Suodatin rahisee (edelleen)

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
apekkpul
Starting Member
Starting Member
Viestit: 19
Liittynyt: 17:57, 17.08.2012
Sukupuoli: Mies

Suodatin rahisee (edelleen)

Viesti Kirjoittaja apekkpul »

Putsasin eilen ensimmäistä kertaa Eheim Professional 2224 ulkosuodattimen. Jokaisen vedenvaihdon jälkeen suodatin on pitänyt kovaa ääntä, tosin monesti ääni on hiljentynyt noin vuorokauden jälkeen.

Putsasin korit/massat ja sen sinisen filtterin akvaariosta otetussa vedessä ja vaihdoin valkoisen filtterin. Otin roottorin irti ja huuhtelin sitä ja moottoria, mutta en sen kummemmin rassannut moottoria. Ehkä olisi pitänyt sillä käynnistämisen jälkeen suodatin piti edelleen rahisevaa ääntä [}:)]

Muutenkaan ei kovin tyylikkäästi putsaaminen sujunut: letkujen kiinnittämisen jälkeen pidin suodatinta lattialla, ja suodatin lähti pumppaamaan vettä, mutta kun nostin suodattimen akvaariokaappiin, veden tulo lakkasi enkä saanut sitä elpymään imemättä suuhun akvaariovettä...

Suodattimen sisällä oli runsaasti kierteissarvikotiloita, ja veikkaan että sellainen on jossain rahisemmassa.
Kana +-yksipantteri
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1693
Liittynyt: 10:41, 31.12.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio

Re: Suodatin rahisee (edelleen)

Viesti Kirjoittaja Kana +-yksipantteri »

apekkpul kirjoitti:Suodattimen sisällä oli runsaasti kierteissarvikotiloita, ja veikkaan että sellainen on jossain rahisemmassa.
Löysitkin ongelmaasi ratkaisun jo itse. Kotilot pois moottorista ja muualtakin suodattimesta, ettei niitä mene enää jatkossa sinne moottoriin. Muuten saa olla rassaamassa masinaa joka päivä. Minullakin meni kerran kotilo tuonne 2224 moottoritilaan ja se piti juurikin tuollaista rahisevaa ääntä. Yritä estää kotiloiden pääsy suotattimeen asettelemalla imuputki siten ettei se kosketa mihinkään.
100, 235 ja 525 litraiset seuralat + 50 litrainen rasbora-allas.
nuolimonni11
Member
Member
Viestit: 322
Liittynyt: 20:10, 17.08.2012
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Hollola/Lahti

Re: Suodatin rahisee (edelleen)

Viesti Kirjoittaja nuolimonni11 »

minulle kävi ihan samanlailla mutta syylliseksi joutuikin ilmakupla suodattimen sisällä.
Hakusessa yli 200 litran allas, joten laittakaa tarjouksia tulemaan! :)
Quu007
Member
Member
Viestit: 416
Liittynyt: 18:13, 10.06.2012
Akvaarioseurat: Ihan oma pikku akvaseura
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Re: Suodatin rahisee (edelleen)

Viesti Kirjoittaja Quu007 »

No mulla rahina johtui siitä että akseli oli poikki..siis se valkoinen joka pyörittää potkuria... :roll: ..
Aikani tappelin sen kanssa ja sitten kun kyllästyin kuuntelemaan niin avasin sen ja yllätys yllätys... :(

Kannattaa varmistaa noi molemmat eli ilmakuplan mahdollisuus ja se akseli...
600 litran maljakko + 3 seropikoiraa + 2 sisäkissaa + Pirun äkänen papukaija (Siniota-amatson) + aviomies
Uusin pätkä http://www.youtube.com/watch?v=6KdAQkcJ ... e=youtu.be
Ruma mies
Senior Member
Senior Member
Viestit: 746
Liittynyt: 13:44, 23.02.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Re: Suodatin rahisee (edelleen)

Viesti Kirjoittaja Ruma mies »

nuolimonni11 kirjoitti:minulle kävi ihan samanlailla mutta syylliseksi joutuikin ilmakupla suodattimen sisällä.
Myös minun kokemukseni mukaan ilmakupla on tavallisin syy rahinaan.
apekkpul
Starting Member
Starting Member
Viestit: 19
Liittynyt: 17:57, 17.08.2012
Sukupuoli: Mies

Re: Suodatin rahisee (edelleen)

Viesti Kirjoittaja apekkpul »

En tiedä mikä loppujen lopuksi oli rahinan syy. Roottorin kieppeillä saattoi olla hiekkaa tai kotiloita mutta ei mitään kovin suurta.

Heikkoon virtaukseenkin löytyi ratkaisu: letkujen putsaus. Varsinkin tuloletku oli varsin leväinen. Pujotin rautalangan letkun läpi ja vedin sillä pienen akvaarioharjan letkun läpi. Lyhensin samalla vaivalla myös letkuja parikymmentä senttiä.

Nyt kaloilla tukka hulmuaa :D
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”