Mitä kaikkea sodastream pullon lisäks?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
fisku
Junior Member
Junior Member
Viestit: 92
Liittynyt: 14:27, 18.01.2010
Sukupuoli: Nainen

Mitä kaikkea sodastream pullon lisäks?

Viesti Kirjoittaja fisku »

Ajatuksena olisi nyt laittaa sodastream pullon avulla hiilaria tulemaan tonne altaaseen ja tartteis hieman apua, et mitä kaikkea tartten. Jos olen oikein ymmärtänyt niin tartteisin adapterin, niin käykös tämä;

http://www.ebay.com/itm/Sodastream-Cyli ... 1a0436c995

ja sit joku magneetti juttu? niin käykös tämä;

http://www.ebay.com/itm/110v-220v-CO2-a ... 19fe4dfb13

Sit takaiskuventtiili ja hiilarilevitin. Tartteekos viel jottain? magneetti juttuko sit estää ettei mene hiilaria altaaseen jos tulee sähkökatkos ja saako siitä säädettyä et millä vauhdilla hiilaria tulee?
Koomikko
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2235
Liittynyt: 13:14, 20.04.2012
Akvaarioseurat: Kalasoppa
Sukupuoli: Mies

Re: Mitä kaikkea sodastream pullon lisäks?

Viesti Kirjoittaja Koomikko »

Tarvitset paineenalentimen regulaattorin. Tuo adapteri ja magneettiventtiili käy mutta kannattanee ostaa kaikki yhdessä paketissa regulaattori missä on sopiva kierre, paineenalentimet, magneettiventtiili ja kuplasäädin. Tai sitten tuo adapteri jolloin valinnanvaraa on regulaattoreissa huomattavasti enemmän. Pelkällä adapterilla ja magneettiventtiilillä et kuitenkaan pärjää.
Kirjoituksistani ei pidä loukkaantua.
fisku
Junior Member
Junior Member
Viestit: 92
Liittynyt: 14:27, 18.01.2010
Sukupuoli: Nainen

Re: Mitä kaikkea sodastream pullon lisäks?

Viesti Kirjoittaja fisku »

Onkos tämä nyt sellainen;
http://www.ebay.com/itm/Co2-regulator-m ... 5422ef3e0d

Siihen tarvii varmaan sen adapterin? Pelottavan näköinen vehe 8O
sabai
Starting Member
Starting Member
Viestit: 23
Liittynyt: 20:42, 11.07.2015
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio

Re: Mitä kaikkea sodastream pullon lisäks?

Viesti Kirjoittaja sabai »

Taitaapa olla (Älä luota minun sanaani täysin sillä minäkään en näistä vielä täysin ole perillä mutta yritän juuri päästä).

Mahtaisikohan tuo käydä suoraan tai adapterilla sodastream pulloon, tietääkö kukaan?

Lainaus tuolta teknisistätiedoista:
"Recommended for planted aquarium connector size 0.865", fit for UK, EUR and Australian standard CO2 cylinder"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”