Akvani on 375 litrainen viileän veden allas. Kalalajeina Aasianmutakala (nyt 2 kpl, tarkoituksena lisätä määrä viiteen), seeprakaloja 15 kpl ja vimeisimpänä hankintana loistobarbeja 15 kpl. Shoppailureissulla kävi niin että menin 8-10 kpl tiettyä loistobarbimuunnosta hakemaan ja kotiin tulin tuon viidentoista kanssa.

Minun silmääni akvaario näyttää liian täydeltä, voi tietty olla etten vaan ole tottunut kun kalamäärä nyt tuplaantui.. Loistojen aikuiskooksi mainitaan usein 14-15 cm mutta toisaalta joissakin lähteissä sanotaan etteivät nuo akvaario-oloissa yli kymmenen sentin kasva. Omaa kokemusta aiheesta ei ole. Seriously fish (joka vaikuttaa minusta yhdeltä luotettavimmista sivustoista) sanoo että koko olisi akvaariossa max. 10 cm.
Mulle akvaarion "ykköskaloja" ovat aasianmutakalat, muista voisin tarvittaessa vaikka luopua jos tarve vaatii.
Nyt pohdin tuota loistojen tilannetta; onko niitä liikaa, pärjäisivätkö hyvin ja mukavasti pienemmälläkin porukalla? Entä onko teillä kokemusta voiko kaloja palauttaa liikkeeseen jos on tullut tehtyä hutiostos?