollista että luonnotonta.

On sekalainen seurala, biotooppi sekä Walstad-metodilla pyörivä lajiallas. Missään näistä ei ole mitään muovisia tai keraamisia hömpötyksiä, sillä olen aina karsastanut niitä. Walstad on täynnä kasveja, Rio Negro on karu ja seurala on sekä että. Kaippa se altaitten erilaisuus osaltaan motivoi puljaamaan useamman purkin kanssa.

Värimuunnokset on ihan ok. En ehkä tiukkaan biotooppiin ottaisi, koska on tosiaan tarkoitus jäljitellä luontoa (no tosin minun Negro-joessani makaa omenapuuta, että se luonnollisuus on aina kovin suhteellista).

Itse miellän ehkä Walstadin kuitenkin "vähiten luonnottomaksi" altaistani sekalaisesta kasviseurasta ja sakuroista huolimatta, sillä se toimii eniten omana ekosysteeminään niin, että mahdollisimman vähän puutun sen kulkuun tekniikan tai vedenvaihtojen turvin. Ruokkia sitäkin pitää ja valaista.

Himottaisi kuitenkin tehdä sellainen fantasia-teemainen allas taistelukalalle, joka olisi juuri sitä kaikkea mitä olen aina vältellyt altaissani, kuten värjättyjä hiekkoja, merenneitolinnoja tai jotain sarjakuvahahmoja (joo, Sponge Bob -hahmoja bongattu paikallisessa Faunattaressa, en kyllä kestä koko sarjaa mutta jos samanmoisia akvaariossa kestäviä figuureja löytyisi vaikka ninjakilppareina tai X-meneinä niin perustaisin krääsäakvaarion oitis :D).
Viimeksi muokannut Pihlajaninja, 12:02, 21.02.2012. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja paul »

Se onkin kaksipiippuinen juttu tuo luonnolisuus.
Mikä on luonnollista?
Onko se, että kaikki on luonnosta vai se kun akvaario voisi oikeasti ola pala jotain joenmutkaa?

Tämä on taas oma mielipiteeni, mutta vaikkakin niin kauniita kasviakvaariot joissa hirveästi erillaisia kaveja ovat.
On ne kuitenkin mielestäni epäaidon näköisiä. Jotenkin vuosien varrella on tuo silmä tullut vaativammaksi.

Pitää olla oikeasti kalat ja kasvit samalta alueelta tai vähintääkin samasta maanosasta sekä
Esim tausta pitää olla kolmiulotteinen tai sitten huoneen jakajassa ei ollenkaan, mutta ei missään nimessa taustakuvaa.
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
Pihlajaninja
Starting Member
Starting Member
Viestit: 46
Liittynyt: 14:01, 05.03.2010
Paikkakunta: Vantaa

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja Pihlajaninja »

paul kirjoitti: Esim tausta pitää olla kolmiulotteinen tai sitten huoneen jakajassa ei ollenkaan, mutta ei missään nimessa taustakuvaa.
Niinpä niin, tähänkin liittyen tuon biotyyppaukseni luonnollisuus pointsit taas vähenee. Sen sijaan että olisin askarrellut jotain "luonnollista" esittävän taustan tai laittanut mustaa, leikkasin Vallilan kelohonkaa taustaksi. Ja pähee on. :D

Mutta uskoisin, että yleensä kun puhutaan akvaarioitten luonnollisuudesta tarkoitetaan ensisijassa sitä, että suositaan luonnonmateriaaleja yli muovin tai keramiikan, ja sitten sen jälkeen mietitään ehkäpä kasvi- ja kalalajien esiintymistä luonnossa, jos mietitään.

