Eli parin viikon kuluttua alkaa taloyhtiössä putkiremontti. Remontin pitäisi kestää meidän rapussa kesäkuun alkupäiville, mutta vedet on arvion mukaan poikki jonnekin toukokuun loppupuolelle. Meillä olisi mahdollisuus muuttaa toiseen asuntoon täksi ajaksi. Mutta ongelmana on nuo akvaariot.
Eli meillä on kaksi akvaariota. 54 litrainen ja 128 litrainen. 54 litraisessa on asukkeina taistelukala ja 14 kardinaalitetran parvi. 128 litraisessa on asukkeina tällä hetkellä vain 5 punapäätetraa ja partamonni. Nuo punapäätetrat tuli tuon akvaarion mukana, ja kalastoa ei nyt ole kasvatettu tämän putkiremontia takia. Putkirempan jälkeen on sitten tarkoitus kasvattaa tuota punapäätetraparvea suuremmaksi ja hankkia muita kaloja lisäksi.
Kysymykseni liittyy siihen, että mitä teen noiden akvojen kanssa? Jätänkö ne nykyiseen asuntoon vai otanko mukaan väliaikaiskämppään? Putkirempan ajaksi taloyhtiöön tulee vesipiste jokaiseen kerrokseen, joten vedenvaihto ei sinällään ole ongelma (vanhat vedet joutuu kantamaan saunatiloihin, mutta ei ole ongelma). Kalojen ruokintakaan ei ole ongelma, vaikkakin tuo väliaikaiskämppä sijaitseekin naapurikunnassa. Mutta itseäni huolettaa mahdolliset sähkökatkokset. Näitä voi tulla, koska remonttimiehillä ei ole mitään tietoa missä sähköjohdot sijaitsee talon rakenteissa (tai näin meille kerrottiin asukasinfossa). Remonttifirmaa on kylla informoitu akvoista, ja lupasivat kyllä liittää varasähköjärjestelmään jos yllättäviä sähkökatkotksia tulee, kunhan vain vedän jatkoroikan akvoista/akvasta keittiöön, jonne vetävät omat jatkoroikkansa yllättävissä sähkökatkoissa (jotta siis saavat jääkaapin ja pakastimen laitettua sähköön). Itseäni vain epäilyttää että laittavatko oikeasti sen akvan sähköt kuntoon tälläisissä tapauksissa. No, periaatteessa on mahdollista että tässä kämpässä käydään joka päivä työpäivän jälkeen, joten selviää se nopeahkosti jos ei ole sähköjä akvassa. (Lisätään vielä, että tuon isomman akvan suodatin (sisäsuodatin) on vanha, ja ei välttämättä lähde omatoimisesti käyntiin jos on sammutettu. Täytyy itse pyörittää roottoria että lähtee käyntiin). Ja rahatilanne tällä hetkellä sellainen, että uutta suodatinta ei ole mahdollista ostaa. Tosin jos jätetään "yksinään" akvat tänne, niin laitan tuon pienemmän akvan telakalle ja siirrän kalat tohon isompaan. Eli olisiko huono idea laittaa tuon pienemmän akvan sisäsuodatin pörräämään kanssa sitten tuohon isompaan? Kyseessä siis Eheim Pick up 2008. Liian pienihän se tuohon isoon on, mutta kai se sen aikaa pyörittää että saa tuon toisen toimimaan (Fluval 3), jos se on siis pysähtynyt?
Myöskin pölyhaitat huolettavat, vaikka mahdollisimman hyvin pyrkivätkin suojamaan muut huoneet pölyltä. Mutta varmaan kannattaa laittaa lakana (tai joku vastaava) akvojen päälle? Mutta miten tämä sitten vaikuttaa akvan lämpötilaan muihin seikkoihin?
Toki voin ottaa isomman akvan mukaan väliaikaiskämppään (eli pienempi akva menisi tässäkin tapauksessa telakalla, kalat siirrettäisiin tuohon isompaan), mutta olisiko se kaloille kuitenkin liian stressaavaa? Väliaikaismajoitusta tulisi kuitenkin maksimissaan se 1.5 kuukautta. Tyhjennys, haavitseminen, uutta akvaseuraa. Ja sitten taas 1.5kk päästä sama uudestaan. Ja sen mitä nyt tuossa katseli vesiarvoja tuon väliaikaismajoituksen kohdalta ko. kunnan vesiyhtiön sivuilta, niin jonkun verran poikeavat nykyisestä. Olisiko tämä eestaas muutto kuitenkin liian suuri stressitekijä kaloille? Punapäätetrat ainakin käsittääkseni on aika herkkiä muutoksille?
Eli jätänkö akvaariot tänne nykyiseen kämppään jos tuo muutto väliaikaisasuntoon nyt realisoituu (ei ole siis varmaa vielä) vai otanko mukaan?
H*lvetin putkiremontit
![Evil or Very Mad [}:)]](./images/smilies/icon_evil.gif)