Ja tuntuu, että mantere-teemoja pidetään yleensä ottaen jotenkin "luonnonmukaisempana" kuin sekalaista seuraa, vaikka vähän suhteellista tämä taas on. :D
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja 7330 »

urppis kirjoitti: Kaunis kasviakvaario, minkä kasvit on istutettu portaittain ja kasvun mukaan on todella luonnollisen näköinen.
Se on ihmissilmään "luonnollisen" näköinen ja kaunis, mutta luonnonvedet eivät näytä siltä käytännössä ikinä. Mitä sillä luonnollisella nyt sitten halutaankaan tarkoittaa. :) Eiväthän eri päistä Amazonia tulevat kalatkaan luonnossa koskaan kohtaa, mutta akvaariossa niiden pitämistä yhdessä ajattelee silti "luonnollisempana" kuin Amazonin kalojen yhdistämistä Kongon kalojen kanssa. Tai vaikka oma Afrikka-akvaarioni, jonka kalat tulevat pääosin Länsi- ja Keski-Afrikasta Senegalin ja Kongon väliseltä alueelta - tuntuuhan se luonnolliselta, kunnes muistaa että alue on suunnilleen Euroopan kokoinen. :roll:

Vedenalaiset kuvat oikeista joista ja järvistä harvoin ovat muutenkaan kovin silmiähiveleviä. Vesi on yleensä enemmän tai vähemmän sameaa, kasveja ei todellakaan ole kukaan istuttanut pituusjärjestykseen, pohjalla on usein kymmeniä senttejä lietettä sievän hiekan sijaan ja valtakasveina on tosiaan se yksi tai kaksi sotkuisena massana kasvavaa lajia - tai kasveja ei ole lainkaan.

Löysin muutaman mielenkiintoisen kuvan luonnonvesistä nopealla googlauksella:
Mustanveden joki Perussa
Makkarajärvi Amazonilla, ja toinen kuva - runsaskasvinen biotooppi, joka kasvilajien lukumäärää ja lietettä lukuunottamatta näyttää yllättävän paljon akvaariolta.
Takashi Amanon valokuvia Amazonilta - upeita, ja ehkä antavat jollekulle inspiraatiota akvaarionkin sisustukseen.
Lietteen peittämän sammalen valtaama kardinaalitetran biotooppi Venezuelassa. Täällä on paljon lisää kuvia samalta valokuvaajalta, lähinnä Venezuelasta.
Ja jotta käytäisiin muuallakin kuin Amazonilla, täällä on pari kuvaa Towutijärvestä, Sulawesilta, täällä taistelija- ja imunuoliaisbiotooppeja Borneolta, ja tässä oma kuvani rasboroiden ja kampapyrstöjen asuttamasta purosta Sri Lankassa.
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja paul »

Pihlajaninja kirjoitti:
Mutta uskoisin, että yleensä kun puhutaan akvaarioitten luonnollisuudesta tarkoitetaan ensisijassa sitä, että suositaan luonnonmateriaaleja yli muovin tai keramiikan, ja sitten sen jälkeen mietitään ehkäpä kasvi- ja kalalajien esiintymistä luonnossa, jos mietitään.
Näinpä, mutta tämä onkin aikalailla mielipidekysymys eli ei ole oikeaa tai väärää mielipidettä.
Kuitenkin kiva saada aikaan aiheesta keskustelua ja tietää muiden mielipide. :)
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
Amos
Senior Member
Senior Member
Viestit: 710
Liittynyt: 01:35, 01.05.2008
Sukupuoli: Mies

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja Amos »

7330 kirjoitti:Luonnollista, juu. :)
Erityisesti olen ihastunut vesirajassa tapahtuviin ilmiöihin. Ison akvaarion mattosuodatin nousee vedenpinnan yläpuolelle, ja olen antanut sekä veden alle että ylle istutettujen kasvien villiintyä rauhassa ja sulautua toisiinsa vesirajassa. Olen aivan rakastunut sammalen peittämään rantapenkereeseeni, joka on vedestä nousevien saniaisten varjostama ja kämmekän kukat hehkuvat vihreän keskellä. :)
Kiinnostaisipa kuulla lisää rantapenkeremattosuodattimesta. Millaisia kasveja ja mahdollista sammalta olet siihen kiinnittänyt, miten jne. Tuosta voisi aloittaa oman ketjun, koska en haulla itse löytänyt. Jos saisit kuvia, aina parempaa. Minulla on 80 cm leveä allas, joten tilaa
kyllä löytyisi.
1000, 100 ja 10 litraa
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja paul »

7330 kirjoitti:[
Löysin muutaman mielenkiintoisen kuvan luonnonvesistä nopealla googlauksella:
Mustanveden joki Perussa
Makkarajärvi Amazonilla, ja toinen kuva - runsaskasvinen biotooppi, joka kasvilajien lukumäärää ja lietettä lukuunottamatta näyttää yllättävän paljon akvaariolta.
Takashi Amanon valokuvia Amazonilta - upeita, ja ehkä antavat jollekulle inspiraatiota akvaarionkin sisustukseen.
Lietteen peittämän sammalen valtaama kardinaalitetran biotooppi Venezuelassa. Täällä on paljon lisää kuvia samalta valokuvaajalta, lähinnä Venezuelasta.
Ja jotta käytäisiin muuallakin kuin Amazonilla, täällä on pari kuvaa Towutijärvestä, Sulawesilta, täällä taistelija- ja imunuoliaisbiotooppeja Borneolta, ja tässä oma kuvani rasboroiden ja kampapyrstöjen asuttamasta purosta Sri Lankassa.
Upeita kuvia ja varsinkin nuo amazonista otetut hieman usvaiset. :D
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Amos kirjoitti: Kiinnostaisipa kuulla lisää rantapenkeremattosuodattimesta. Millaisia kasveja ja mahdollista sammalta olet siihen kiinnittänyt, miten jne. Tuosta voisi aloittaa oman ketjun, koska en haulla itse löytänyt. Jos saisit kuvia, aina parempaa. Minulla on 80 cm leveä allas, joten tilaa
kyllä löytyisi.
Tekaisin aiheesta lyhyen jutun muutaman kuvan kera, löytyy täältä. :)
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
urppis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1321
Liittynyt: 18:50, 08.01.2011
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pohjanmaa

Re: Luonnollinen vai ei?

Viesti Kirjoittaja urppis »

7330 kirjoitti:
urppis kirjoitti: Kaunis kasviakvaario, minkä kasvit on istutettu portaittain ja kasvun mukaan on todella luonnollisen näköinen.
Se on ihmissilmään "luonnollisen" näköinen ja kaunis, mutta luonnonvedet eivät näytä siltä käytännössä ikinä. Mitä sillä luonnollisella nyt sitten halutaankaan tarkoittaa. .
Mä luulen, että tää ketju luonnollisuudella tarkoittaa sellaista, että laitammeko altaisiin "leluja" vai luonnon aineksia, kiviä, kantoja ja kasveja.
minä pidän seura-akvaariota tällä hetkellä, johon kuuluu luonnon materiaalit, ilman muovisia elementtejä (poikkeuksena lasten akvaarioissa olevat pienet jutut)
Siihen nähden kasviakvaario on luonnollinen. Biotoopit ja "ojanpohjat" :D, on sit asia erikseen. Esim. minun tapauksessa lehtikala seura-akvaariota pitävänä, kuuluisi minulla olla hyvin paljon oksistoa ja sen sellaista... Olen vain niin kasveihin hurahtanut. :roll:

Kauniita kuvia 7330.. Joskus kun selailee noita amazonin sivujokien ym vesistöjen.. kuvia, sitä miettii tuota luonnon ihmeellisyyttä ja erilaisuutta. Kunpa joskus pääsisi paikanpäälle itse katsomaan... Afrikka kiinnostaisi ihan valtavasti.

Mitä tulee kasviakvaarioihin, juurikin se, miten kasvit sinne asetellaan ja valitaan, tekee siitä kauniin. Kuten sanoin jollakin intianvesitähdikillä täytetty allas ei hivele minun silmiäni :)
1000 litraa vesivahinkoa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”